Blog

Porady eksperta

Rodzaje punktów spustowych i ich diagnostyka

Punkty spustowe wywołują ból mięśniowo-powięziowy, który określany jest przez pacjentów jako palący, promieniujący, a czasem również pulsujący. Z jakimi rodzajami punktów spustowych może spotkać się fizjoterapeuta? W jaki sposób je zdiagnozować i jaki rodzaj terapii zastosować? Wyjaśniamy w artykule.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Prądy TENS – zastosowanie w rehabilitacji i polecane aparaty

Prądy TENS są najbardziej rozpowszechnioną formą elektroterapii, stosowaną w rehabilitacji pacjentów zarówno w gabinetach fizjoterapeutycznych, jak i w domach prywatnych. Głównym zastosowaniem prądów TENS w rehabilitacji jest bezinwazyjne, bezpieczne i niefarmakologiczne leczenie bólu.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka? Nowoczesna fizjoterapia

Zespół cieśni nadgarstka rozpoznaje się w oparciu o najczęściej towarzyszące objawy, wynikające z przewlekłego ucisku nerwu pośrodkowego. Objawy mogą mieć różne stopnie nasilenia: od drętwienia palców kciuka, wskaziciela i palca środkowego do osłabienia mięśni lub ich zaniku. Najczęściej rozpoznawany jest u osób pracujących w następujących grupach zawodowych: pracownik biurowy, fryzjer, stomatolog. Zespół cieśni nadgarstka może […]

Czytaj dalej

Porady sprzętowe

NuStep jako nowoczesny sprzęt do rehabilitacji seniorów i osób z problemami kardiologicznymi

NuStep to innowacyjne i bezpieczne urządzenie przeznaczone do rehabilitacji  i treningu funkcjonalnego całego ciała u osób z problemami kardiologicznymi, seniorów (rehabilitacja geriatryczna), osób niepełnosprawnych, w rehabilitacji pulmonologicznej, medycynie sportowej, a także u osób chcących poprawić ogólną kondycję fizyczną.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Diatermia krótkofalowa – wskazania, przeciwwskazania i metodyka zabiegu

Diatermia krótkofalowa to jedna z najbardziej popularnych metod ciepłoleczniczych w fizykoterapii. Podczas zabiegu dawka termiczna może zostać przekazana do tkanek położonych płytko (np. tkanki podskórnej) lub głęboko (np. mięśni). Dzięki temu lista wskazań do diatermii krótkofalowej jest obszerna.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Jak wykonać drenaż limfatyczny? Zabieg z użyciem aparatu do masażu uciskowego

Drenaż limfatyczny to terapia mająca na celu zmniejszenie dolegliwości związanych z niewydolnością krążeniową. Najczęściej pacjenci zgłaszają się z obrzękami i zastoinami limfatycznymi, skarżą się na tzw. “ciężkość nóg”. W artykule szczegółowo wyjaśniamy, w jaki sposób wykonywany jest zabieg drenażu limfatycznego.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Jak leczyć ostrogę piętową? Porady fizjoterapeuty

W leczeniu ostrogi piętowej stosowanych jest kilka zabiegów fizjoterapeutycznych, w tym fala uderzeniowa, ultradźwięki, jonoforeza, magnetoterapia oraz krioterapia. O tym, w jaki sposób oddziałują na schorzenie i jakie przynoszą efekty, piszemy w artykule.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Terapia biofeedback – charakterystyka i najnowsze urządzenia

Biofeedback (z ang. feedback – informacja zwrotna) jest formą terapii wykorzystującą biologiczne sprzężenie zwrotne. Polega na dostarczaniu pacjentowi informacji zwrotnej o zmianach jego stanu zdrowia. Zmiany fizjologiczne organizmu monitorowane są przez specjalistyczne systemy komputerowe, pobierające dane z czujników w czasie rzeczywistym i sygnalizowane w różny sposób. W praktyce oznacza to, że biofeedback pozwala pacjentowi stopniowo […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Neurorehabilitacja przy schorzeniach ośrodkowego układu nerwowego

Układ nerwowy “steruje” wszystkimi pozostałymi układami w ciele człowieka. Przyjmuje informacje, przetwarza je oraz wysyła informację zwrotną, powodując odpowiednią reakcję organizmu na bodziec. Poprzez skomplikowaną budowę, nawet niewielkie uszkodzenia układu nerwowego, mają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie jednostki. Rehabilitacja neurologiczna obejmuje nie tylko fizjoterapię, ale także m.in. terapię zajęciową i terapię z psychologiem.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Diatermia krótkofalowa a inne zabiegi ciepłolecznicze w fizykoterapii – porównanie

Zabiegi ciepłolecznictwa w fizykoterapii są rodzajem termoterapii polegającej na dostarczeniu do organizmu energii cieplnej. Sposób wprowadzania energii odbywa się głównie na drodze przewodzenia, przenoszenia i promieniowania. W zależności od zastosowanej dawki oraz rodzaju zabiegu, ciepło oddziałuje na organizm powierzchownie. Przykładem są: zabiegi parafinowe, gorące okłady lub zabieg diatermii krótkofalowej.

Czytaj dalej