Aparaty do elektroterapii 

Elektroterapia jako metoda leczenia

Elektroterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia w fizykoterapii. W czasie zabiegów wykorzystywane są różnego rodzaju prądy - stałe i zmienne o niskiej lub średniej częstotliwości. Przepływający przez ciało prąd stanowi bodziec leczniczy: stymuluje mięśnie i tkanki, zmniejsza ból, posiada działanie przeciwzapalne, a także wywołuje efekt przekrwienny. Aparat do elektroterapii stanowi podstawę wyposażenia każdego gabinetu rehabilitacyjnego i znajduje się na liście sprzętu wymaganego przez NFZ.

Zastosowanie elektroterapii

Elektroterapia świetnie sprawdza się jako metoda przeciwbólowa i redukująca napięcie mięśni. Terapia ta posiada bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywana jest przede wszystkim do leczenia:

 • bólów kręgosłupa przewlekłych lub ostrych,
 • nerwobóli,
 • chorób reumatycznych,
 • choroby zwyrodnieniowej stawów,
 • stanów zapalnych stawów i tkanek miękkich,
 • rwy kulszowej,
 • zaburzeniach krążenia obwodowego,
 • stanów pourazowych, którym towarzyszą obrzęki,
 • bólów głowy i migren.

Sprzęt do elektroterapii

Podstawę sprzętu do elektroterapii stanowi aparat. Do niego podłącza się kable oraz elektrody, które mocowane są na ciele pacjenta za pomocą opasek. Elektrody umieszczone są w woreczkach wiskozowych, zapewniających lepsze przewodnictwo prądu, a także ochronę przed oparzeniami.

Aparat do elektroterapii - który wybrać?

W sklepie BardoMed posiadamy bogatą ofertę aparatów do elektroterapii i elektrostymulacji. Wybieramy urządzenia wiodących producentów, m.in. Enraf-Nonius czy I-TECH. Proponujemy również aparat do elektroterapii własnej produkcji - BARDOMED E1.

Zobacz film prezentujący nasz aparat do elektroterapii:

Poszczególne aparaty do elektroterapii różnią się m.in. liczbą dostępnych prądów oraz liczbą kanałów aplikacyjnych. Aparaty dwu- lub czterokanałowe umożliwiają wykonywanie zabiegu u więcej niż jednego pacjenta równocześnie. Podczas wyboru urządzenia warto zwrócić uwagę na bibliotekę schorzeń, możliwość tworzenia własnych programów oraz łatwość obsługi aparatu.

Więcej informacji o tym, jaki aparat do elektroterapii wybrać, znajdziesz na naszym blogu. Jeśli potrzebujesz pomocy, to zachęcamy do kontaktu. Możesz do nas zadzwonić lub napisać.

Do użytku domowego rekomendujemy przenośne aparaty do elektroterapii. Można z nich korzystać również w gabinetach rehabilitacyjnych.

Najpopularniejsze rodzaje prądów w aparatach do elektroterapii

Aparaty do elektroterapii mogą generować nawet kilkadziesiąt różnych prądów. Do najpopularniejszych z nich zalicza się:

 • Galwanizację - rodzaj terapii wykorzystujący prąd stały o niskiej częstotliwości. Najczęściej zabieg ten stosowany jest do leczenia chorób kręgosłupa, nerwobóli, niedowładów oraz zaburzeń krążenia obwodowego.
 • Jonoforezę - podczas zabiegu wprowadza się pod skórę lek w postaci maści lub żelu. Jony lecznicze są transportowane przez prąd, który płynie pomiędzy elektrodami. Jonoforeza wykorzystywana jest do leczenia blizn, stanów zapalnych stawów i tkanek miękkich, zespołów bólowych stawów lub kończyn.
 • TENS - to grupa prądów impulsowych o niskiej lub średniej częstotliwości. Najczęściej stosowane są do leczenia różnego typu bólów (przewlekłych oraz ostrych), a także niedowładu mięśni.
 • Diadynamik, czyli prądy diadynamiczne - to grupa sześciu prądów, które wykorzystywane są przede wszystkim do leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów, schorzeń reumatycznych, bólów kręgosłupa, obrzęków oraz do stymulacji mięśni. Prądy te mają bardzo silne działanie przekrwienne i przeciwbólowe.
 • Interferencję, czyli prądy interferencyjne - to prądy o średniej częstotliwości, których działanie polega na nakładaniu się fal płynących z dwóch obwodów elektrycznych. Prądy interferencyjne wpływają na procesy odżywcze tkanek oraz metabolizm. Bardzo często stosowane są do leczenia kontuzji sportowych, osłabienia mięśni, skręcenia stawu, bólów kręgosłupa, a także choroby zwyrodnieniowej stawów.
katalog
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies, które pomagają w optymalizacji i dostosowaniu do indywidualnych potrzeb dostępnych treści. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
Akceptuję