Blog

Elektroterapia, Porady eksperta

Elektrostymulacja w domu – jak i po co ją stosować?

Zabiegi z użyciem prądów mają szerokie zastosowanie w medycynie, rehabilitacji i kosmetologii. W fizjoterapii są chętnie wybierane w przypadku schorzeń neurologicznych, ortopedycznych, reumatologicznych czy pacjentów bólowych. Zabiegi te kojarzą się przede wszystkim ze specjalistycznymi gabinetami i klinikami, jednak można je również z powodzeniem wykonywać w zaciszu domowym. Jak wykonać zabieg elektroterapii w domu i z […]

Czytaj dalej

Magnetoterapia, Porady eksperta

Magnetoterapia dla psa lub kota – zastosowanie i opis zabiegu

Zabiegi fizykalne to duża grupa stymulacji, która jest chętnie wykorzystywana w leczeniu i rehabilitacji większości schorzeń. Liczne badania i próby pozwoliły na przystosowanie do użycia aparatów i zabiegów również w kosmetologii i medycynie estetycznej, a nawet w weterynarii. W tej ostatniej grupie jednym z najpopularniejszych zabiegów fizykalnych jest magnetoterapia. Zabieg ten z powodzeniem można wykonywać […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Głęboka stymulacja elektromagnetyczna – na czym polega? Wskazania i przeciwwskazania

Głęboka stymulacja elektromagnetyczna to stosunkowo nowa metoda, która stosowana jest m.in. w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów, bóli mięśniowych, entezopatii, chorób układu moczowo-płciowego oraz urazach sportowych. Zabieg jest nieinwazyjny, efekty zauważalne są często natychmiast, a utrzymują się nawet kilka-kilkanaście dni po ostatnim zabiegu w serii. Więcej informacji o tej obiecującej metodzie przeczytacie w artykule.

Czytaj dalej

Elektroterapia, Porady eksperta

Prądy TENS na kręgosłup lędźwiowy

Prądy TENS to powszechnie stosowany zabieg elektroterapii, który przynosi pacjentom wiele korzyści, szczególnie w przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa. Czy są one stosowane w każdym schorzeniu? W jaki sposób działają i jakie prądy na ból kręgosłupa można zastosować poza TENS? Odpowiadamy w artykule.

Czytaj dalej

Nowości sprzętowe, Porady eksperta

tDCS, czyli przezczaszkowa stymulacja prądem stałym – na czym polega i jakie ma zastosowanie?

Przezczaszkowa stymulacja prądem stałym (tDCS) to popularna metoda stymulacji mózgu, stosowana do modulowania pobudliwości kory mózgowej: pobudzenia aktywności neuronalnej lub jej hamowania. Wyjaśniamy, jakie zastosowanie ma tDCS i w jakich schorzeniach może pomóc.

Czytaj dalej

Nowości sprzętowe, Porady eksperta

Neuromodulacja – opis metody i zastosowanie przezskórnej neuromodulacji NMP

Neuromodulacja to nowa i pionierska metoda leczenia, stosowana przez fizjoterapeutów. Dzięki dogłębnemu zrozumieniu anatomii człowieka, zastosowaniu ultradźwięków i dobrej umiejętości posługiwania się igłami akupunkturowymi, można wyleczyć praktycznie wszystkie patologie układu mięśniowo-szkieletowego. Na czym polega neuromodulacja i w jakich przypadkach ma zastosowanie? Odpowiadamy w artykule.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Spondyloza – objawy, diagnostyka, leczenie i rehabilitacja

Spondyloza jest powszechnym schorzeniem układu kostno-mięśniowego, które dotyczy kręgosłupa. Jest to proces związany z degeneracją kręgów, powodujący różnego rodzaju dolegliwości oraz ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu. Spondyloza dotyczy normalnego „zużycia” struktur w obrębie kręgosłupa, które rozwija się wraz z wiekiem. Dowiedz się, jakie objawy daje spondyloza, oraz jak wygląda jej diagnostyka i leczenie.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Uszkodzenie więzozrostu piszczelowo-strzałkowego – fizjoterapia i regeneracja

Więzozrost piszczelowo-strzałkowy to struktura, łącząca dalsze części kości piszczelowej i strzałkowej. Uszkodzenie więzozrostu jest związane z rotacyjnym urazem stawu skokowego, choć dochodzi do niego rzadziej niż do uszkodzenia więzadeł stabilizujących boczną część. Po czym poznać, że doszło do naderwania lub zerwania więzozrostu? Jakie jest postępowanie fizjoterapeutyczne w przypadku uszkodzenia? Wyjaśniamy w artykule.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Staw barkowo-obojczykowy – urazy i choroby

Staw barkowo-obojczykowy, znany również jako staw AC (łac. articulatio acromioclavicularis), to złożone połączenie między wyrostkiem barkowym łopatki i końcem barkowym obojczyka. Staw ten odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu kończyny górnej. Jest to obszar, który może być podatny na różnego rodzaju urazy i choroby, wpływając tym samym na codzienne życie i aktywność fizyczną pacjentów. Wyjaśniamy, skąd […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Zespół bolesnego barku, czyli PHS – przyczyny, objawy i fizjoterapia

Zespół bolesnego barku to określenie schorzeń różnych elementów stawu barkowego, związanych ze zużyciem lub powstawaniem stanu zapalnego. W zależności od tego, które struktury są zajęte i jakie objawy występują, rozróżnia się różne obrazy kliniczne. Leczenie jest żmudne i wymaga pełnego zaangażowania wielu osób. Pacjenci mają szeroki wachlarz zabiegów, które należy zastosować odpowiednio do ich stanu. […]

Czytaj dalej