Aparaty do ultradźwięków 

Urządzenia do ultradźwięków (sonoterapii, fonoforezy)

Aparaty do ultradźwięków nazywane są także aparatami do sonoterapii, fonoforezy, ultrasonoterapii lub ultrafonoforezy. Sonoterapia to synonim ultradźwięków, a fonoforeza jest jedną z jej odmian - podczas zabiegu w głębsze warstwy skóry wprowadzane są składniki lecznicze obecne w żelach lub maściach, a odbywa się to za pomocą fali ultradźwiękowej.

Ponadto zabieg ultradźwięków można wykonywać w wodzie i jeśli zamierzamy oferować go w gabinecie, to koniecznie należy wybrać aparat do sonoterapii, który posiada głowicę przystosowaną do pracy pod wodą.

Aparaty do ultradźwięków w naszym sklepie

W ofercie posiadamy kilkanaście różnych aparatów do sonoterapii. Jesteśmy producentem aparatu BARDOMED U1 z muliti-częstotliwościowymi głowicami (1/3 MHz), które są w pełni wodoodporne, więc można używać ich także w wodzie. Aparat posiada bogatą bibliotekę schorzeń (ponad 60 pozycji), a dodatkowo można zapisywać własne programy na dołączonej do zestawu karcie chip.

Polecamy także aparaty do ultradźwięków Enraf-Nonius - holenderskiego producenta, jednego z liderów branży fizykoterapeutycznej i rehabilitacyjnej. Szczególnie warte uwagi są bezobsługowe aparaty do sonoterapii (oznaczone jako StatUS), które prezentujemy w filmie:

W naszej ofercie dostępne są również przenośne aparaty do ultradźwięków - sprzęt niewielkich rozmiarów i bardzo lekki. Znajdują się w one w kategorii: Aparaty przenośne do fizykoterapii. Wspomniane wcześniej urządzenia marki Enraf-Nonius również mogą być wykorzystywane w fizjoterapii mobilnej, ponieważ są kompaktowe i ważą ok. 2 kg.

Zabiegi ultradźwiękami

Zabieg ultradźwięków polega na wykorzystaniu drgań mechanicznych o częstotliwości 800-24000 kHz, niesłyszalnych dla człowieka. Działanie aparatów do ultradźwięków jest porównywalne do mikromasażu tkanek, którego skutkiem jest przyspieszenie krążenia. Wpływa to m.in. na poprawę działania układu krwionośnego.

Ponadto ultradźwięki znajdują zastosowanie w następujących schorzeniach i dolegliwościach:

  • bóle mięśni,
  • rwa kulszowa,
  • przykurcze mięśni,
  • zwyrodnienia stawów biodrowych i kolanowych,
  • ostroga piętowa,
  • haluksy,
  • zespół bolesnego barku

Zabiegi przy użyciu aparatów do ultradźwięków wpływają na przyspieszenie gojenia się ran oraz kości po wszelkiego rodzaju urazach i złamaniach.

Dodatkowo, w czasie zabiegu ultradźwięków, możliwe jest wprowadzenie jonów leków w głębsze warstwy skóry (fonoforeza). Przepływ fal ultradźwiękowych zwiększa wchłanianie leku.