Blog - Porady eksperta

Porady eksperta

Masaż relaksacyjny u fizjoterapeuty – rodzaje, wskazania i efekty

Nieodłącznym elementem współczesnego świata jest stres, pośpiech i zmęczenie. Stres w miejscu pracy, stres emocjonalny i fizyczny mogą negatywnie wpłynąć na ogólne samopoczucie. U niektórych osób pojawia się zmęczenie psychiczne, problemy z koncentracją lub kreatywnością, niepokój i wyczerpanie. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tymi negatywnymi skutkami jest masaż relaksacyjny. Wyjaśniamy, jakie są wskazania i […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Fizjoterapia a rehabilitacja – czym się różnią?

Rehabilitacja i fizjoterapia stosowane są często zamiennie, aby określić te same procedury. Warto jednak wiedzieć, że nie są to synonimy, a pojęcie rehabilitacji jest znacznie szersze. Mając wiedzę na temat każdego z tych pojęć będziecie świadomi, że stosowanie ich zamiennie nie jest do końca poprawne. Wyjaśniamy, czym różni się fizjoterapia od rehabilitacji.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Kręcz szyi – przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia

Kręcz szyi, potocznie zwany postrzałem, objawia się patologicznym skrzywieniem bocznym i rotacją szyi. Może być spowodowany urazem, przeciążeniem i chorobą, a także może występować samoistnie. Kręcz szyi może być obecny od urodzenia (wrodzony kręcz) albo pojawić się później. Na potrzeby artykułu zostaną przedstawione informacje o tym schorzeniu u osób dorosłych. Zastanawiasz się, czy to poważny […]

Czytaj dalej

Laseroterapia wysokoenergetyczna, Porady eksperta, Porady sprzętowe

Laseroterapia punktowa – na czym polega i jakie ma zastosowanie?

Laseroterapia punktowa jest jednym z najczęściej stosowanych zabiegów w gabinetach fizjoterapeutycznych. Wyjaśniamy, jakie ma zastosowanie, czym różni się od laseroterapii przy użyciu skanera i polecamy innowacyjne lasery punktowe dla profesjonalistów (fizjoterapeutów i rehabilitantów).

Czytaj dalej

Porady eksperta

Skręcenie nadgarstka czy zwichnięcie? Objawy, diagnostyka i leczenie

Pojęcia skręcenie i zwichnięcie często stosowane są zamiennie. Warto jednak wiedzieć, że nie znaczą tego samego, choć przyczyny i objawy mogą być podobne. Jak rozróżnić te dwa urazy? Czy oba są tak samo poważne? Jak sobie radzić w przypadku skręcenia i zwichnięcia nadgarstka? Wyjaśniamy.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Badanie wad postawy – jakie metody wykorzystuje się do oceny postawy ciała?

Oglądając swoje dziecko zauważyliście coś nietypowego w jego postawie? A może patrząc w lustro zaniepokoił Was kształt pleców czy kolan? Czy rzeczywiście jest się czym martwić? Czy ten stan jest w normie czy już jest wadą? Jak wygląda badanie wad postawy i na co zwracać uwagę? Zapraszam do przeczytania artykułu.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego – przyczyny, objawy i leczenie (rehabilitacja, ćwiczenia)

Rozpocząłeś niedawno swoją przygodę z bieganiem i po kilku treningach pojawia się u Ciebie ból po bocznej stronie kolana? Nie lekceważ objawów, bo może to być zespół pasma biodrowo-piszczelowego. Wyjaśniamy, w jaki sposób przebiega leczenie i rehabilitacja tego urazu i prezentujemy zestaw ćwiczeń rozciągających.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Wady postawy u dzieci i dorosłych – jakie występują najczęściej i jak je rozpoznać?

Postawa prawidłowa czy wada postawy ciała? Kiedy możemy mówić o wadzie? Jakie są najczęstsze wady postawy u dzieci, a jakie u dorosłych? W artykule odpowiadamy na te pytania.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Profilaktyka przeciwzakrzepowa: ćwiczenia i zabiegi

Zakrzepica żylna upośledza przepływ krwi, może powodować uszkodzenie zastawek żył głębokich, a w konsekwencji zaburzać odpływ krwi w kierunku serca. Brak właściwego leczenia może doprowadzić do powstawania obrzęków, zmian skórnych, owrzodzeń żylnych, a także zatorowości płucnej. Jak w takim razie nie dopuścić do takiego stanu? Jak zapobiegać rozwojowi zakrzepicy? Należy podjąć kroki jak najwcześniej, już […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Złamanie kości piszczelowej – rodzaje, diagnostyka i rehabilitacja

Kość piszczelowa jest jedną z dwóch kości podudzia. Badania pokazują, że kość ta może zostać obciążona do 1,6 tony zanim ulegnie zniszczeniu. Dlaczego więc złamanie kości piszczelowej jest najczęstszym złamaniem kości długich w ciele człowieka i stanowi aż 1% wszystkich urazów? Odpowiadamy na to pytanie i przedstawiamy rodzaje złamań, ich diagnostykę i możliwości leczenia.

Czytaj dalej