Blog
Program FEnIKS: Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)
Program FEnIKS „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)” jest inicjatywą, mającą na celu poprawę jakości oraz dostępności podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce. Obejmuje on różnorodne działania, skierowane na rozwój infrastruktury, a także wdrażanie nowoczesnych technologii i systemów informacyjnych w placówkach zdrowia. Nabór wniosków trwa od 20 sierpnia 2024 do 19 września 2024 roku.
Ból kręgosłupa po porodzie – fizjoterapia i rehabilitacja dla młodych mam
Ból kręgosłupa po porodzie (szczególnie dolnej części) jest częstym zjawiskiem. Szacuje się, że aż 20 procent kobiet odczuwa go nawet do sześciu miesięcy. Sztywność i dolegliwości bólowe kręgosłupa mogą utrudniać opiekę nad noworodkiem. Wyjaśniamy, dlaczego po porodzie może boleć kręgosłup i jakie zabiegi z zakresu fizjoterapii mogą pomóc go złagodzić.
Suche igłowanie a akupunktura – przegląd zabiegów fizykalnych z wykorzystaniem igieł
Igły kojarzone są przede wszystkim z nieprzyjemnymi odczuciami, jak pobieranie krwi, zastrzyki czy szczepienia. Jednak igły wykorzystywane są przez fizjoterapeutów oraz innych specjalistów do leczenia bólu różnego pochodzenia czy napięć mięśniowych. Myśląc o leczniczym działaniu igieł w pierwszej kolejności przychodzi do głowy zazwyczaj starożytna chińska akupunktura czy stosunkowo nowa metoda suchego igłowania. Są jednak jeszcze […]
Szyja smartfonowa – objawy i leczenie bólu, wynikającego z korzystania ze smartfona
Szyja smartfonowa to jedno z negatywnych zjawisk postępu cywilizacyjnego i rozwoju technologii. Szacuje się, że już 8 na 10 osób jest użytkownikami smartfonów na świecie, a 79% nastolatków (12-15 lat) jest posiadaczami smartfona. Te statystyki pokazują, że szyja smartfonowa może dotyczyć prawie każdego i warto wiedzieć, jak uchronić siebie i swoje dziecko.
Złamanie Collesa – objawy, diagnostyka i rehabilitacja
Złamanie Collesa to jedno z najczęściej występujących złamań u osób dorosłych. Zwykle powstaje po upadku na wyprostowaną kończynę górną ze zgiętym nadgarstkiem. Złamanie kojarzone jest zazwyczaj z osobami starszymi, ale nie jest to jedyna grupa, którą może spotkać ten uraz. Jak go rozpoznać i jak leczyć? Wyjaśniamy w artykule.
Ból śródstopia – przyczyny, diagnostyka i leczenie
Ból śródstopia jest nieprzyjemną przypadłością, która rzutuje na jakość codziennego funkcjonowania. Może wynikać z nadmiernego użytkowania, urazów, zapalenia stawów, napiętych mięśni, nadwagi czy przewlekłych chorób. Z powodu bólu śródstopia powstają nieprawidłowe wzorce chodu, ponieważ chcąc odciążyć bolącą kończynę, stawiamy ją w niefizjologiczny sposób. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny bólu śródstopia i co zrobić, aby zniwelować ten […]
Drżenie mięśni po treningu i podczas wysiłku – o czym może świadczyć?
Drżenia mięśni są nieodłącznym elementem podejmowania wysiłków fizycznych. Szacuje się, że może ich doświadczać około 70% zdrowych osób, w tym sportowców amatorów i zawodowców. Wynikają z niedoborów w diecie, nieodpowiedniej podaży płynów a nawet stresu. Czy drżenia powinny nas zaniepokoić? Co robić, gdy się pojawią i jak im zapobiegać? Wyjaśniamy w artykule.
Elektroterapia, Porady eksperta
Elektrostymulacja w domu – jak i po co ją stosować?
Zabiegi z użyciem prądów mają szerokie zastosowanie w medycynie, rehabilitacji i kosmetologii. W fizjoterapii są chętnie wybierane w przypadku schorzeń neurologicznych, ortopedycznych, reumatologicznych czy pacjentów bólowych. Zabiegi te kojarzą się przede wszystkim ze specjalistycznymi gabinetami i klinikami, jednak można je również z powodzeniem wykonywać w zaciszu domowym. Jak wykonać zabieg elektroterapii w domu i z […]
Magnetoterapia, Porady eksperta
Magnetoterapia dla psa lub kota – zastosowanie i opis zabiegu
Zabiegi fizykalne to duża grupa stymulacji, która jest chętnie wykorzystywana w leczeniu i rehabilitacji większości schorzeń. Liczne badania i próby pozwoliły na przystosowanie do użycia aparatów i zabiegów również w kosmetologii i medycynie estetycznej, a nawet w weterynarii. W tej ostatniej grupie jednym z najpopularniejszych zabiegów fizykalnych jest magnetoterapia. Zabieg ten z powodzeniem można wykonywać […]
Głęboka stymulacja elektromagnetyczna – na czym polega? Wskazania i przeciwwskazania
Głęboka stymulacja elektromagnetyczna to stosunkowo nowa metoda, która stosowana jest m.in. w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów, bóli mięśniowych, entezopatii, chorób układu moczowo-płciowego oraz urazach sportowych. Zabieg jest nieinwazyjny, efekty zauważalne są często natychmiast, a utrzymują się nawet kilka-kilkanaście dni po ostatnim zabiegu w serii. Więcej informacji o tej obiecującej metodzie przeczytacie w artykule.