Terapia nietrzymania moczu i kału. Jak wygląda i jakie daje efekty?

Nowości sprzętowe, Porady eksperta

Nietrzymanie moczu lub/i kału to niestety w dalszym ciągu bardzo wstydliwy i krępujący problem dla pacjentów. Nietrzymanie moczu dotyka niemal co drugą kobietę w wieku po 50-55 r.ż., natomiast nietrzymanie kału dotyczy ok. 3-7% całej populacji. Pacjenci często nie przyznają się do tych dolegliwości, co znacznie utrudnia diagnozę, a co za tym idzie brak możliwości wprowadzenia skutecznego leczenia.

Przyczynami nietrzymania moczu i kału są m.in.:

– wiek,

– duża ilość ciąż i porodów,

– uszkodzenia dna miednicy i krocza,

– urazy rdzenia kręgowego,

– zaburzenia na podłożu neurologicznym,

– przebyte operacje ginekologiczne lub w obrębie odbytu, np. usunięcie żylaków, hemoroidy,

– otyłość,

– przewlekłe zaparcia lub zespół jelita drażliwego.

Ponadto, nietrzymanie moczu może występować w kilku formach:

wysiłkowe – podczas wysiłku fizycznego, kaszlu, kichania, śmiechu,

naglące – spowodowane nadreaktywnością pęcherza moczowego i silnego parcia na cewkę moczową,

z przepełnienia – na skutek przepełnienia i rozciągnięcia ścian pęcherz moczowego,

mieszane – łączące dwie powyższe.

Sposoby leczenia nietrzymania moczu i kału

Istnieje wiele metod radzenia sobie z nietrzymaniem moczu i stolca. Dzielimy je na leczenie zachowawcze i leczenie operacyjne (tj. wszczepienie taśmy podpierającej cewkę moczową lub rekonstrukcja zwieraczy odbytu).

Leczenie zachowawcze to przede wszystkim terapia behawioralna (terapii treningu pęcherza moczowego) oraz ćwiczenia mięśni dna miednicy. Pacjent może je wykonywać samodzielnie lub przy użyciu odpowiednich narzędzi, takich jak ciężarki dopochwowe, biofeedback czy aparaty do fizykoterapii.

W celu stymulowania mięśni dna miednicy do pracy stosuje się m.in. elektroterapię. Przy użyciu specjalnych elektrod (dopochwowych lub doodbytniczych) oraz zastosowaniu odpowiedniego prądu, np. TENS lub NEMS, stymulujemy nerwy ruchowe i autonomiczne mięśni dna miednicy, dzięki czemu zwiększa się siła skurczu i napięcie mięśni. Świetnym urządzeniem dedykowanym do terapii nietrzymania moczu i stolca jest, np. przenośny aparat do terapii nietrzymania moczu MIO-PERISTIM V/A.

Aparat ten posiada szereg dedykowanych programów dla w/w schorzeń oraz zestaw akcesoriów niezbędnych do przeprowadzenia zabiegu.

 

 

Autor: Aleksandra Olszak

Aleksandra Olszak jest fizjoterapeutką, Doradcą sprzętowym w firmie BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia na kierunku fizjoterapia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jej specjalizacją jest praca z nowoczesnymi i innowacyjnymi urządzeniami do fizykoterapii takimi jak: laser wysokoenergetyczny oraz terapia Tecar.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *