Blog

Porady eksperta

Wady postawy u dzieci i dorosłych – jakie występują najczęściej i jak je rozpoznać?

Postawa prawidłowa czy wada postawy ciała? Kiedy możemy mówić o wadzie? Jakie są najczęstsze wady postawy u dzieci, a jakie u dorosłych? W artykule odpowiadamy na te pytania.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Profilaktyka przeciwzakrzepowa: ćwiczenia i zabiegi

Zakrzepica żylna upośledza przepływ krwi, może powodować uszkodzenie zastawek żył głębokich, a w konsekwencji zaburzać odpływ krwi w kierunku serca. Brak właściwego leczenia może doprowadzić do powstawania obrzęków, zmian skórnych, owrzodzeń żylnych, a także zatorowości płucnej. Jak w takim razie nie dopuścić do takiego stanu? Jak zapobiegać rozwojowi zakrzepicy? Należy podjąć kroki jak najwcześniej, już […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Złamanie kości piszczelowej – rodzaje, diagnostyka i rehabilitacja

Kość piszczelowa jest jedną z dwóch kości podudzia. Badania pokazują, że kość ta może zostać obciążona do 1,6 tony zanim ulegnie zniszczeniu. Dlaczego więc złamanie kości piszczelowej jest najczęstszym złamaniem kości długich w ciele człowieka i stanowi aż 1% wszystkich urazów? Odpowiadamy na to pytanie i przedstawiamy rodzaje złamań, ich diagnostykę i możliwości leczenia.

Czytaj dalej

Laseroterapia wysokoenergetyczna, Nowości sprzętowe

Nowe lasery wysokoenergetyczne Mectronic Medicale – seria iLUX SMART i iLUX PLUS

Lasery wysokoenergetyczne iLUX są jedną z najskuteczniejszych metod leczenia bólu pochodzenia mięśniowo-szkieletowego. Mogą być stosowane z powodzeniem w ostrej fazie zapalnej, gdyż wykorzystują długości fal i tryb impulsowy, zapewniające atermiczność zabiegu (co oznacza, że tkanki nie nagrzewają się). W zestawieniu porównujemy dwie nowe serie aparatów: iLUX SMART i iLUX PLUS.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Ćwiczenia rehabilitacyjne: bierne, czynne, czynno-bierne i samowspomagane

Ćwiczenia fizjoterapeutyczne to ogromny dział fizjoterapii, wykorzystywany praktycznie w każdym schorzeniu. Kinezyterapia (czyli leczenie ruchem), bo o niej mowa, może być miejscowa lub o działaniu ogólnym. W artykule scharakteryzowane zostały podgrupy kinezyterapii miejscowej, w tym ćwiczenia bierne, czynno-bierne, samowspomagane, czynne w odciążeniu, czynne wolne, czynne z oporem.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Palec strzelający (trigger finger) – przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja

Palec strzelający inaczej zwany trzaskającym (z ang. trigger finger) jest stanem przewlekłym, który wpływa na jedno lub kilka ścięgien w obrębie dłoni. Schorzenie to znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, gdyż oprócz bólu, tkliwości i trudności w wykonywaniu ruchów największy problem stanowi ograniczenie funkcji ręki. Przyczyny powstawania takiego stanu nie są znane, a skuteczność leczenia zależy od […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Ganglion, czyli torbiel galaretowata – czym jest, gdzie i dlaczego powstaje i jak wygląda leczenie

Stawy człowieka to skomplikowane struktury, które pozwalają szkieletowi się poruszać. By dobrze działały, konieczna jest odpowiednio duża produkcja mazi stawowej. Czasem jednak może okazać się, że jest jej zbyt wiele i powstaje ganglion. Kiedy i dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy w artykule.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Jak rozluźnić mięśnie? Masaże, ćwiczenia, zabiegi fizykalne

Spięte mięśnie to bardzo powszechny problem zarówno wśród sportowców, którzy nie dopilnowali różnorodności treningu lub rozciągania, jak i mało aktywnych fizycznie pracowników biurowych, których mięśnie spinają się od pozycji siedzącej. Jak rozluźnić przykurczone mięśnie w różnych partiach ciała? Podpowiadamy przykładowe ćwiczenia oraz najpopularniejsze zabiegi.

Czytaj dalej

Magnetoterapia, Porady eksperta

Magnetostymulacja a terapia polem magnetycznym – czym różnią się te metody?

Pole elektromagnetyczne to energia otaczająca człowieka cały czas, element naszej rzeczywistości. Pole magnetyczne Ziemi oddziałuje na człowieka przez całe jego życie, a organizm jest przystosowany do funkcjonowania w danych warunkach. W medycynie i fizjoterapii nauczono się wykorzystywać tę energię do leczenia na różne sposoby. Czym różni się magnetostymulacja od magnetoterapii? Kiedy się je wykorzystuje? Wyjaśniamy […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Mięśnie kulszowo-goleniowe i ich urazy

Ból z tyłu uda lub na granicy uda i pośladka często oznacza uraz mięśni kulszowo-goleniowych. Dotyczy to zarówno sportowców, jak i osób mających pracę biurową. Jakie są przyczyny i objawy przykurczu mięśni kulszowo-goleniowych, a także innych ich urazów? Jak wygląda leczenie oraz rehabilitacja? Zapraszamy do lektury.

Czytaj dalej