Blog - Elektroterapia

Elektroterapia to jedna z najbardziej znanych i popularnych metod fizykoterapii. Zajmuje się leczeniem schorzeń przy pomocy prądów leczniczych. Do najbardziej popularnych zalicza się takie prądy jak: TENS, jonoforeza, galwanizacja, interferencja czy prądy diadynamiczne. Elektroterapia ma przede wszystkim działanie przeciwbólowe, ale także redukuje napięcie mięśni, wpływa na redukcję obrzęków i ich szybsze wchłanianie. W ofercie BardoMed dostępne są zarówno większe, stacjonarne urządzenia do gabinetów rehabilitacji, jak również małe, przenośne aparaty do mobilnej fizykoterapii i terapii domowej.

Elektroterapia, Porady eksperta

Jonoforeza w kosmetyce i fizykoterapii

Jonoforeza to jeden z zabiegów elektroterapii, który wzmacnia działanie leku przez wprowadzenie go głębiej do tkanek. W fizjoterapii szczególnie ceniona jest przy trudno gojących się urazach, kosmetolodzy natomiast stosują ją, by zwiększyć efekty zabiegów. Na czym polega jonoforeza i jakie są dla niej wskazania oraz przeciwwskazania? O tym przeczytasz w artykule.

Czytaj dalej

Elektroterapia, Porady eksperta

Elektrostymulacja – wskazania, przebieg zabiegu i polecany sprzęt

W obszarze elektrostymulacji, czyli wykorzystania prądu do celów leczniczych, opracowano wiele metod, które mają różne zastosowanie. Które techniki są najpopularniejsze? Jak wyglądają zabiegi elektrostymulacji i jak często się je wykonuje? W jaki sprzęt warto wyposażyć gabinet fizjoterapii? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Czytaj dalej

Elektroterapia, Porady eksperta

Ułożenie elektrod w elektrostymulacji i podstawowe zasady eksploatacji elektrod

Po zakupie aparatu do elektroterapii często pojawia się pytanie, w jaki sposób należy ułożyć elektrody na ciele, aby zabieg był skuteczny oraz w jaki sposób elektrody powinny być eksploatowane. To pytania bardzo ważne, ponieważ oprócz ustawienia parametrów oraz dawek zabiegu, równie istotną kwestią jest odpowiednie umiejscowienie elektrod.

Czytaj dalej

Elektroterapia, Porady eksperta

Prądy interferencyjne w fizykoterapii: działanie, wskazania i urządzenia

Jedną z wartościowych metod rehabilitacji są prądy interferencyjne. Wskazania do ich użycia są bardzo szerokie, a zabiegi bezbolesne. Kto może z nich skorzystać? Jakie są przeciwwskazania? O tym piszemy niżej, a na koniec polecamy także aparaty umożliwiające prowadzenie terapii prądami interferencyjnymi – urządzenia, które sami sprawdziliśmy i uważamy za warte uwagi.

Czytaj dalej

Elektroterapia, Porady eksperta

Galwanizacja w fizykoterapii i kosmetyce

Lecznicze właściwości prądu odkryto już dawno i do dziś są one cenione przez specjalistów. Galwanizacja to tylko jedna z wielu metod elektroterapii. Na czym dokładnie polega? Kiedy się ją stosuje? Do czego służy galwanizacja w kosmetyce, a do czego w fizjoterapii? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej.

Czytaj dalej

Elektroterapia, Porady eksperta

Leczenie prądem elektrycznym – najpopularniejsze rodzaje prądów w fizjoterapii i polecany sprzęt

Pierwsze skojarzenia ze zwrotem „leczenie prądem elektrycznym” mogą nie być do końca pozytywne, jednak na szczęście okazuje się, że większość terapii prądem to przyjemne w odczuciach zabiegi, na które pacjenci z chęcią wracają do gabinetów rehabilitacyjnych.

Czytaj dalej

Elektroterapia, Porady eksperta

Diadynamik – rodzaje prądów, dawki lecznicze i metodyka zabiegu

Prądy diadynamiczne zaliczamy do fizykoterapii, a dokładniej do działu elektroterapii. Powstały w wyniku prostowania prądu sinusoidalnie zmiennego o wartości 50 Hz. Francuski lekarz Pierre Bernard opisał sześć rodzajów prądu i nazwał je diadynamicznymi. Od nazwiska wynalazcy określane są też prądami Bernarda. Prądy diadynamiczne działają przede wszystkim przeciwbólowo, stymulują mięśnie do pracy oraz obniżają napięcie mięśniowe.

Czytaj dalej

Elektroterapia, Porady eksperta

Prądy TENS – zastosowanie w rehabilitacji i polecane aparaty

Prądy TENS są najbardziej rozpowszechnioną formą elektroterapii, stosowaną w rehabilitacji pacjentów zarówno w gabinetach fizjoterapeutycznych, jak i w domach prywatnych. Głównym zastosowaniem prądów TENS w rehabilitacji jest bezinwazyjne, bezpieczne i niefarmakologiczne leczenie bólu.

Czytaj dalej

Drenaż limfatyczny, Elektroterapia, Laseroterapia, Magnetoterapia, Ultradźwięki (sonoterapia), Porady sprzętowe

Przenośne czy stacjonarne – jakie aparaty do fizykoterapii wybrać i dlaczego?

Pytanie o to jakie aparaty wybrać: przenośne czy stacjonarne często pojawia się wśród naszych klientów. Odpowiedź zależy od tego, jakie przeznaczenie mają mieć wybrane przez nas sprzęty i czego od nich oczekujemy. Zakładając czy też wyposażając swój gabinet, musimy zastanowić się, jaki profil pacjenta będzie w nim przeważał i czy zamierzamy rozpocząć współpracę z NFZ. […]

Czytaj dalej

Elektroterapia, Laseroterapia, Magnetoterapia, Terapia falą uderzeniową, Ultradźwięki (sonoterapia), Porady eksperta

Jaki sprzęt do fizykoterapii wykorzystuje weterynaria?

Rehabilitacja zwierząt – zoofizjoterapia, to relatywnie młoda dyscyplina w weterynarii (w szczególności w Polsce). Cieszy się jednak popularnością wśród lekarzy weterynarii oraz pośród rozległego grona właścicieli zwierząt. Jest coraz częściej polecana w różnego rodzaju gabinetach, przychodniach, lecznicach oraz klinikach weterynaryjnych. Zabiegi przeprowadzane są przez wykwalifikowaną osobę: zoofizjoterapeutę na podstawie skierowania od lekarza weterynarii.

Czytaj dalej