Blog

Porady eksperta

Staw barkowo-obojczykowy – urazy i choroby

Staw barkowo-obojczykowy, znany również jako staw AC (łac. articulatio acromioclavicularis), to złożone połączenie między wyrostkiem barkowym łopatki i końcem barkowym obojczyka. Staw ten odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu kończyny górnej. Jest to obszar, który może być podatny na różnego rodzaju urazy i choroby, wpływając tym samym na codzienne życie i aktywność fizyczną pacjentów. Wyjaśniamy, skąd […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Zespół bolesnego barku, czyli PHS – przyczyny, objawy i fizjoterapia

Zespół bolesnego barku to określenie schorzeń różnych elementów stawu barkowego, związanych ze zużyciem lub powstawaniem stanu zapalnego. W zależności od tego, które struktury są zajęte i jakie objawy występują, rozróżnia się różne obrazy kliniczne. Leczenie jest żmudne i wymaga pełnego zaangażowania wielu osób. Pacjenci mają szeroki wachlarz zabiegów, które należy zastosować odpowiednio do ich stanu. […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Światłolecznictwo, czyli fototerapia – czym jest i kiedy znajduje zastosowanie?

Światłolecznictwo (fototerapia) to metoda znana od wieków – już w starożytności wiązano słońce ze zdrowiem, a jego brak był uważany za przyczynę wielu chorób. W XX wieku rozszerzono terapię światłem o sztuczne promienniki, które wykorzystuje się zarówno w medycynie, fizjoterapii, jak i kosmetologii. Do dziś fototerapia jest powszechną metodą leczenia zmian dermatologicznych, łagodzącą dolegliwości bólowe […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Mięsień krawiecki – budowa, funkcje i przyczyny bólu

Mało znany mięsień krawiecki jest najdłuższym mięśniem ludzkiego ciała (osiąga długość około 50 cm). Pochodzenie jego nazwy może być związane z lokalizacją, czyli wewnętrzną stroną uda, którą krawcy mierzą podczas dopasowywania spodni. Swoim wyglądem jest również kojarzony z miarą krawiecką. Do czego jest nam potrzebny ten mięsień? Co zrobić, gdy ulegnie uszkodzeniom? Wyjaśniamy.

Czytaj dalej

Elektroterapia, Porady eksperta

Prądy Traberta – działanie, wskazania i przeciwwskazania oraz metodyka zabiegu

Prądy Traberta to jeden z wielu zabiegów, wykorzystujących prąd w leczeniu bólów i redukcji napięć. Szczególnie popularny jest wśród pacjentów, cierpiących na zespoły bólowe kręgosłupa. To jednak nie jedyne wskazanie do stosowania prądów Traberta. Kiedy wybrać ten zabieg i o czym należy pamiętać podczas jego wykonywania i stosowania? Piszemy o wskazaniach, przeciwwskazaniach i metodyce zabiegu.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Naderwanie mięśnia brzucha – objawy i leczenie

Naderwanie mięśnia brzucha to uraz, który może  wystąpić w wyniku nadmiernego obciążenia mięśni, nagłego ruchu, przeciążenia lub innego rodzaju urazu. Może dotyczyć sportowców amatorów, zawodowców, a nawet osób, które ze sportem nie mają wiele wspólnego. Objawy przypominają stan związany z przepukliną, dlatego konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki lekarskiej w celu ustalenia przyczyny i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Czytaj dalej

Elektroterapia, Porady eksperta

Tonoliza – wskazania, przeciwwskazania i metodyka zabiegu

Tonoliza to jeden z wielu zabiegów fizykoterapeutycznych, wykorzystujący oddziaływanie prądu na organizm. Stosuje się go w szczególnych przypadkach, czyli gdy mamy do czynienia ze spastycznością (wzmożonym napięciem, związanym z uszkodzeniem centralnego układu nerwowego). Jak ten zabieg stosować, a kiedy się wstrzymać z jego wykonaniem? Jak wygląda metodyka zabiegu? Zapraszam do artykułu.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Obrzęk po operacji lub urazie – postępowanie lecznicze i domowe sposoby

Zabieg chirurgiczny lub uraz związane są z wieloma nieprzyjemnymi odczuciami. Dolegliwości bólowe, obrzęki, ograniczenie ruchomości i stan zapalny to tylko kilka z nich. Jak sobie z nimi radzić? W poniższym artykule przedstawiamy możliwości zmniejszania i niwelowania obrzęku.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Większy ból po rehabilitacji – co może być przyczyną?

Jedną z najczęstszych przyczyn korzystania z rehabilitacji jest ból, który jest objawem toczących się zmian w organizmie. Z dolegliwościami bólowymi udajemy się do fizjoterapeuty na masaż, kinezyterapię, fizykoterapię czy terapię manualną, aby się tego bólu pozbyć. Co więc w przypadku, gdy po rehabilitacji pojawia się ból nawet o większym natężeniu? Co może być tego przyczyną? […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) – diagnostyka, objawy, leczenie i fizjoterapia

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest chorobą, która powoduje ograniczenie ruchomości kręgosłupa i klatki piersiowej, a w konsekwencji pogarsza jakość życia i może doprowadzić do powstania niepełnosprawności ruchowej. Leczenie i rehabilitacja skupiają się głównie na łagodzeniu przebiegu choroby. Jak rozpoznać ZZSK? Jakie zabiegi najlepiej zastosować i w jakim okresie przyniosą największą korzyść?

Czytaj dalej