Czym jest system TRIAX w laserach wysokoenergetycznych i jaką spełnia funkcję terapeutyczną?

Nowości sprzętowe, Porady sprzętowe

Oddziaływanie promienia laserowego na tkankę biologiczną zależy od  rodzaju tkanki i od wartości parametrów promieniowania. Wiele badań medycznych zwraca uwagę na to jak dużą rolę ma zastosowanie w laserze odpowiednich parametrów. Coraz częściej fizjoterapeuci sięgają po laser wysokoenergetyczny, ponieważ pozwala na rozwiązanie przyczyny bólu u jego źródeł. Efekt leczniczy można przypisać zastosowaniu odpowiedniej mocy i długości fali, dzięki czemu terapeuta ma możliwość dotrzeć do zajętej chorobowo tkanki. Zastosowanie różnych długości fali powoduje odmienne efekty biologiczne na tkanki. Wiele firm patentuje wyniki swoich badań z użyciem różnej długości fali. Firma Mectronic Medicale opatentowała system Triax, który przez zastosowanie trzech długości fal powoduje lepsze efekty leczenia w tkankach.

 

System Triax – czym jest i na czym polega?

System Triax to użycie w trakcie jednej terapii laserem wysokoenergetycznym trzech pasm długości fali:  810 nm, 980 nm, 1064 nm . Każda długość odpowiada za inne działanie biologiczne. Wszystkie trzy użyte długości pochodzą z zakresu promieniowania podczerwonego krótkofalowego.

W badaniach klinicznych udowodniono że te długości fali docierają najgłębiej a efekt cieplny jest najbardziej rozległy i przyjemny.

Efekty biologiczne podczas działania 810 nm

810 nm to długość fali odpowiedzialna za oddziaływanie na układ krwionośny. Wynikiem działania jest szybsza aktywacja procesów natlenowania hemoglobiny, co ma bezpośredni wpływ na na dostarczenie większej ilości tlenu do tkanek.

Efekty biologiczne działania 980nm

Długość fal 980 nm wpływa bezpośrednio na układ nerwowy optymalizując działanie receptorów termomechanicznych. Udowodniono wpływ na obwodowy układ nerwowy. Tej długości fali przypisuje się zmniejszenie dolegliwości bólowych na zasadzie bramki bólowej.

Efekty biologiczne działania 1064nm

Jest to długość fali, która ulega najmniejszemu rozproszeniu energii w tkankach. Ta długość fali jest odpowiedzialna za funkcję biostymulacyjną, przeciwbólową, przeciwzapalną. Przyspiesza produkcję kolagenu co ma bezpośredni wpływ na regenerację tkanek.

Podsumowując wykorzystanie 810 nm, 980 nm i 1064 nm powoduje, że działanie laserem wysokoenergetycznym jest bardziej kompleksowe i odpowiada za lepsze wyniki terapeutyczne. Działając na różnych poziomach tkankowych powodujemy przyspieszenie regeneracji tkanek.

Aparaty iLUX z systemem Triax dostępne są w naszym sklepie:

Autor: Jakub Musik

Jakub Musik to fizjoterapeuta, regionalny opiekun klienta na województwo śląskie oraz łódzkie. Studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada bogate doświadczenie jeżeli chodzi o innowacyjne urządzenia do fizykoterapii m.in. jest specjalistą w zakresie terapii falami uderzeniowymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *