Blog - Porady eksperta

Porady eksperta

Zapobieganie urazom w sporcie – jakie działania prewencyjne warto podjąć?

Sport to zdrowie – chyba, że akurat przytrafi nam się kontuzja. Wypadki się zdarzają, nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć, ale niestety czasem sami się do nich przyczyniamy. Wszyscy słyszeli, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”, ale nie każdy wie, jak przełożyć to na praktykę. Dlatego dziś opowiemy, jak zapobiegać urazom, uprawiając sport.

Czytaj dalej

Terapia falą uderzeniową, Porady eksperta

Fala uderzeniowa – przeciwwskazania i skutki uboczne

Zabieg falą uderzeniową to nowoczesna, innowacyjna terapia, która zyskuje na popularności w środowisku fizjoterapeutycznym. Głównym działaniem, którego wymagamy od fali uderzeniowej, jest efekt przeciwbólowy. Ponadto terapia przyspiesza procesy regeneracyjne oraz bezpośrednio pobudza produkcję kolagenu. Chociaż zabiegi przy użyciu fali uderzeniowej są bezpieczne, to istnieją do nich pewne przeciwwskazania. W artykule wymieniamy przeciwwskazania bezwzględne, względne, ograniczenia […]

Czytaj dalej

Laseroterapia, Laseroterapia wysokoenergetyczna, Porady eksperta

Rodzaje laserów wykorzystywanych w fizjoterapii

Laseroterapia jest dobrze znaną metodą, od lat stosowaną w fizjoterapii. Najprościej mówiąc – polega na naświetlaniu ciała pacjenta (tkanek) promieniowaniem laserowym, które aplikuje się z użyciem  specjalnych sond, sterowanych za pomocą aparatu do laseroterapii. W fizjoterapii stosuje się różne rodzaje laserów, które można podzielić ze względu na generowaną moc, długość wiązki laserowej czy rodzaj ośrodka […]

Czytaj dalej

Elektroterapia, Porady eksperta

Elektrostymulacja – wskazania, przebieg zabiegu i polecany sprzęt

W obszarze elektrostymulacji, czyli wykorzystania prądu do celów leczniczych, opracowano wiele metod, które mają różne zastosowanie. Które techniki są najpopularniejsze? Jak wyglądają zabiegi elektrostymulacji i jak często się je wykonuje? W jaki sprzęt warto wyposażyć gabinet fizjoterapii? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Odnowa biologiczna a nowoczesne zabiegi fizykoterapeutyczne – polecamy sprzęt

Odnowa biologiczna to idea sięgająca starożytności, ale w ostatnich dziesięcioleciach oferta zabiegów i wiedza na temat ich działania znacznie się poszerzyła. Jednym służą one do relaksu oraz wypoczynku, innym do regeneracji i zwiększania wytrzymałości organizmu – te ostatnie zastosowania są docenianie w sporcie wyczynowym. Sprawdź, jakie metody i sprzęt polecamy do odnowy biologicznej sportowców.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Łączenie innowacyjnych metod fizykoterapeutycznych w terapii kontuzji i schorzeń

Rozwój technologii pozwala fizjoterapeutom na skrócenie czasu powrotu pacjentów do sprawności i pełnej aktywności fizycznej, dzięki połączeniu tradycyjnych metod leczenia z innowacyjnymi. Które z nich warto zestawiać? Wspominamy o przezskórnej elektrolizie EPTE, treningu inercyjnym, laseroterapii wysokoenergetycznej oraz terapii TECAR, które z powodzeniem mogą być stosowane wraz z terapią manualną i kinezyterapią.

Czytaj dalej

Trening funkcjonalny, Porady eksperta

Zastosowanie treningu inercyjnego w sporcie i rehabilitacji

W profesjonalnym sporcie liczy się końcowy wynik rywalizacji, ale żeby sportowiec był w stanie konkurować na najwyższym poziomie, musi być do tego profesjonalnie przygotowany. Holistycznym przygotowaniem sportowca zajmuje się cały zespół specjalistów. Przewagę nad konkurencją daje zastosowanie nowatorskich rozwiązań. Jakich? Między innymi treningu inercyjnego, któremu poświęcamy ten artykuł.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Subiektywna ocena natężenia bólu – skala VAS i skala Laitinena

Na blogu często piszemy o bardzo różnych schorzeniach i kontuzjach, którym towarzyszy ból. Warto więc przedstawić subiektywne skale oceny bólu, którymi może posłużyć się specjalista podczas konsultacji, prosząc pacjenta o ocenę stopnia odczuwania bólu. W dalszej części artykułu zaprezentujemy dwie, najczęściej wykorzystywane skale oceny bólu podczas wizyt u fizjoterapeuty czy lekarza.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Przerost błony maziowej kolana i zapalenie – przyczyny, objawy oraz metody fizjoterapii

Przerost błony maziowej w kolanie, spowodowany stanem zapalnym tkanki, przypomina wiele innych przypadłości pojawiających się w tym obszarze, dlatego jest trudny do zdiagnozowania. Na dodatek początkowo nie powoduje bólu, a jedynie dyskomfort. Odpowiednio szybkie leczenie fałdu maziowego ma jednak duży wpływ na skuteczność terapii oraz czas powrotu do zdrowia. Co powinno zaniepokoić sportowców obciążających kolana […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Choroba Raynauda i zespół Raynauda – objawy oraz leczenie (fizykoterapia)

Zespół i choroba Raynauda to określenia na różne przypadłości, które łączy zasadniczy element – objaw Raynauda. Leczenie, które wdraża się w tych przypadkach, będzie się jednak nieco różnić. Jak rozpoznać objaw, chorobę albo zespół Raynauda? Z czym wiążą się te problemy i w jaki sposób się je leczy? 

Czytaj dalej