Blog

Porady eksperta

Drętwienie rąk – możliwe przyczyny. Kiedy może pomóc fizjoterapia?

Drętwienie rąk zdarza się każdemu, choćby przez niewłaściwą pozycję podczas snu, bardzo duży wysiłek albo silny stres. To efekt niedokrwienia kończyny, uciśnięcia lub uszkodzenia nerwu. Kiedy zdarza się sporadycznie, to nie ma się czym martwić. Drętwienie i mrowienie rąk może jednak świadczyć o poważnych schorzeniach – jeśli więc pojawia się regularnie, to warto wybrać się […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Ból głowy od kręgosłupa szyjnego – kiedy może pomóc fizjoterapia?

Czy głowa może boleć z powodu napiętych mięśni? Jak najbardziej! Ból głowy może być powodowany też między innymi problemami z kręgosłupem szyjnym i niekoniecznie objawy będą wtedy występować w okolicy potylicznej. Jak więc rozpoznać szyjnopochodny ból głowy i w jaki sposób pomóc może fizjoterapia?

Czytaj dalej

Porady eksperta

Stopnie cellulitu i skuteczne zabiegi na usuwanie “skórki pomarańczowej”

Cellulit, nazywany też popularnie “skórką pomarańczową”, na początku jest niezauważalny, ale już w 3 stadium stanowi spory problem estetyczny. W jaki sposób można go zredukować? Wybrać zabieg opierający się na rozbijaniu czy rozpuszczaniu komórek tłuszczowych? Zapraszamy do zapoznania się z dwoma skutecznymi terapiami cellulitu.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Czym jest zamrożony bark i jak go leczyć? Rola fizjoterapii

Leczenie zapalenia zarostowego torebki stawowej, nazywanego też barkiem zamrożonym, jest czasochłonne i wymaga zaangażowania ze strony pacjenta. Czas powrotu do zdrowia jest krótszy, jeśli problem zostanie zdiagnozowany wcześnie, dlatego nie warto ignorować pierwszych sygnałów choroby. Jak wygląda leczenie i rehabilitacja zespołu zamrożonego barku?

Czytaj dalej

Porady eksperta

Lumbago, czyli postrzał – przyczyny, objawy i leczenie

Lumbago jest bardzo ogólnym terminem, który określa dolegliwości bólowe bezpośrednio związane z przeciążeniem kręgosłupa. Przez wzgląd na nieprzewidywalność oraz nasilenie bólu, często ten stan określa się jako „postrzał”. Jak rozpoznać lumbago? Czym różni się ona od rwy kulszowej? Jak wygląda leczenie tej dolegliwości i jaką rolę odgrywa rehabilitacja? Wyjaśniamy w artykule.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Kciuk narciarza (bramkarza) – opis urazu i przebieg rehabilitacji

Kciuk narciarza to jedna z najczęstszych kontuzji, które zdarzają się podczas uprawiania tego sportu. Jednak więzadło ograniczające odwodzenie pierwszego palca łatwo może zostać uszkodzone także podczas innych aktywności, na przykład przez niefortunne uderzenie piłki. Jak dochodzi do urazu, czym się objawia i w jaki sposób przebiega leczenie oraz rehabilitacja kciuka narciarza? O tym wszystkim piszemy […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Więzadła w kolanie – urazy i metody leczenia przy wykorzystaniu zabiegów fizykalnych

Staw kolanowy to bardzo skomplikowana struktura, dla której więzadła stanowią istotne wzmocnienie. Przejmują bowiem część obciążeń i ograniczają przemieszczanie się kości wobec siebie. Naciągnięte, naderwane, zerwane więzadła w kolanie – czym się te urazy różnią, jak je rozpoznać i leczyć? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Korzonki – objawy zapalenia korzonków, sposoby uśmierzania bólu i leczenia

Często można usłyszeć, że ktoś cierpi na “korzonki”. Czy wiesz jednak, czym dokładnie są tak zwane “korzonki” i co oznacza ich zapalenie? Wyjaśniamy to w artykule, a także piszemy o tym, jakie są przyczyny oraz objawy zapalenia korzonków i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Fibromialgia – objawy i niefarmakologiczne sposoby leczenia: kinezyterapia oraz zabiegi fizykalne

Fibromialgia to dość tajemnicza choroba. Wciąż nie znamy jej bezpośrednich przyczyn, choć specjaliści identyfikują pewne czynniki ryzyka. Przez podobieństwo do innych chorób jej diagnoza jest trudna, często zajmuje sporo czasu. Jak się leczy fibromialgię i czy jest wyleczalna? O tym piszemy w artykule.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Rolowanie mięśni – po co i w jaki sposób wykonywać?

Rolowanie wpływa na układ mięśniowo-powięziowy i jest formą uwalniania tych struktur. Przeczytaj, dlaczego warto rolować mięśnie, kiedy korzystać z rollera, jaki przyrząd wybrać i jak poprawnie wykonywać rolowanie ciała. Doradza nasza fizjoterapeutka.

Czytaj dalej