Blog - Porady eksperta

Porady eksperta

Lumbago, czyli postrzał – przyczyny, objawy i leczenie

Lumbago jest bardzo ogólnym terminem, który określa dolegliwości bólowe bezpośrednio związane z przeciążeniem kręgosłupa. Przez wzgląd na nieprzewidywalność oraz nasilenie bólu, często ten stan określa się jako „postrzał”. Jak rozpoznać lumbago? Czym różni się ona od rwy kulszowej? Jak wygląda leczenie tej dolegliwości i jaką rolę odgrywa rehabilitacja? Wyjaśniamy w artykule.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Kciuk narciarza (bramkarza) – opis urazu i przebieg rehabilitacji

Kciuk narciarza to jedna z najczęstszych kontuzji, które zdarzają się podczas uprawiania tego sportu. Jednak więzadło ograniczające odwodzenie pierwszego palca łatwo może zostać uszkodzone także podczas innych aktywności, na przykład przez niefortunne uderzenie piłki. Jak dochodzi do urazu, czym się objawia i w jaki sposób przebiega leczenie oraz rehabilitacja kciuka narciarza? O tym wszystkim piszemy […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Więzadła w kolanie – urazy i metody leczenia przy wykorzystaniu zabiegów fizykalnych

Staw kolanowy to bardzo skomplikowana struktura, dla której więzadła stanowią istotne wzmocnienie. Przejmują bowiem część obciążeń i ograniczają przemieszczanie się kości wobec siebie. Naciągnięte, naderwane, zerwane więzadła w kolanie – czym się te urazy różnią, jak je rozpoznać i leczyć? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Korzonki – objawy zapalenia korzonków, sposoby uśmierzania bólu i leczenia

Często można usłyszeć, że ktoś cierpi na “korzonki”. Czy wiesz jednak, czym dokładnie są tak zwane “korzonki” i co oznacza ich zapalenie? Wyjaśniamy to w artykule, a także piszemy o tym, jakie są przyczyny oraz objawy zapalenia korzonków i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Fibromialgia – objawy i niefarmakologiczne sposoby leczenia: kinezyterapia oraz zabiegi fizykalne

Fibromialgia to dość tajemnicza choroba. Wciąż nie znamy jej bezpośrednich przyczyn, choć specjaliści identyfikują pewne czynniki ryzyka. Przez podobieństwo do innych chorób jej diagnoza jest trudna, często zajmuje sporo czasu. Jak się leczy fibromialgię i czy jest wyleczalna? O tym piszemy w artykule.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Rolowanie mięśni – po co i w jaki sposób wykonywać?

Rolowanie wpływa na układ mięśniowo-powięziowy i jest formą uwalniania tych struktur. Przeczytaj, dlaczego warto rolować mięśnie, kiedy korzystać z rollera, jaki przyrząd wybrać i jak poprawnie wykonywać rolowanie ciała. Doradza nasza fizjoterapeutka.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Fizjoprofilaktyka – jej cel, rodzaje i dostosowanie do potrzeb pacjenta

Czym jest fizjoprofilaktyka i jakie jej rodzaje można wyróżnić? Jakiej opieki wymaga pacjent na etapie wczesnej fizjoprofilaktyki, a jakiej w fazie trzeciorzędowej? Z jakiego sprzętu warto korzystać opracowując plan terapeutyczny? Na te pytania odpowiadamy w artykule.  Czym jest fizjoprofilaktyka? Definicja fizjoprofilaktyki znajduje się w uchwale Krajowej Rady Fizjoterapeutów z dnia 16 maja 2019 roku. Zgodnie […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Naderwanie mięśnia – rozpoznanie i postępowanie fizykalne

Naderwany mięsień to jedna z najczęstszych kontuzji sportowych, zwłaszcza w obszarze uda oraz łydki, czasem przedramienia, pośladków czy brzucha. Jakie są przyczyny i objawy naderwania mięśnia? Jak wygląda w takich przypadkach leczenie oraz rehabilitacja? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Czytaj dalej

Terapia Tecar, Porady eksperta

Terapia Doctor TECAR w kosmetyce

TECAR znajduje zastosowanie nie tylko w rehabilitacji, ale sprawdza się również jako zabieg kosmetyczny, bliżej znany jako terapia falami RF. W trybie kondensacyjnym, z wykorzystaniem elektrody bipolarnej, zyskujemy szybki i trwały efekt na skórze. Obecnie często można się spotkać z określeniem, że działanie fal radiowych jest liftingiem bez użycia skalpela. Klienci gabinetów medycyny estetycznej i […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Skurcze łydek – ich przyczyny i sposoby, które łagodzą ból

Częste, silne i bolesne skurcze łydek znacznie wpływają na komfort życia. Co więcej, mogą być oznaką poważnych chorób – koniecznie więc trzeba skonsultować je ze specjalistą. Warto jednak wiedzieć, jakie są możliwe przyczyny występowania skurczów i jakimi sposobami można łagodzić ból, kiedy się pojawia.

Czytaj dalej