Jak uzyskać kontrakt z NFZ? cz.1 – wyposażenie gabinetu i czas pracy

Porady sprzętowe

wyposażenie gabinetu fizjoterapii Każdy gabinet ubiegający się o kontrakt z NFZ musi spełnić kilka wymogów. W niniejszym artykule, pierwszym z serii trzech, przyjrzymy się bliżej wymaganiom dotyczącym zagospodarowania przestrzeni w gabinecie, a także czasu pracy. 

Warunki dotyczące zagospodarowania powierzchni gabinetu

Każdy gabinet przeprowadzający zabiegi światłolecznicze i elektro-lecznicze powinien zapewnić do  tego celu osobne pomieszczenie. W przypadku, gdy do dyspozycji mamy małą przestrzeń, można wydzielić odpowiedni boks. Powinien on być oddzielony od reszty pomieszczenia co najmniej dwumetrowymi ścianami, pozwalającymi na wspólną wentylację mechaniczną.

zabieg elektroterapii

Podobne względy powinny być zachowane jeżeli gabinet jest wyposażony w aparaty do diatermii, bez względu, czy jest ona krótkofalowa, czy mikrofalowa. Oprócz osobnego pomieszczenia lub boksu na aparat, wymagane są również odpowiednie zabezpieczenia przed oddziaływaniem promieniowania na otoczenie.

W przypadku kinezyterapii zwykły boks jest również niewystarczający, co dla fizjoterapeutów jest absolutnie zrozumiałe. Pozostałym wyjaśniamy, że kinezyterapia to inaczej leczenie ruchem. Do zabiegów kinezyterapeutycznych można zaliczyć gimnastykę czy specjalistyczne ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Dlatego gabinet ubiegający się o kontrakt z NFZ musi dysponować osobnym pomieszczeniem dla tego typu aktywności.

Physiotherapist doing sport rehabilitation with patient

Wszystkie gabinety mające w swojej ofercie masaże powinny wykonywać je w specjalnie do tego wydzielonym pokoju. Dla małych gabinetów, gdzie wszystkie rodzaje terapii są przeprowadzane w jednym pomieszczeniu, może to stanowić problem. Jednak wielu terapeutów wykazuje się dużą pomysłowością i zaradnością w tej kwestii. Transformują oni niewielkie wnętrza, które w przeszłości spełniały zupełnie odmienne role w kameralne gabinety do masażu.

masaż

Warunki dotyczące czasu pracy gabinetu

Gabinet z kontraktem NFZ powinien być otwarty przez minimum 5 dni w tygodniu. W tym czasie fizjoterapeuta musi przyjmować pacjentów przynajmniej przez 5 godzin dziennie. Dodatkowo, co najmniej dwa dni w tygodniu, godziny otwarcia gabinetu powinny obejmować przedział czasowy od 13:00 do 18:00. Opisana opcja przedstawia minimum wymogów stawianych przed gabinetem. Dodatkowo punktowane są gabinety otwarte przez 5 lub więcej dni w tygodniu, które przyjmują pacjentów przez minimum 10 godzin dziennie.

sala do kinezyterapii

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *