Blog

Porady eksperta

Reedukacja chodu – etapy i polecany sprzęt rehabilitacyjny

Reedukacja chodu po udarze lub przy innych problemach ze zdrowiem jest kwestią bardzo indywidualną, zależną od wielu czynników. Wyróżnia się jednak w reedukacji chodu etapy, które wytyczają podstawową ścieżkę działania. Jak wygląda praca z pacjentem mającym problem z chodzeniem? Jaki sprzęt może się przydać podczas rehabilitacji?

Czytaj dalej

Porady eksperta

Uszkodzenie łąkotki – rozpoznanie i leczenie: rehabilitacja czy operacja?

Łąkotki przyjmują na siebie wielkie obciążenia i odgrywają istotną rolę w amortyzacji oraz stabilizacji stawu kolanowego. Przez to też narażone są na kontuzje. W jakich sytuacjach na uszkodzoną łąkotkę może pomóc rehabilitacja, a kiedy konieczna jest operacja? Zapraszamy do lektury artykułu o przyczynach, objawach i metodach leczenia urazów łąkotki.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Uszkodzenie nerwów obwodowych kończyny górnej – postępowanie rehabilitacyjne

Uszkodzenia nerwów obwodowych pod względem przyczyn dzielimy na dwa rodzaje: mechaniczne oraz w wyniku choroby przewlekłej. Rehabilitacja jest wymagana niezależnie od rodzaju uszkodzenia. Nerwy najsłabiej chronione oraz przebiegające powierzchownie są najbardziej narażone na mechaniczne uszkodzenie. Najczęściej więc uszkodzenie nerwów obwodowych zlokalizowane jest w obrębie kończyn górnych, rzadziej dolnych. Jak wygląda postępowanie rehabilitacyjne i które metody […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Elektroakupunktura a przezskórna elektroliza EPTE

Zarówno w elektroakupunkturze, jak i w przezskórnej elektrolizie EPTE wykorzystywane są igły do akupunktury oraz działanie prądu. Same zabiegi mają jednak zupełnie inne zastosowania. Czym się różnią? Jak działają i w jakich przypadkach się je stosuje? Dziś porównujemy dla Was elektroakupunkturę i przezskórną elektrolizę EPTE.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Rehabilitacja pulmonologiczna (oddechowa) po infekcjach wirusowych i bakteryjnych

Rehabilitacja oddechowa po zapaleniu płuc lub w przypadku innych problemów z układem oddechowym wciąż nie jest jeszcze szczególnie znana wśród pacjentów. Tymczasem fizjoterapia w chorobach układu oddechowego może znacznie poprawić komfort życia i spowolnić rozwój choroby lub przyspieszyć powrót do formy. Czym jest rehabilitacja pulmonologiczna i kiedy się ją stosuje? Wyjaśniamy w naszym wpisie.

Czytaj dalej

Drenaż limfatyczny, Porady eksperta

Domowe leczenie obrzęku limfatycznego

Obrzęk limfatyczny zawsze powinien być skonsultowany ze specjalistą, ale leczenie może przebiegać nie tylko w gabinecie. Do domowej terapii obrzęków limfatycznych świetnie sprawdzą się nowoczesne aparaty do presoterapii. Wyjaśniamy, jakimi metodami leczone są zastoje limfy i które terapie można wykonać samodzielnie.

Czytaj dalej

Drenaż limfatyczny, Porady eksperta

Obrzęk limfatyczny – mechanizm powstawania i metody leczenia

W jaki sposób powstaje obrzęk limfatyczny i jak może się rozwijać, jeśli będzie nieleczony? Które objawy powinny nas niepokoić? I wreszcie – jakimi metodami leczy się obrzęk limfatyczny? Zapraszamy do przeglądu najpopularniejszych terapii, w tym metod, które można zastosować w warunkach domowych. 

Czytaj dalej

Porady eksperta

Chondromalacja rzepki – fizjoterapia metodami klasycznymi i innowacyjnymi

Rzepka stosunkowo często ulega kontuzjom, ponieważ na co dzień narażona jest na duże przeciążenia. Jednym z dosyć powszechnych schorzeń jest chondromalacja rzepki. Fizjoterapia jest w przypadku tego urazu kluczowym elementem terapii, ale innowacyjne metody rehabilitacji mogą wesprzeć leczenie już od początku.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Uraz whiplash (biczowy) – najczęstszy uraz kręgosłupa szyjnego po wypadku samochodowym a fizjoterapia

Jednym z najpowszechniejszych skutków wypadków komunikacyjnych jest uraz biczowy kręgosłupa szyjnego, nazywany też często angielską nazwą “whiplash”. Uraz ten wiąże się z szeregiem dolegliwości, a jego objawy niekoniecznie są oczywiste. Co poza bólem szyi po wypadku powinno wzbudzić naszą czujność? Jak leczy się uraz typu whiplash? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Trzeszczki – ich patologie i leczenie, w tym zabiegi fizykalne

Czy wiesz, że trzeszczką jest na przykład rzepka? Trzeszczki u człowieka są mało znanym elementem anatomii – większość osób nie wie, czym są i gdzie się znajdują. W tym artykule opowiadamy o nich, ale skupiamy się na trzeszczkach w stopie i dłoni. Jak odróżnić zapalenie trzeszczki i jej złamanie? Jak wygląda ich leczenie? O tym […]

Czytaj dalej