Blog - Hydroterapia

Hydroterapia to jedna z głównych metod leczenia w rehabilitacji. Polega na wykorzystaniu czynnika fizykalnego, którym jest woda. W gabinetach i ośrodkach rehabilitacji wykorzystuje się do tego celu wirówki do hydromasażu obejmujące kończyny dolne, kończyny górne lub całe ciało. Wśród sprzętów stosowanych do hydroterapii wykorzystuje się także: wanny do hydroterapii, sprzęt do masażu wodnego, katedry biczów szkockich, bicze szkockie, przyrządy do rehabilitacji w wodzie, aquaterapii oraz specjalistyczne akcesoria do fitnessu w wodzie oraz natryski. Głównymi wskazaniami do hydroterapii są: choroby układu krążenia, układu oddechowego, schorzenia narządów ruchu oraz wszelkiego rodzaju kontuzje.

Hydroterapia, Porady eksperta

Masaż wirowy – zastosowanie i funkcje wirówek

Masaż wirowy wliczamy do zabiegów hydroterapii. Zabieg odbywa się zarówno w ciepłej, jak i chłodnej wodzie. Regularne korzystanie z takiego zabiegu bezpośrednio wpływa na poprawę pracy mięśni oraz nerwów, a sprzęt do takiej formy masażu spotkamy przede wszystkim w gabinetach rehabilitacyjnych, spa oraz sanatoriach. Wirówki rehabilitacyjne – ze względu na swoją efektywność w masażu zarówno […]

Czytaj dalej

Hydroterapia, Porady eksperta

Hydroterapia – wskazania i przeciwwskazania

Terapia przy użyciu wody obejmuje ponad sto różnych metod zabiegowych. Wykorzystywana jest m.in. przy takich schorzeniach jak: choroby zwyrodnieniowe kostno-stawowe, reumatoidalne zapalenie stawów RZS, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa ZZSK, stany po urazach. Pełną listę wskazań do hydroterapii podajemy w artykule. Piszemy również o najważniejszych przeciwwskazaniach.

Czytaj dalej

Hydroterapia, Porady sprzętowe

Jakie rodzaje urządzeń są wykorzystywane w hydroterapii?

Hydroterapia, określana też jako wodolecznictwo, leczenie wodą lub aquaterapia – to metoda rehabilitacji, w której do leczenia wykorzystuje się działanie wody o różnej temperaturze i ciśnieniu (hydrostatycznym lub hydrodynamicznym). Jakie rodzaje terapii można stosować i na jakie schorzenia? Oto krótki przegląd.

Czytaj dalej