Blog

Porady eksperta

Stwardnienie rozsiane a rehabilitacja: cele i efekty

Stwardnienie rozsiane to przewlekła i nieuleczalna choroba neurologiczna. Nazwa odzwierciedla rozproszenie choroby po różnych miejscach układu nerwowego. Choć nie jest to choroba śmiertelna i część chorych dożywa późnej starości, to jakość życia tych osób jest na niskim poziomie, a choroba wiąże się z rozwojem niepełnosprawności. Jak można złagodzić objawy i podnieść jakość życia chorych? Najczęściej […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Czym są dermatomy i w jaki sposób ułatwiają diagnozowanie bólu?

Dermatomy, czyli obszary skóry unerwione przez określone nerwy rdzeniowe, stanowią kluczowy element w badaniach neurologicznych oraz diagnostyce różnych schorzeń. Każdy dermatom jest ściśle związany z konkretnym nerwem rdzeniowym, co umożliwia precyzyjne określenie obszaru ciała, którego dotyczy dany nerw. Badanie dermatomów oraz analiza ich wzorców unerwienia odgrywają istotną rolę w identyfikowaniu źródła bólu, drętwienia, czy zaburzeń […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Choroby układu limfatycznego

Układ limfatyczny odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu: utrzymanie odporności i oczyszczanie organizm z toksyn. Jeśli ten układ działa bez zarzutu, to nawet nie zdajemy sobie sprawy z jego istnienia. Jednak gdy cokolwiek zaburza jego pracę, to od razu zauważymy zmiany w funkcjonowaniu naszego organizmu. Wyjaśniamy, jakie choroby układu limfatycznego występują najczęściej i jak sobie […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Rehabilitacja po zawale serca w 3. etapach

Na zawał serca umiera średnio 15 tys. osób rocznie, a z osób które przeszły zawał i przeżyły – co piąty pacjent umiera w ciągu pierwszego roku po incydencie. Statystyki są przerażające, ale można zapobiegać takim sytuacjom. Co należy zrobić? Między innymi zastosować odpowiednio dobraną rehabilitację kardiologiczną.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Skala Tinetti a rehabilitacja osób starszych

W fizjoterapii stosuje się liczne skale i testy do oceny stanu funkcjonowania pacjenta. Część z nich skierowana jest tylko do dzieci, część tylko do osób starszych, a niektóre mają zastosowanie w wybranych jednostkach chorobowych. W tym artykule omawiamy skalę Tinetti, pomocną w diagnostyce osób starszych.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Rehabilitacja w chorobie Parkinsona: zabiegi i ćwiczenia

Rehabilitacja w chorobie Parkinsona jest istotnym elementem leczenia. Jej celem jest poprawa funkcjonowania pacjenta pod względem ruchowym, poprawa równowagi i jakości życia. Jakie zabiegi można u chorego zastosować? Czy pacjent może prowadzić rehabilitację poza gabinetem fizjoterapeuty?

Czytaj dalej

Porady eksperta

Uszkodzenie nerwu strzałkowego – leczenie i rehabilitacja

Nerw strzałkowy (a dokładniej nerw strzałkowy wspólny) jest najczęściej uszkadzanym nerwem kończyny dolnej. Charakterystycznymi objawami uszkodzenia są opadająca stopa i chód ptasi. Czy lecząc uszkodzenie nerwu strzałkowego zawsze konieczna jest operacja? Jakie są sposoby, aby wspomóc regenerację porażonego nerwu? Jak wygląda rehabilitacja? Odpowiadamy w artykule.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Wpływ dny moczanowej na stawy – jak złagodzić ból podczas chodzenia? Zabiegi fizykalne

Dna moczanowa to choroba metaboliczna, która polega na gromadzeniu się kryształów kwasu moczowego w obrębie stawów. Wywołuje to rodzaj zapalenia stawów i związane z nim ataki bólowe oraz obrzęki, które ustępują po kilkunastu dniach. Wyjaśniamy, jak można złagodzić ból związany z dną moczanową.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Dna moczanowa – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Dna moczanowa jest rodzajem zapalenia stawów. W jej przebiegu dochodzi do tworzenia się i gromadzenia kryształów kwasu moczowego w stawach. Atakom dny moczanowej towarzyszy silny ból, opuchlizna, zaczerwienienie i ograniczenie ruchomości. Choroba ta nie jest w pełni uleczalna, ale można łagodzić jej przebieg odpowiednim stylem życia i środkami farmakologicznymi. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny i objawy […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Wypuklina krążka międzykręgowego – przyczyny, objawy i leczenie

Krążki międzykręgowe, potocznie nazywane dyskami (ze względu na swój kształt), znajdują się pomiędzy kręgami kręgosłupa i pełnią funkcję amortyzacyjną. Może dojść do ich uszkodzenia i mówimy wówczas o wypuklinie lub przepuklinie. Stanom tym towarzyszy ból o różnym nasileniu, który wymaga diagnostyki i leczenia. Wyjaśniamy, czym jest wypuklina krążka międzykręgowego, jak się ją diagnozuje i leczy.

Czytaj dalej