Ból mięśnia dwugłowego ramienia (bicepsa) – objawy uszkodzenia i zapalenia

Ból mięśnia dwugłowego ramienia (bicepsa) - objawy uszkodzenia i zapalenia

Porady eksperta

Ból mięśnia dwugłowego ramienia może mieć kilka przyczyn, choć najczęstszą jest stan zapalny. Skąd się bierze i jak się go leczy? Wyjaśniamy w artykule.

Anatomia mięśnia dwugłowego ramienia

Mięsień dwugłowy ramienia, powszechnie znany jako biceps, składa się z dwóch części, nazywanych głowami długą i krótką. Biegnie on po wewnętrznej stronie ramienia, od kości łopatki i obrąbka stawowego po głowę kości strzałkowej, przechodząc w rozcięgno mięśnia dwugłowego.

Ten zginacz odpowiada nie tylko za ruch podnoszenia przedramienia, ale także odwodzenia i przywodzenia ramienia oraz jego rotacji do zewnątrz.

Przyczyny bólu mięśnia dwugłowego ramienia

Przyczyną bólu tego mięśnia są zwykle różnego rodzaju urazy, często przeciążeniowe: zapalenie, naderwanie, zerwanie mięśnia. Jednak ból bicepsa może wynikać na przykład z uszkodzenia w obrębie stożka rotatorów, kaletki, ścięgien czy obrąbka stawu barkowego – dlatego bardzo ważna jest diagnostyka różnicowa.

Jako że najczęstszymi urazami tego mięśnia są zapalenie lub naderwanie ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia, to na nich skupimy się w tym tekście. Pod tymi nazwami kryje się bowiem ten sam rodzaj kontuzji – kwalifikacja wyznacza jedynie szacunkowy procent uszkodzonych włókien.

Ból mięśnia dwugłowego ramienia (bicepsa) - objawy uszkodzenia i zapalenia

Przyczynami takiego stanu zwykle jest przeciążenie jako:

  • gwałtowne rozciągnięcie napiętego mięśnia (na przykład na skutek wypadku, zbyt dużego obciążenia lub nieodpowiedniej/zbyt słabej rozgrzewki),
  • gromadzące się mikrourazy, spowodowane zbyt częstą obciążającą pracą (dotyczy to zarówno zajęć zawodowych, jak i intensywnych treningów, po których organizm musi się zregenerować).

Nie bez wpływu pozostaje na pewno nierównowaga mięśniowa, osłabione mięśnie górnej części pleców i wiek, wraz z którym rośnie ryzyko kontuzji.

Jeśli odczuwany jest ból obu bicepsów, dużo bardziej prawdopodobne jest, że problemem jest regularne przeciążanie tych partii – wtedy warto pomyśleć o większym zróżnicowaniu treningów czy ruchów wykonywanych w pracy.

Mięsień dwugłowy ramienia – ból i inne objawy stanu zapalnego

Jakie objawy będzie mieć zapalenie mięśnia dwugłowego ramienia? Przede wszystkim zaliczamy do nich:

  • ból – kłujący, zlokalizowany w przedniej części barku, pojawiający się podczas ruchu, promieniujący do wewnętrznej strony ramienia; w zależności od przyczyny może pojawić się nagle, może też zmieniać się w zależności od ułożenia łopatek,
  • problem z ruchem odwodzenia ręki,
  • osłabienie siły mięśni podczas ruchów nad głową.

Mogą pojawić się też:

  • drętwienie,
  • wrażliwość na dotyk w górnej części ramienia,
  • wypukłość w miejscu bicepsa – przy całkowitym zerwaniu tkanki.

Zapalenie i naderwanie mięśnia dwugłowego ramienia – leczenie oraz rehabilitacja

Po wywiadzie i badaniu palpacyjnym lekarz niemal na pewno zaleci USG ramienia, by sprawdzić stan nie tylko samego ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia, ale i okolicznych tkanek. Kiedy diagnoza zostaje potwierdzona, zaczyna się leczenie. Konieczny jest odpoczynek, a fizjoterapia jest kluczowa, żeby przywrócić sprawność ścięgna.

Podstawowymi zabiegami są terapia manualna i masaże. Poza tym można stosować zabiegi fizykalne, między innymi:

Dokładny plan leczenia ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta, ogólna zasada doboru rodzajów terapii jest jednak podobna.

Początkowo stosuje się ćwiczenia i zabiegi przeciwbólowe, rozluźnia się i rozciąga mięsień dwugłowy ramienia oraz okoliczne struktury, by poprawić ruchomość stawu. Mogą tu też być włączone zabiegi o działaniu biostymulacyjnym, by przyspieszyć regenerację uszkodzonych komórek.

Z czasem płynnie włącza się w trening ćwiczenia wzmacniające, które poprawią siłę nie tylko mięśnia dwugłowego, ale i innych okolicznych tkanek, żeby ustabilizować obszar i zminimalizować ryzyko powtórnego uszkodzenia.

Pamiętaj jednak, żeby nie diagnozować i nie leczyć się samodzielnie – jeśli masz problem z bólem bicepsa, koniecznie udaj się do specjalisty, a w międzyczasie postaw na odpoczynek.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *