Laseroterapia wysokoenergetyczna – szybkie efekty przeciwbólowe, długotrwały efekt regeneracyjny

Nowości sprzętowe, Porady sprzętowe

moduł scanx do lasera wysokoenergetycznego i luxPojęcie bólu towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Bez bólu i cierpienia nie istniejemy – twierdził starożytny dramaturg Eurypides. Jednak wraz z postępem technologicznym powstają coraz to nowe rozwiązania, które mają przynieść człowiekowi ulgę w walce z jego dolegliwościami. Jednym z nich jest laseroterapia wysokoenergetyczna, czyli wykorzystywanie promieniowania laserowego w celach leczniczych.  

Czym jest laseroterapia?

Laseroterapia wykorzystywana jest w medycynie już od lat 60. XX wieku. Jednak współczesne lasery znacznie różnią się od swoich pierwowzorów. Są mniejsze, lżejsze, bardziej wydajne i nie wymagają ochładzania i okresowej konserwacji. Posiadają też zdolność do przenikania na dużą głębokość, co często jest niesłusznie przypisywane jedynie długości fali. Tak naprawdę to moc ma największe znaczenie w działaniu terapeutycznym lasera na tkanki. Większa moc to więcej energii, która pokonuje naturalne źródło urazu. Im większa ilość energii jest przenoszona, tym więcej może zostać przyswojone przez tkanki. Dlatego też tak dużą popularnością cieszą się lasery wysokoenergetyczne, które łączą szybkie efekty przeciwbólowe z długotrwałym efektem regeneracyjnym. Przykładem takiego urządzenia mogą być aparaty iLUX. Dzięki zastosowaniu technologii wiązania kwantowego złota i cyny charakteryzują się skupionym i precyzyjnym działaniem. Posiadają również funkcję Triax o trzech długościach fal, która pozwala na połączenie trzech laserów w jednym urządzeniu.

Jak laseroterapia wysokoenergetyczna walczy z bólem?

laser wysokoenergetyczny

Najważniejszym efektem zastosowania laserów wysokoenergetycznych jest oczywiście działanie przeciwbólowe. Ból jest sposobem, za pomocą którego organizm sygnalizuje nam uszkodzenie tkanki. Za rozpoznawanie bodźców wywołujących wrażenie bólu odpowiedzialne są nocyceptory, czyli zakończenia nerwów czuciowych. Czynniki chorobotwórcze generują szereg procesów prozapalnych i bólotwórczych, co zwiększa wrażliwość nocycepterów, które są odpowiedzialne za przesyłanie sygnałów przez włókna nerwowe. Działanie przeciwbólowe uzyskuje się poprzez interakcję pomiędzy energią lasera  a obwodowym układem nerwowym. Oprócz szybkiej ulgi w bólu laseroterapia wysokoenergetyczna przynosi też efekty przeciwzapalne (rozszerza i dotlenia naczynia krwionośne) oraz biostymulacyjne (zwiększa przebudowę tkanek i produkcję kolagenu).

Zastosowania w medycynie

laseroterapia wysokoenergetycza

Współcześnie promieniowanie laserowe stosuje się w wielu dziedzinach medycyny. W chirurgii służą do niszczenia lub usuwania tkanek. W okulistyce natomiast używa się ich do korekcji wzroku. Świetnie sprawdzają się także w ginekologii, onkologii, medycynie estetycznej, a nawet stomatologii. Jednym z ich głównych zastosowanie jest jednak ortopedia. Pomagają przy schorzeniach takich jak: zwichnięcia, rwa kulszowa, zapalenia ścięgien czy zespół cieśni nadgarstka. Świetnie sprawdzają się w przypadku leczenia sportowców, którym zależy na szybkim powrocie do zdrowia i pełnej sprawności.  Laseroterapia wysokoenergetyczna jest metodą szybką, efektywną i bezbolesną. Nie wywołuje skutków ubocznych. Jest dobrą alternatywą dla tych, którzy nie chcą walczyć z bólem jedynie za pomocą obciążających organizm środków farmakologicznych.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *