Blog - Ultradźwięki (sonoterapia)

Terapia ultradźwiękami (sonoterapia) to bezbolesny zabieg polegający na działaniu fali ultradźwiękowej na zmienione chorobowo miejsca. Ma zadanie przede wszystkim wspomagać zdolności organizmu do leczenia tkanek i samonaprawy. Posiada także działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Z kategorii aparatów do ultradźwięków szczególnej uwadze polecamy urządzenie Sonopuls 190S, które posiada moduł bezobsługowych ultradźwięków „hands-free”, który pozwala terapeucie na oszczędność czasu podczas wykonywania terapii. Urządzenie jest małe, lekkie, przenośne i z dużym, kolorowym wyświetlaczem.

Ultradźwięki (sonoterapia), Porady eksperta

Fonoforeza – wskazania, przeciwwskazania i polecany sprzęt

Fonoforeza to powszechnie stosowany w fizjoterapii zabieg, który przyspiesza leczenie. W jakich przypadkach się go stosuje, a co wyklucza jego użycie? Wszystkie najważniejsze informacje na temat ultrafonoforezy oraz polecane aparaty do tej terapii znajdziesz poniżej.

Czytaj dalej

Ultradźwięki (sonoterapia), Porady eksperta

Zastosowanie ultradźwięków w fizykoterapii i kosmetyce

Ultradźwięki w fizjoterapii wykorzystywane są przede wszystkim ze względu na działanie przeciwbólowe i rozluźniające mięśnie, ale posiadają więcej zastosowań. Co więcej – terapia ta stosowana jest także w gabinetach kosmetycznych, m.in. w postaci peelingu kawitacyjnego i sonoforezy. W artykule opisujemy działanie i zastosowanie ultradźwięków.

Czytaj dalej

Ultradźwięki (sonoterapia), Porady eksperta

Terapia ultradźwiękowa – porównanie metody klasycznej i bezobsługowej

Jednym z najnowszych osiągnięć fizykoterapii jest unikalna, innowacyjna metoda StatUS. Co to jest? Jakie są podobieństwa i różnice w porównaniu z klasyczną terapią ultradźwiękową wykonywaną od lat? Jakie są możliwości zastosowania metody bezobsługowej? Na te pytania znajdziecie informacje w dalszej części artykułu.

Czytaj dalej

Ultradźwięki (sonoterapia), Nowości sprzętowe, Porady sprzętowe

Jakie są zalety bezobsługowych ultradźwięków, czyli słów kilka o funkcji StatUS

Czym jest terapia ultradźwiękami? Terapia ultradźwiękowa (określana także jako sonoterapia, fonoterapia, ultrasonoterapia albo ultrafonoterapia) polega na oddziaływaniu poprzez skórę na głębiej położone struktury ciała fali ultradźwiękowej (fali mechanicznej, akustycznej, o częstotliwości powyżej granicy słyszalności), w celu uzyskania efektów terapeutycznych, przede wszystkim efektu przeciwbólowego i stymulacji komórkowych procesów naprawczych, poprzez wywoływanie zjawisk fizjologicznych spowodowanych działaniami termicznymi (cieplnymi) i atermicznymi (głównie […]

Czytaj dalej

Laseroterapia wysokoenergetyczna, Przezskórna elektroliza, Terapia falą uderzeniową, Terapia Tecar, Ultradźwięki (sonoterapia), Porady eksperta, Porady sprzętowe

Najczęstsze schorzenia biegacza – jak sobie z nimi radzić? 2/2

  W poprzednim artykule poruszyliśmy tematykę kontuzji biegaczy. Ta grupa sportowców narażona jest na wiele różnych schorzeń, które opisujemy w kolejnej części naszej serii. 

Czytaj dalej

Laseroterapia wysokoenergetyczna, Terapia falą uderzeniową, Terapia Tecar, Ultradźwięki (sonoterapia), Porady eksperta, Porady sprzętowe

Najczęstsze schorzenia biegacza – jak sobie z nimi radzić? cz.1/2

Bieganie to obecnie jedna z najpopularniejszych form sportu i rekreacji. Począwszy od porannego lekkiego joggingu kończąc na maratonach czy ultramaratonach coraz popularniejszych wśród pasjonatów aktywności biegowej.

Czytaj dalej

Drenaż limfatyczny, Elektroterapia, Laseroterapia, Magnetoterapia, Ultradźwięki (sonoterapia), Porady sprzętowe

Przenośne czy stacjonarne – jakie aparaty do fizykoterapii wybrać i dlaczego?

Pytanie o to jakie aparaty wybrać: przenośne czy stacjonarne często pojawia się wśród naszych klientów. Odpowiedź zależy od tego, jakie przeznaczenie mają mieć wybrane przez nas sprzęty i czego od nich oczekujemy. Zakładając czy też wyposażając swój gabinet, musimy zastanowić się, jaki profil pacjenta będzie w nim przeważał i czy zamierzamy rozpocząć współpracę z NFZ. […]

Czytaj dalej

Elektroterapia, Laseroterapia, Magnetoterapia, Terapia falą uderzeniową, Ultradźwięki (sonoterapia), Porady eksperta

Jaki sprzęt do fizykoterapii wykorzystuje weterynaria?

Rehabilitacja zwierząt – zoofizjoterapia, to relatywnie młoda dyscyplina w weterynarii (w szczególności w Polsce). Cieszy się jednak popularnością wśród lekarzy weterynarii oraz pośród rozległego grona właścicieli zwierząt. Jest coraz częściej polecana w różnego rodzaju gabinetach, przychodniach, lecznicach oraz klinikach weterynaryjnych. Zabiegi przeprowadzane są przez wykwalifikowaną osobę: zoofizjoterapeutę na podstawie skierowania od lekarza weterynarii.

Czytaj dalej

Diatermia, Ultradźwięki (sonoterapia), Porady eksperta

Jak szukać oszczędności w gabinecie rehabilitacji i fizykoterapii?

W dzisiejszych czasach, gdy rynek przepełniony jest wszelkiego rodzaju gabinetami rehabilitacji, przychodniami i sanatoriami, każdy pacjent, który kieruje się do nas na terapię jest na wagę złota. Oprócz sporej konkurencji, innym problemem z jakim przychodzi zmierzyć się fizjoterapeutom jest znalezienie sposobu, w jaki można regularnie oszczędzać i ograniczyć wydatki do minimum jednocześnie nie pogarszając jakości […]

Czytaj dalej

Elektroterapia, Laseroterapia, Ultradźwięki (sonoterapia), Porady sprzętowe

Gabinet z umową pod NFZ czy działalność komercyjna – co wybrać?

Każdy fizjoterapeuta, który decyduje się na otwarcie własnego gabinetu staje przed wyborem – ubiegać się o kontrakt z NFZ-tem  czy zdecydować się na działalność komercyjną? Poznaj plusy i minusy obu rozwiązań.

Czytaj dalej