Blog

Porady eksperta

Przyrządy do ćwiczeń w domu – akcesoria i urządzenia, które polecamy

Ćwiczenie w domu wydaje się być wspaniałą opcją, zwłaszcza w chłodnym sezonie, gdy pogoda odstrasza od wyjścia na zewnątrz. Co więcej, dzięki domowemu treningowi oszczędzamy czas na dojazdy i nie ponosimy żadnych kosztów abonamentowych. Trening możemy wykonać w każdej chwili, a tym samym poprawić swoją kondycję, co niesie pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Na początku […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Terapia blizny – nie tylko mobilizacja blizny po cesarskim cięciu

Bardzo wiele osób ma blizny. Są one zwykle swoistą pamiątką – po nieszczęśliwym wypadku, operacji usunięcia wyrostka robaczkowego, rozbitym w dzieciństwie kolanie czy narodzinach dziecka. O ile niektóre z nich nie będą wpływać na codzienne funkcjonowanie, tak inne mogą mieć poważne konsekwencje. W takim wypadku warto zadbać o fizjoterapię blizny pooperacyjnej, szczególnie po cesarskim cięciu.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Polineuropatia – objawy i leczenie

Czym jest polineuropatia i jakie są jej rodzaje? Jakie objawy towarzyszą temu schorzeniu? Jaka jest rola fizjoterapii w leczeniu pacjentów cierpiących na polineuropatie? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w artykule. 

Czytaj dalej

Porady eksperta

Leczenie osteoporozy a fizjoterapia – polecane zabiegi fizykalne

W przebiegu osteoporozy stosowane jest leczenie farmakologiczne i niefarmakologiczne, w tym kinezyterapia (ćwiczenia fizyczne) oraz zabiegi fizykalne. Wyjaśniamy, w jakich przypadkach są one zalecane i które zabiegi można wykonywać w warunkach domowych.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Regeneracja po wysiłku fizycznym – sprzęt do fizjoterapii a regeneracja w sporcie

Odczuwasz skutki przetrenowania? A może dopiero zaczynasz intensywniej ćwiczyć i zastanawiasz się, jak zadbać o odpowiednią regenerację? Sport i ruch są wspaniałe, a przede wszystkim bardzo zdrowe – warto jednak poznać kilka zasad, żeby uniknąć kontuzji i osiągać coraz lepsze wyniki. Tym razem pochylamy się nad niepozornym, ale bardzo istotnym elementem, jakim jest odpoczynek i […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Choroba de Quervaina – przyczyny, objawy i fizjoterapia

Choroba de Quervaina to – obok zespołu cieśni – druga najczęstsza dolegliwość nadgarstków. W przypadku tego urazu warto działać szybko, żeby uniknąć leczenia operacyjnego. Jakie są przyczyny i objawy tej kontuzji? Jakie zabiegi fizjoterapeutyczne mogą być zastosowane przy zespole de Quervaina?

Czytaj dalej

Porady eksperta

Ścięgno Achillesa – najczęstsze schorzenia i urazy

Nadwyrężone ścięgno Achillesa to problem występujący stosunkowo często. Ból w tym rejonie może wynikać z kontuzji różnego typu: naciągnięcia, naderwania czy wystąpienia stanu zapalnego. Na szczęście w przypadku leczenia bolącego ścięgna Achillesa rehabilitacja ma wiele do zaoferowania i w sposób istotny przyspiesza powrót do formy.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Entezopatia – rodzaje entezopatii, przyczyny i leczenie zabiegami fizykalnymi

Kolano skoczka, łokieć golfisty, łokieć tenisisty – to dużo bardziej znane terminy niż entezopatia. Mało kto wie, że wszystkie te urazy są właśnie rodzajami entezopatii, tylko dotykającymi innego miejsca w ciele. Entezopatie to jedna z częstszych kontuzji ścięgien. Co ją powoduje? Jak się ją leczy? Wyjaśniamy w artykule.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Powięź – co to jest, jakie pełni funkcje? Zaburzenia powięzi i terapie

Nasze ciała zbudowane są z różnego rodzaju tkanek. Większość osób zna takie struktury jak ścięgna, więzadła czy torebki stawowe, ale o powięziach mogli nigdy nie słyszeć. To dlatego, że przez wiele lat nie zdawano sobie sprawy z wszystkich ich funkcji. Co to jest powięź i do czego służy? Jakim uszkodzeniom może ulegać? Wyjaśniamy w artykule.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Fizjoterapia uroginekologiczna – w jaki sposób zabiegi fizykalne mogą wspomagać leczenie kobiecych problemów?

Fizjoterapia uroginekologiczna jest jedną ze specjalizacji  fizjoterapii i zyskuje coraz większa popularność wśród pacjentów w różnym wieku. Rehabilitacja uroginekologiczna ma na celu leczenie i zapobieganie różnym dysfunkcjom oraz  zmianom w obrębie dna miednicy. W artykule przedstawiamy wskazania, metody wykorzystywane w fizjoterapii uroginekologicznej i polecamy sprzęt do użytku domowego.

Czytaj dalej