Terapia TECAR – czym jest i jak działa?

Terapia TECAR - zabieg przy użyciu aparatu Doctor TECAR

Porady sprzętowe

Terapia TECAR to nowatorska metoda w fizjoterapii, która początkowo stosowana była w leczeniu wysokiej klasy sportowców. Obecnie korzystać z niej może szerokie grono osób, które cierpią na zaburzenia w funkcjonowaniu układu ruchu. Dowiedz się, na czym polega ta terapia i na jakie schorzenia jest polecana.

Fala radiowa w służbie fizjoterapii

Nowoczesna metoda Doctor TECAR (Transfer Elektryczny Pojemnościowy i Rezystancyjny) została opatentowana przez firmę Mectronic Medicale i jest bardzo popularna we Włoszech. Działanie terapii TECAR oparte jest na użyciu fali radiowej wysokiej częstotliwości, która swoje zastosowanie do tej pory znajdowała w odbiornikach radiowych. Obecnie jednak, uzyskano możliwość wykorzystania jej w rehabilitacji, kosmetologii i medycynie.

Fala radiowa użyta w terapii TECAR działa na zasadzie przepływu prądu poprzez wywołanie efektu oporu. Ma to wpływ na tkanki, bowiem zostają one głęboko ogrzane, a co za tym idzie następuje stymulacja w ich wnętrzu. Zwiększa to ich regenerację i naturalną kondycję. Co więcej, ma to również pozytywny wpływa na unaczynienie tkanek, powodując rozszerzenie naczyń, co z kolei zatrzymuje postęp schorzenia i przyspiesza proces regeneracji.

Bardzo szczegółowe informacje o działaniu i zaletach terapii TECAR znajdują się w naszym filmie:

Nie tylko dla sportowców

Metodę tę wykorzystuje się w terapii chorób kości, urazów wiązadeł i mięśni. Jest skuteczna w leczeniu przykurczów, naciągnięć, obrzęków, bólów mięśni, uszkodzeń wiązadeł, zapaleń ścięgien, kaletki maziowej oraz skóry. Efekty terapii, czyli zmniejszenie bólu i opuchlizny, widoczne są już po pierwszym zabiegu. Dlatego też ta metoda jest tak popularna wśród sportowców. Pozwala bowiem na szybki powrót do sprawności, nawet po poważnych kontuzjach. Z terapii Doctor TECAR korzystają m.in. fizjoterapeuci drużyn AC Milan, Trentino Volley i FC Barcelona.

Można stosować ją także do drenażu oraz masażu sportowego:

Aparaty do terapii TECAR

W momencie prowadzenia leczenia przy użyciu urządzeń Doctor TECAR możemy przełączać się pomiędzy dwoma trybami pracy. Pierwszym z nich jest tryb pojemnościowy (kondensacyjny), który oddziaływuje przede wszystkim na powierzchni ciała pacjenta, więc przeznaczony jest do terapii mięśni. Z kolei drugi to tryb rezystancyjny (oporowy), który rekomendowany jest w przypadku takich schorzeń jak np. punkty spustowe oraz tkanki oporowe.

Aparat zaopatrzony jest w nowatorską funkcję służącą do pomiaru ilości energii przekazanej do tkanek. Daje on także możliwość by ocenić aktywne przekrwienie i wzrost przepływu elektrolitów. Bogactwo oporu pozwala na prawidłowe i stałe natlenowanie wszystkich tkanek objętych patologią.

Efekty terapeutyczne

Do efektów terapeutycznych terapii TECAR należy przede wszystkim działanie przeciwbólowe. Bezpośrednio oddziałuje na punkty zapalne oraz umożliwia szybkie wchłanianie się obrzęku. Oprócz tego działa przeciwzapalnie i biostymulacyjnie, przywracając prawidłowy metabolizm tkanek. Przewagą tej metody jest jej nieinwazyjność oraz jednolitość. Błyskawiczne działanie oraz potwierdzone efekty sprawiły, że terapia Doktor TECAR stała się jedną z ważniejszych technologii w fizjoterapii.

Zabiegi wykonywane aparatem Doctor TECAR prezentujemy na naszym kanale YouTube: https://bit.ly/2kKRt8r, a wiele informacji znajduje się także na blogu.

Jeśli masz pytania dotyczące terapii TECAR lub chcesz bezpłatnie przetestować aparat w swoim gabinecie, to zapraszamy do kontaktu.

Uwaga! Aparat do terapii TECAR prezentowany na zdjęciach i w filmach pochodzi z wcześniejszej serii Mectronic Medicale. W 2021 roku producent poszerzył ofertę, a także zmienił design oraz parametry aparatów, ale urządzenia umożliwiają osiągnięcie tych samych efektów terapeutycznych. W przypadku wątpliwości, prosimy o kontakt z naszymi doradcami.

Autor: Anna Cebeńko

Anna Cebeńko to Ekspert firmy BardoMed w zakresie doradztwa w wyborze najlepszych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Posiada 6-letnie doświadczenie pracy w firmie. Chętnie podpowie również w jaki sposób wypromować swój gabinet przy wykorzystaniu najbardziej innowacyjnych urządzeń oraz możliwości social mediów.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jastrząb |

    Planuję zabieg tecar na kolana a mam po operacji zamontowany w udzie DHS po złamaniu skrętarzu oraz sztuczną zastawę aortalnej serca ,usuniętą prostotę po nowotworze. Czy to nie są przeciwwskazania.

    1. Dominika Czyrnek |

      Dzień dobry,
      o doborze zabiegów zdecyduje fizjoterapeuta, do którego uda się Pan na konsultację. Jeśli wybierze Pan gabinet, który w ofercie posiada terapię TECAR to fizjoterapeuta – jeśli uzna to za stosowne – wykona taki zabieg.
      pozdrawiamy!