Blog

Porady eksperta

Łokieć golfisty – przyczyny, objawy oraz leczenie (rehabilitacja)

Łokieć golfisty to bardzo częsta przypadłość – nie tylko u sportowców. Może ją powodować intensywny powtarzalny ruch lub praca przy biurku. Leczenie łokcia golfisty w dużej mierze skupia się na rehabilitacji. Sprawdźcie, co w takich przypadkach ma do zaoferowania fizjoterapia, poza odpoczynkiem, okładami i ćwiczeniami. 

Czytaj dalej

Porady eksperta

Urazy i kontuzje barku: zwichnięcie, wybicie, wypadanie a fizjoterapia

Duża ruchomość stawu ramiennego – czy też potocznie barku – jest dla człowieka błogosławieństwem, ale też źródłem problemów. Zwichnięcie barku, niestabilność, wybicie, podwichnięcie to tylko kilka z kontuzji stawu ramiennego, z którymi specjaliści stykają się na co dzień. Czym się różnią? Jak się je leczy? Wyjaśniamy w artykule.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Ból mięśniowo-powięziowy – przyczyny, objawy i nowoczesne metody leczenia

Stres, brak ruchu, praca przy komputerze i do tego jeszcze bóle głowy? Może się okazać, że to pierwsze trzy czynniki powodują ostatni problem. Urazy układu mięśniowo-powięziowego mogą tworzyć punkty spustowe. Ich nagromadzenie określa się zespołem mięśniowo-powięziowym, a ten miewa bardzo różne, nieoczywiste objawy. Jakie? Wyjaśniamy poniżej.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Sprzęt fizykoterapeutyczny do gabinetów medycyny sportowej

Jaki sprzęt fizykoterapeutyczny można polecić do gabinetów medycyny sportowej? Przedstawiamy trzy propozycje nowoczesnych aparatów, które mogą być wykorzystywane nie tylko do leczenia kontuzji, ale też przyspieszania regeneracji. Dwa z nich stosowane są przez fizjoterapeutów znanych światowych klubów sportowych, jak np. AC Milan czy Trentino Volley, a także specjalistów pracujących z naszymi kadrami narodowymi.

Czytaj dalej

Neurorehabilitacja, Porady eksperta

Rehabilitacja po udarze – przedstawiamy zabiegi i nowoczesny sprzęt

Do udaru mózgu dochodzi wtedy, gdy część komórek tego narządu nie otrzymuje dostatecznej do funkcjonowania ilości krwi. Prowadzi to do niewystarczającego natlenowania i odżywienia komórek mózgu, a w konsekwencji do ich obumarcia. Leczenie pacjentów po udarze wymaga podejścia holistycznego i interdyscyplinarnego, a niezbędną jego częścią jest fizjoterapia. W artykule przedstawiamy, jaki jest cel rehabilitacji po […]

Czytaj dalej

Elektroterapia, Porady eksperta

Ułożenie elektrod w elektrostymulacji i podstawowe zasady eksploatacji elektrod

Po zakupie aparatu do elektroterapii często pojawia się pytanie, w jaki sposób należy ułożyć elektrody na ciele, aby zabieg był skuteczny oraz w jaki sposób elektrody powinny być eksploatowane. To pytania bardzo ważne, ponieważ oprócz ustawienia parametrów oraz dawek zabiegu, równie istotną kwestią jest odpowiednie umiejscowienie elektrod.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy – najczęstsze dolegliwości i dysfunkcje (ból, stany zapalne, przykurcz)

Ze względu na coraz powszechniejszą pracę biurową wiele osób ma problemy z mięśniem mostkowo-obojczykowo-sutkowym. Łatwo go rozpoznać – uwidacznia się, gdy obracamy głowę w bok. Dlaczego szkodzi mu m.in. siedzący tryb życia? Jakie są najczęstsze schorzenia mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego? Ból w tym miejscu może oznaczać kilka dolegliwości. Postanowiliśmy wyjaśnić, jak je rozróżnić i leczyć.

Czytaj dalej

Elektroterapia, Porady eksperta

Prądy interferencyjne w fizykoterapii: działanie, wskazania i urządzenia

Jedną z wartościowych metod rehabilitacji są prądy interferencyjne. Wskazania do ich użycia są bardzo szerokie, a zabiegi bezbolesne. Kto może z nich skorzystać? Jakie są przeciwwskazania? O tym piszemy niżej, a na koniec polecamy także aparaty umożliwiające prowadzenie terapii prądami interferencyjnymi – urządzenia, które sami sprawdziliśmy i uważamy za warte uwagi.

Czytaj dalej

Przezskórna elektroliza, Porady eksperta

Suche igłowanie kontra przezskórna elektroliza EPTE – podobieństwa, różnice i kursy

W ostatnich latach suche igłowanie  mocno zyskało na popularności zarówno wśród terapeutów, jak i wśród pacjentów. I mimo, że sama nazwa nie jest zbyt zachęcająca, to chętnych na zabiegi oraz kursy jest coraz więcej. Nowością wśród zabiegów jest natomiast przezskórna elektroliza EPTE. Co łączy te terapie, a czym się różnią? Wyjaśniamy w artykule.

Czytaj dalej

Laseroterapia wysokoenergetyczna, Porady eksperta

Rehabilitacja sportowców – szybsza regeneracja dzięki innowacyjnej terapii

Sportowcy to najbardziej wymagająca grupa korzystająca z usług fizjoterapeutycznych. Najczęściej zgłaszają się do gabinetu po kontuzji, z której trzeba ich szybko wyprowadzić. W celu intensyfikacji efektów i skrócenia czasu rekonwalescencji warto sięgnąć po laseroterapię wysokoenergetyczną. Można włączyć ją do leczenia bezpośrednio po urazie, jeszcze w fazie ostrej.

Czytaj dalej