Blog - Elektroterapia

Elektroterapia to jedna z najbardziej znanych i popularnych metod fizykoterapii. Zajmuje się leczeniem schorzeń przy pomocy prądów leczniczych. Do najbardziej popularnych zalicza się takie prądy jak: TENS, jonoforeza, galwanizacja, interferencja czy prądy diadynamiczne. Elektroterapia ma przede wszystkim działanie przeciwbólowe, ale także redukuje napięcie mięśni, wpływa na redukcję obrzęków i ich szybsze wchłanianie. W ofercie BardoMed dostępne są zarówno większe, stacjonarne urządzenia do gabinetów rehabilitacji, jak również małe, przenośne aparaty do mobilnej fizykoterapii i terapii domowej.

Porady eksperta

Diadynamik – rodzaje prądów, dawki lecznicze i metodyka zabiegu

Prądy diadynamiczne zaliczamy do fizykoterapii, a dokładniej do działu elektroterapii. Powstały w wyniku prostowania prądu sinusoidalnie zmiennego o wartości 50 Hz. Francuski lekarz Pierre Bernard opisał sześć rodzajów prądu i nazwał je diadynamicznymi. Od nazwiska wynalazcy określane są też prądami Bernarda. Prądy diadynamiczne działają przede wszystkim przeciwbólowo, stymulują mięśnie do pracy oraz obniżają napięcie mięśniowe.

Czytaj dalej

Porady eksperta

Prądy TENS – zastosowanie w rehabilitacji i polecane aparaty

Prądy TENS są najbardziej rozpowszechnioną formą elektroterapii, stosowaną w rehabilitacji pacjentów zarówno w gabinetach fizjoterapeutycznych, jak i w domach prywatnych. Głównym zastosowaniem prądów TENS w rehabilitacji jest bezinwazyjne, bezpieczne i niefarmakologiczne leczenie bólu.

Czytaj dalej

Porady sprzętowe

Przenośne czy stacjonarne – jakie aparaty do fizykoterapii wybrać i dlaczego?

Pytanie o to jakie aparaty wybrać: przenośne czy stacjonarne często pojawia się wśród naszych klientów. Odpowiedź zależy od tego, jakie przeznaczenie mają mieć wybrane przez nas sprzęty i czego od nich oczekujemy. Zakładając czy też wyposażając swój gabinet, musimy zastanowić się, jaki profil pacjenta będzie w nim przeważał i czy zamierzamy rozpocząć współpracę z NFZ. […]

Czytaj dalej

Porady eksperta

Jaki sprzęt do fizykoterapii wykorzystuje weterynaria?

Rehabilitacja zwierząt – zoofizjoterapia, to relatywnie młoda dyscyplina w weterynarii (w szczególności w Polsce). Cieszy się jednak popularnością wśród lekarzy weterynarii oraz pośród rozległego grona właścicieli zwierząt. Jest coraz częściej polecana w różnego rodzaju gabinetach, przychodniach, lecznicach oraz klinikach weterynaryjnych. Zabiegi przeprowadzane są przez wykwalifikowaną osobę: zoofizjoterapeutę na podstawie skierowania od lekarza weterynarii.

Czytaj dalej

Porady sprzętowe

Gabinet z umową pod NFZ czy działalność komercyjna – co wybrać?

Każdy fizjoterapeuta, który decyduje się na otwarcie własnego gabinetu staje przed wyborem – ubiegać się o kontrakt z NFZ-tem  czy zdecydować się na działalność komercyjną? Poznaj plusy i minusy obu rozwiązań.

Czytaj dalej

Porady sprzętowe

Czym jest elektroterapia?

Istotą elektroterapii jest wykorzystanie energii elektrycznej do leczenia chorób układu ruchu. Jakie rodzaje prądów wykorzystywane są przy konkretnych schorzeniach? Dowiesz się z poniższego artykułu. 

Czytaj dalej

Porady sprzętowe

Na czym polegają 2 niezależne kanały w aparatach do elektroterapii?

Sprzęt rehabilitacyjny posiadający 2 niezależne kanały (lub więcej) umożliwia wykonanie zabiegu terapeutycznego na dwóch stanowiskach rehabilitacyjnych równocześnie. Rozwiązanie takie jest niewątpliwą zaletą i udogodnieniem biorąc pod uwagę fakt, iż zabiegi te mogą się różnić od siebie zastosowanymi parametrami zabiegowymi, co pozwala wykonać zabieg dwóm pacjentom jednocześnie z różnymi dolegliwościami przy pomocy jednego urządzenia.

Czytaj dalej

Porady sprzętowe

Wybór aparatu do elektroterapii – na co zwrócić uwagę?

Elektroterapia to dział fizykoterapii wykorzystujący do leczenia prąd stały oraz prądy o niskiej i średniej częstotliwości. Metoda ta umożliwia leczenie różnych stanów patologicznych tkanki nerwowo-mięśniowej, polepszenie lokalnego krążenia i zdrowienia tkanek, zmniejszenie bólu, zwiększanie zakresu ruchu i siły mięśniowej. Ponadto elektroterapię stosuje się też w jonoforezie, czyli do podskórnego wprowadzenia leków.

Czytaj dalej