Blog - Neurorehabilitacja

Neurorehabilitacja to dział rehabilitacji skierowany do pacjentów z urazami związanymi z uszkodzeniem układu nerwowego. Przyczynami tych schorzeń są najczęściej urazy lub udary mózgu. Głównym celem rehabilitacji w tym zakresie jest przywrócenie pacjentowi utraconych w wyniku choroby funkcji. Może to być np. funkcja ruchu, do której wykorzystujemy specjalistyczne urządzenia do aktywacji i treningu całego ciała, np. seria NuStep. Częstym problemem u osób z chorobami neurologicznymi jest także mowa. W tym przypadku do terapii możemy użyć nowoczesnych urządzeń do treningu EMG Biofeedback, np. seria Myomed lub Endomed, tak by w jak największym stopniu przywrócić utracone możliwości.

Neurorehabilitacja, Porady eksperta

Rehabilitacja po udarze – przedstawiamy zabiegi i nowoczesny sprzęt

Do udaru mózgu dochodzi wtedy, gdy część komórek tego narządu nie otrzymuje dostatecznej do funkcjonowania ilości krwi. Prowadzi to do niewystarczającego natlenowania i odżywienia komórek mózgu, a w konsekwencji do ich obumarcia. Leczenie pacjentów po udarze wymaga podejścia holistycznego i interdyscyplinarnego, a niezbędną jego częścią jest fizjoterapia. W artykule przedstawiamy, jaki jest cel rehabilitacji po […]

Czytaj dalej

Neurorehabilitacja, Porady eksperta

Terapia biofeedback – charakterystyka i najnowsze urządzenia

Biofeedback (z ang. feedback – informacja zwrotna) jest formą terapii wykorzystującą biologiczne sprzężenie zwrotne. Polega na dostarczaniu pacjentowi informacji zwrotnej o zmianach jego stanu zdrowia. Zmiany fizjologiczne organizmu monitorowane są przez specjalistyczne systemy komputerowe, pobierające dane z czujników w czasie rzeczywistym i sygnalizowane w różny sposób. W praktyce oznacza to, że biofeedback pozwala pacjentowi stopniowo […]

Czytaj dalej

Neurorehabilitacja, Porady eksperta

Neurorehabilitacja przy schorzeniach ośrodkowego układu nerwowego

Układ nerwowy “steruje” wszystkimi pozostałymi układami w ciele człowieka. Przyjmuje informacje, przetwarza je oraz wysyła informację zwrotną, powodując odpowiednią reakcję organizmu na bodziec. Poprzez skomplikowaną budowę, nawet niewielkie uszkodzenia układu nerwowego, mają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie jednostki. Rehabilitacja neurologiczna obejmuje nie tylko fizjoterapię, ale także m.in. terapię zajęciową i terapię z psychologiem.

Czytaj dalej

Neurorehabilitacja, Porady sprzętowe

Sprzęt rehabilitacyjny stosowany w terapii dzieci

Rehabilitacja pediatryczna wykorzystuje szereg akcesoriów i urządzeń wspomagających terapię. W artykule przedstawiliśmy ich obszerny przegląd – począwszy od tradycyjnych akcesoriów (jak np. akcesoria do kinezyterapii) poprzez urządzenia do elektroterapii aż do najnowszego sprzętu do neurorehabilitacji.

Czytaj dalej