Blog - Elektroterapia

Elektroterapia to jedna z najbardziej znanych i popularnych metod fizykoterapii. Zajmuje się leczeniem schorzeń przy pomocy prądów leczniczych. Do najbardziej popularnych zalicza się takie prądy jak: TENS, jonoforeza, galwanizacja, interferencja czy prądy diadynamiczne. Elektroterapia ma przede wszystkim działanie przeciwbólowe, ale także redukuje napięcie mięśni, wpływa na redukcję obrzęków i ich szybsze wchłanianie. W ofercie BardoMed dostępne są zarówno większe, stacjonarne urządzenia do gabinetów rehabilitacji, jak również małe, przenośne aparaty do mobilnej fizykoterapii i terapii domowej.

Elektroterapia, Porady eksperta

Prądy Traberta – działanie, wskazania i przeciwwskazania oraz metodyka zabiegu

Prądy Traberta to jeden z wielu zabiegów, wykorzystujących prąd w leczeniu bólów i redukcji napięć. Szczególnie popularny jest wśród pacjentów, cierpiących na zespoły bólowe kręgosłupa. To jednak nie jedyne wskazanie do stosowania prądów Traberta. Kiedy wybrać ten zabieg i o czym należy pamiętać podczas jego wykonywania i stosowania? Piszemy o wskazaniach, przeciwwskazaniach i metodyce zabiegu.

Czytaj dalej

Elektroterapia, Porady eksperta

Tonoliza – wskazania, przeciwwskazania i metodyka zabiegu

Tonoliza to jeden z wielu zabiegów fizykoterapeutycznych, wykorzystujący oddziaływanie prądu na organizm. Stosuje się go w szczególnych przypadkach, czyli gdy mamy do czynienia ze spastycznością (wzmożonym napięciem, związanym z uszkodzeniem centralnego układu nerwowego). Jak ten zabieg stosować, a kiedy się wstrzymać z jego wykonaniem? Jak wygląda metodyka zabiegu? Zapraszam do artykułu.

Czytaj dalej

Elektroterapia, Porady eksperta

Jonoforeza w kosmetyce i fizykoterapii

Jonoforeza to jeden z zabiegów elektroterapii, który wzmacnia działanie leku przez wprowadzenie go głębiej do tkanek. W fizjoterapii szczególnie ceniona jest przy trudno gojących się urazach, kosmetolodzy natomiast stosują ją, by zwiększyć efekty zabiegów. Na czym polega jonoforeza i jakie są dla niej wskazania oraz przeciwwskazania? O tym przeczytasz w artykule.

Czytaj dalej

Elektroterapia, Porady eksperta

Elektrostymulacja – wskazania, przebieg zabiegu i polecany sprzęt

W obszarze elektrostymulacji, czyli wykorzystania prądu do celów leczniczych, opracowano wiele metod, które mają różne zastosowanie. Które techniki są najpopularniejsze? Jak wyglądają zabiegi elektrostymulacji i jak często się je wykonuje? W jaki sprzęt warto wyposażyć gabinet fizjoterapii? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Czytaj dalej

Elektroterapia, Porady eksperta

Ułożenie elektrod w elektrostymulacji i podstawowe zasady eksploatacji elektrod

Po zakupie aparatu do elektroterapii często pojawia się pytanie, w jaki sposób należy ułożyć elektrody na ciele, aby zabieg był skuteczny oraz w jaki sposób elektrody powinny być eksploatowane. To pytania bardzo ważne, ponieważ oprócz ustawienia parametrów oraz dawek zabiegu, równie istotną kwestią jest odpowiednie umiejscowienie elektrod.

Czytaj dalej

Elektroterapia, Porady eksperta

Prądy interferencyjne w fizykoterapii: działanie, wskazania i urządzenia

Jedną z wartościowych metod rehabilitacji są prądy interferencyjne. Wskazania do ich użycia są bardzo szerokie, a zabiegi bezbolesne. Kto może z nich skorzystać? Jakie są przeciwwskazania? O tym piszemy niżej, a na koniec polecamy także aparaty umożliwiające prowadzenie terapii prądami interferencyjnymi – urządzenia, które sami sprawdziliśmy i uważamy za warte uwagi.

Czytaj dalej

Elektroterapia, Porady eksperta

Galwanizacja w fizykoterapii i kosmetyce

Lecznicze właściwości prądu odkryto już dawno i do dziś są one cenione przez specjalistów. Galwanizacja to tylko jedna z wielu metod elektroterapii. Na czym dokładnie polega? Kiedy się ją stosuje? Do czego służy galwanizacja w kosmetyce, a do czego w fizjoterapii? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej.

Czytaj dalej

Elektroterapia, Porady eksperta

Leczenie prądem elektrycznym – najpopularniejsze rodzaje prądów w fizjoterapii i polecany sprzęt

Pierwsze skojarzenia ze zwrotem „leczenie prądem elektrycznym” mogą nie być do końca pozytywne, jednak na szczęście okazuje się, że większość terapii prądem to przyjemne w odczuciach zabiegi, na które pacjenci z chęcią wracają do gabinetów rehabilitacyjnych.

Czytaj dalej

Elektroterapia, Porady eksperta

Diadynamik – rodzaje prądów, dawki lecznicze i metodyka zabiegu

Prądy diadynamiczne zaliczamy do fizykoterapii, a dokładniej do działu elektroterapii. Powstały w wyniku prostowania prądu sinusoidalnie zmiennego o wartości 50 Hz. Francuski lekarz Pierre Bernard opisał sześć rodzajów prądu i nazwał je diadynamicznymi. Od nazwiska wynalazcy określane są też prądami Bernarda. Prądy diadynamiczne działają przede wszystkim przeciwbólowo, stymulują mięśnie do pracy oraz obniżają napięcie mięśniowe.

Czytaj dalej

Elektroterapia, Porady eksperta

Prądy TENS – zastosowanie w rehabilitacji i polecane aparaty

Prądy TENS są najbardziej rozpowszechnioną formą elektroterapii, stosowaną w rehabilitacji pacjentów zarówno w gabinetach fizjoterapeutycznych, jak i w domach prywatnych. Głównym zastosowaniem prądów TENS w rehabilitacji jest bezinwazyjne, bezpieczne i niefarmakologiczne leczenie bólu.

Czytaj dalej