Wzmożone napięcie mięśniowe w obrębie mięśnia czworobocznego – kuracja falą uderzeniową.

Nowości sprzętowe, Porady sprzętowe

bóle karkuBóle szyi i karku są dokuczliwymi schorzeniami, które w formie przewlekłej skutecznie utrudniają normalne funkcjonowanie. Leczenie zachowawcze w tym przypadku często nie przynosi pożądanych rezultatów, dlatego pacjenta kieruje się na operację. Obecnie istnieje alternatywne rozwiązanie – leczenie aparatem Rosetta ESWT

 

 

Wzmożone napięcie mięśniowe w obrębie mięśnia czworobocznego szyi może mieć dwojakie pochodzenie. Może być wynikiem nagłego uszkodzenia mięśni karku. Zwykle jednak jest ono spowodowane przeciążeniem lub długotrwałym utrzymywaniem głowy w jednej pozycji. Do objawów tego typu urazu należą:Wzmożone napięcie mięśniowe

  • Ból przy wykonywaniu ruchów szyi – czynnych i biernych
  • Promieniujący ból w obrębie karku i łopatek
  • Zmiana w postawie – pochylenie głowy
  • Niemożność przekręcenia głowy w stronę przeciwną do miejsca bólu
  • Rzadko spotyka się bóle głowy

 

Leczenie zespołu przeciążenia mięśni karku i szyi rozpoczyna się od włożenia kołnierza ortopedycznego, a dopiero po ustąpieniu dolegliwości bólowy rozpoczyna się manualną rehabilitację. W większości przypadków to wystarcza, jednak jeżeli ból przerodzi się w dolegliwość chroniczną należy rozważyć inne metody leczenia. Obecnie najmniej inwazyjną jest leczenie falą uderzeniową.

Innym powodem wzmożonego napięcia mięśniowego szyi i karku są mikrourazy. Mogą być spowodowane ostrym hamowaniem, potknięciem, nagłym odwróceniem szyi. Pojedyncze przypadki wpływają niezauważalnie na mięśnie czworoboczne karku. Jednak tego typu uszkodzenia nakładają się na siebie, często prowadząc do powstawania zmian zwyrodnieniowych. Te z kolej prowadzą do bólów w obrębie szyi i karku. Na zaawansowanym etapie choroby można zauważyć znaczną zmianę w postawie. Nienaturalne przygarbienie powoduje skurcze i wzmożone napięcie mięśni. Leczenie zawsze zaczyna się od terapii manualnej. Dopiero gdy ta nie daje pożądanych rezultatów lekarz rozważa inne metody leczenia. Jedną z nich jest fala uderzeniowa, która może uchronić pacjenta przed inwazyjną operacją i przynieść mu ulgę w bólu już przy pierwszym zabiegu.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *