Krioterapia – wskazania i przeciwwskazania

Krioterapia - wskazania i przeciwwskazania

Porady eksperta

Krioterapia, czyli leczenie zimnem, jest coraz częściej stosowanym zabiegiem wśród osób zmagających się z dolegliwościami bólowymi, stanem zapalnym oraz obrzękami. Tego typu rozwiązanie umożliwia pobudzenie naturalnych reakcji organizmu, a co za tym idzie – przywrócenie równowagi w ciele pacjenta.

Krioterapia – na czym dokładnie polega?

W kwestii leczenia różnorodnych schorzeń możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje krioterapii – miejscową oraz ogólną. Typ zabiegu jest dostosowany do dolegliwości pacjenta oraz stanu chorobowego organizmu.

Krioterapia - wskazania i przeciwwskazania

Krioterapia miejscowa polega na zastosowaniu urządzenia z krioaplikatorem, umieszczanym w odległości kilkunastu centymetrów od chorego miejsca. Celem tej metody jest przede wszystkim schłodzenie określonej części ciała lodem, wodą lub ciekłym azotem.

W pierwszej fazie zabiegu mamy do czynienia z nagłym obkurczeniem naczyń krwionośnych, zmniejszeniem temperatury tkanek oraz spowolnieniem procesów przemiany materii. Kolejno następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, w wyniku którego krew może krążyć o wiele szybciej. Możemy zaobserwować intensywniejsze oddawanie ciepła, obniżenie napięcia nerwowego, zmniejszenie krwiaków i obrzęków, spowolnienie przewodnictwa nerwowego oraz działanie przeciwbólowe.

Krioterapia ogólna nieco różni się od wyżej wspomnianej metody. W tym przypadku zabieg wykonywany jest w specjalnej kriokomorze, do której wchodzi pacjent. Zabieg odbywa się w temperaturze niższej niż -100 stopni Celsjusza, dlatego konieczne jest, aby chory był odziany w kostium kąpielowy, rękawiczki czy skarpety. Komora sterowana jest przez personel, z którym pacjent przez cały czas trwania zabiegu nawiązuje kontakt, dzięki czemu w dowolnym momencie krioterapia może zostać przerwana. Ważnym czynnikiem jest również  wykonywanie ustalonych przez fizjoterapeutę ćwiczeń ruchowych po skończonym zabiegu. Kinezyterapia trwa zazwyczaj maksymalnie 30 minut.

Krioterapia – wskazania

Krioterapia jest bardzo korzystnym zabiegiem wspierającym leczenie wielu schorzeń, jednak istnieją stany chorobowe, w których działa nadzwyczaj pozytywnie i przynosi skuteczne rezultaty. Wskazania do krioterapii to:

 • zapalenia stawów – reaktywne, reumatoidalne,
 • zapalenia okołostawowe ścięgien,
 • choroby reumatyczne tkanek miękkich,
 • stany pourazowe,
 • zwichnięcia,
 • uszkodzenia stawu kolanowego,
 • choroby neurologiczne – choroba Parkinsona, rozsiane zapalenie mózgu,
 • stwardnienie rozsiane,
 • zespół bólowy kręgosłupa,
 • przewlekły ból ciała,
 • depresja,
 • przewlekłe zmęczenie,
 • profilaktyka osteoporozy.

Wskazania do krioterapii miejscowej

Krioterapia miejscowa polecana jest przede wszystkim pacjentom, którzy zmagają się ze stanami pourazowymi i przeciążeniami układu kostno-stawowego, obrzękami występującymi po złamaniach lub zwichnięciach, stłuczeniami i innymi urazami tkanek miękkich (jednak nie później niż 5 dni po ich powstaniu), rwą kulszową, przykurczami stawów, intensywnymi bólami różnego pochodzenia, zwyrodnieniem stawów, a także hemoroidami oraz napadami dny moczanowej. Krioterapia miejscowa jest stosowana także w celu zapobiegania odleżynom.

Krioterapia miejscowa - zabieg
Zabieg krioterapii miejscowej

Krioterapia – przeciwwskazania

Pomimo tego, iż krioterapia to zabieg bardzo skuteczny i stosowany w przypadku różnorodnych jednostek chorobowych lub zespołu urazów, nie wszyscy mogą z niego korzystać. Istnieją bowiem bezwzględne przeciwwskazania do krioterapii. Są to przede wszystkim:

 • poważne choroby serca i choroby układu krążenia, takie jak: niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca, zatory tętnicze;
 • zapalenie żył głębokich,
 • stany zapalne naczyń krwionośnych,
 • stan pozawałowy,
 • choroby nowotworowe,
 • choroby nerek i pęcherza moczowego,
 • nadczynność i niewyrównana niedoczynność tarczycy
 • choroby dróg oddechowych,
 • zespół Sudecka,
 • zespół Raynauda,
 • ostre infekcje i stany gorączkowe,
 • uszkodzenia skóry, otwarte rany,
 • odmrożenia i uczulenie na zimno.

Ponadto z krioterapii miejscowej nie mogą korzystać osoby cierpiące na klaustrofobię.

Sprzęt do krioterapii miejscowej – jaki wybrać?

Tak jak w przypadku innego typu zabiegów leczniczych, tak i przy krioterapii istotną rolę odgrywa profesjonalny sprzęt. Aby rezultaty były widoczne szybko oraz przede wszystkim zabiegi były skuteczne, niezbędne jest stosowanie wysokiej jakości urządzeń.

KRIOSAN K30

Kriosan K30 to nowoczesny aparat do krioterapii miejscowej. Urządzenie umożliwia przeprowadzenie zabiegu z zastosowaniem ciekłego azotu o temperaturze -160 st. C. W zestawie znajduje się również zbiornik o pojemności 30 l. Urządzenie wykorzystywane jest w celu leczenia schorzeń neurologicznych, ortopedycznych, dermatologicznych, a także w medycynie sportowej.

CRYO Air Turbo

Aparat CRYO Air Turbo przystosowany jest do miejscowej krioterapii z zastosowaniem maksymalnie -40 st. C. Jest to niezwykle wygodne i komfortowe urządzenie, które można przenosić lub przewozić w różne miejsca. Aparat jest stosowany w gabinetach rehabilitacyjnych, sanatoriach, a nawet w szpitalach, ze względu na wysoką skuteczność działania.

CRYO Air Turbo sprawdzi się przede wszystkim w przypadku schorzeń reumatologicznych, ortopedycznych, w medycynie sportowej (leczenie kontuzji), chirurgii powypadkowej oraz w leczeniu ran oparzeniowych.

KRIOSAN K30 YDS

Kriosan K30 YDS to urządzenie do krioterapii miejscowej z zastosowaniem pary ciekłego azotu o temperaturze niższej niż -100 st. C. Stosuje się je głównie u chorych na schorzenia ortopedyczne, neurologiczne, dermatologiczne, reumatologiczne, a także jako wspomaganie leczenia kontuzji sportowców. Aparat został wyposażony w zbiornik o pojemności 30 litrów oraz ciekłokrystaliczny wyświetlacz.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 1. Hania |

  Cudowna sprawa korzystałam z krioterapii ogólnej. W przeciwwskazania ch dodałabym nadciśnienie tętnicze. Po 10 zabiegach 2 minutowych bóle mięśni zniknęły…Polecam osobom dającym o wygląd skóry…rewelacja efekt murowany…żadne pilingi…liftingi czy inne zabiegi kosmetyczne nie dadzą takiego efektu jak krioterapia.

  1. Dominika Czyrnek |

   Dziękujemy za sugestię. Jak Pani wrażenia z przebiegu samego zabiegu?

 2. Marian |

  Mam raka prostaty stan po radioterapii w lutym 2018r. Obecnie z powodu przepukliny kręgosłupa lędźwiowego mam min. zabiegi krioterapii azotem. czytałem ze z powodu chorób nowotworowych jest bezwzględny zakaz stosowania w/w. Czy przerwać ten zabieg ???Proszę o pilną radę

  1. Dominika Czyrnek |

   Panie Marianie,
   choroba nowotworowa jest jednym z najczęstszych przeciwwskazań do wszelkiego rodzaju zabiegów więc i w tym przypadku konieczna będzie konsultacja z Pana lekarzem prowadzącym. Pozdrawiamy serdecznie i życzymy dużo zdrowia!

 3. Ewa P. |

  Korzystam z krioterapii po raz drugi i po pierwszym cyklu zabiegów miałam długo spokój z bólami kręgosłupa.Polecam .