Blog

Porady eksperta

Schorzenia i urazy, które powodują ból biodra

Jakie mogą być przyczyny bólu biodra? Jest to bardzo szerokie spektrum, ponieważ obejmuje nie tylko staw biodrowy, ale także inne struktury. W artykule wymieniamy te struktury oraz opisujemy najczęstsze schorzenia, wady i urazu stawu biodrowego. 

Czytaj dalej

Porady eksperta

Gęsia stopka i jej zapalenie – przyczyny, objawy, rehabilitacja

Zapalenie gęsiej stopki, znajdującej się w kolanie, szczególnie często dotyka sportowców i zwykle jest efektem przetrenowania. Co jeszcze przyczynia się do tego urazu? Jak wygląda leczenie i rehabilitacja zapalenia gęsiej stopki? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Złamanie kości śródstopia – leczenie i zabiegi rehabilitacyjne: fizykoterapia, kinezyterapia, kinesiotaping

Stopa to skomplikowana struktura, która pełni wiele ważnych funkcji – nie tylko utrzymuje całe nasze ciało, ale też w dużej mierze odpowiada za jego lokomocję. Dlatego złamanie kości śródstopia jest bardzo uciążliwe. Jak wygląda i ile trwa leczenie oraz rehabilitacja złamania kości śródstopia? W artykule wyjaśniamy, jakie metody rehabilitacji są stosowane i od czego zależy […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Kinezygerontoprofilaktyka – rodzaje treningów dla osób starszych

Czym jest kinezygerontoprofilaktyka i dlaczego aktywność fizyczna w podeszłym wieku jest tak ważna? Jakie rodzaje treningów można polecić seniorom? Z jakich przyrządów warto korzystać, jeśli wybieramy ćwiczenia w domu? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w artykule.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Kontuzje biodra: zapalenia, naderwania mięśni i złamania

Biodra są obszarem, w którym zgromadzonych mamy wiele różnych tkanek. Wiąże się to niestety z tym, że również urazów biodra i przyczyn jego bólu jest wiele. W tym artykule postanowiliśmy omówić częste kontuzje biodra (jak np.  naderwanie mięśni rotatorów, złamanie zmęczeniowe szyjki kości udowej, zapalenie kaletki krętarza większego) wraz z ich przyczynami.

Czytaj dalej

Terapia Tecar, Porady eksperta

Obszary zastosowań terapii TECAR

Aby poprawnie zrozumieć zasady działania terapii TECAR na tkanki biologiczne, musimy pamiętać, że ciało ludzkie to odpowiednik obwodu elektrycznego. Obwód ten złożony jest z części pojemnościowej oraz części rezystywnej. Na obie z nich działa terapia TECAR, a spektrum jej zastosowania jest bardzo szerokie. Wyjaśniamy, w jakich przypadkach przynosi największe korzyści.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Ulga rehabilitacyjna – komu przysługuje i na jakich zasadach można z niej skorzystać?

Okres rozliczeń podatkowych zawsze budzi wiele pytań związanych z ulgą rehabilitacyjną. Na co i komu przysługuje ulga rehabilitacyjna, ile wynosi? Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje na ten temat.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Przyczepy mięśnia czworogłowego uda i ich urazy: entezopatia, zerwanie, naderwanie

Mięsień czworogłowy uda jest bardzo silny, ale równocześnie często narażamy go na duże przeciążenia, a przez to łatwo o jego urazy, także te drobne, które mogą się nawarstwiać, powiększając problem. Jak rozpoznać entezopatię, naderwanie lub zerwanie przyczepu mięśnia czworogłowego uda? W jaki sposób się je leczy?

Czytaj dalej

Drenaż limfatyczny, Porady eksperta

Presoterapia – kompendium wiedzy. Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Presoterapia, nazywana też mechanicznym drenażem limfatycznym, to zyskująca na popularności metoda fizjoterapii, stosowana nie tylko w leczeniu chorób, ale także profilaktycznie, do poprawy funkcjonowania organizmu. Wciąż budzi ona jednak wiele pytań. Zebraliśmy najczęstsze z nich i udzieliliśmy na nie odpowiedzi, dzięki czemu powstało kompendium wiedzy o presoterapii.

Czytaj dalej

Hydroterapia, Porady eksperta

Masaż wirowy – zastosowanie i funkcje wirówek

Masaż wirowy wliczamy do zabiegów hydroterapii. Zabieg odbywa się zarówno w ciepłej, jak i chłodnej wodzie. Regularne korzystanie z takiego zabiegu bezpośrednio wpływa na poprawę pracy mięśni oraz nerwów, a sprzęt do takiej formy masażu spotkamy przede wszystkim w gabinetach rehabilitacyjnych, spa oraz sanatoriach. Wirówki rehabilitacyjne – ze względu na swoją efektywność w masażu zarówno […]

Czytaj dalej