Choroba Raynauda i zespół Raynauda – objawy oraz leczenie (fizykoterapia)

Objaw, zespół, choroba Raynauda często obejmuje dłonie

Porady eksperta

Zespół i choroba Raynauda to określenia na różne przypadłości, które łączy zasadniczy element – objaw Raynauda. Leczenie, które wdraża się w tych przypadkach, będzie się jednak nieco różnić. Jak rozpoznać objaw, chorobę albo zespół Raynauda? Z czym wiążą się te problemy i w jaki sposób się je leczy? 

Zespół, chorobę i objaw Raynauda przez podobne nazewnictwo łatwo ze sobą pomylić, ale różnice między nimi są bardzo istotne. Najwłaściwiej będzie zacząć od wyjaśnienia, czym jest objaw Raynauda.

Spis treści

Objaw Raynauda

To zaburzenie, przez które pod wpływem zimna lub emocji palce u rąk lub stóp (czasem też uszy i nos) gwałtownie bledną w efekcie nadmiernego skurczu naczyń krwionośnych. Jest on charakterystyczny zarówno dla choroby, jak i zespołu Raynauda, ale poza tym schorzenia te różnią się od siebie przyczynami, ewentualnymi konsekwencjami, a także metodami leczenia.

Zespół Raynauda

W przypadku zespołu Raynauda objaw współwystępuje z inną chorobą, która mogła sprowokować jego pojawienie się. Do takich problemów zalicza się między innymi miażdżycę, nadpłytkowość, boreliozę, reumatoidalne zapalenie stawów, tocznia czy zespół cieśni nadgarstka.

Objaw, zespół, choroba Raynauda często obejmuje dłonie

Choroba Raynauda

Choroba Raynauda (znana też jako pierwotny objaw Raynauda) to sytuacja, w której objaw Raynauda nie ma innej, dodatkowej przyczyny, jest problemem samym w sobie. Może ona dotyczyć już nawet nastolatków i pojawia się w obu kończynach, podczas gdy zespół występuje niesymetrycznie i u osób po 30. roku życia.

Choroba a zespół Raynauda – objawy

W przypadku choroby Raynauda objawy ograniczają się więc do gwałtownego zblednięcia czasem tylko opuszków, a czasem całych palców, które po kilku minutach samoistnie przechodzi. Palce robią się fioletowe, a na koniec czerwone. Poza tym na poszczególnych etapach mogą być przy tym odczuwalne mrowienie, drętwienie i ból.

Jeżeli jednak problemem jest zespół Raynauda, objawy będą obejmować też problemy typowe dla choroby, która go spowodowała. Co więcej, sam objaw Raynauda może być wtedy silniejszy, trwać dłużej, a w konsekwencji prowadzić także do owrzodzeń, blizn czy nawet martwicy palców.

Blednięcie palców - objaw Raynauda towarzyszący chorobie i zespołowi

Zespół i choroba Raynauda – leczenie

W przypadku choroby Raynauda leczenie nie jest możliwe, ponieważ nie znaleziono na nią jeszcze lekarstwa. Stosowane przy tych schorzeniach farmakoterapia i fizjoterapia łagodzą objawy, ale nie usuwają źródła problemu. Na szczęście choroba Raynauda zazwyczaj nie jest niebezpieczna. Leki wdraża się jedynie w przypadkach trudnych, kiedy objaw jest częsty, silny lub długotrwały.

Inaczej sprawa wygląda przy zespole Raynauda. Leczenie tu jednak skupia się na pierwotnej chorobie, która wywołała tę dolegliwość. Sam objaw Raynauda, podobnie jak przy chorobie, leczy się objawowo.

Czasem konieczny może okazać się zabieg sympatektomii, prowadzący do zablokowania przewodzenia nerwów współczulnych. Niekiedy leczenie wspiera się także psychoterapią ze względu na to, że jego związek ze stresem.

Zespół i choroba Raynauda a fizykoterapia

Jako że objaw Raynauda wiąże się z obkurczeniem naczyń krwionośnych, celem zabiegów fizjoterapeutycznych jest minimalizowanie bólu, poprawa mikrokrążenia, odżywienie tkanek oraz biostymulacja organizmu do samonaprawy, ale także rozluźnienie. W tych celach sięga się po:

  • sonoterapię (ultradźwięki),
  • światłolecznictwo,
  • elektroterapię (jonoforezę, galwanizację, prądy interferencyjne, TENS),
  • magnetoterapię,
  • hydroterapię (m.in. kąpiele galwaniczne, wirowe),
  • masaże.

Bardzo ważnym elementem leczenia jest też kinezyterapia, czyli odpowiednio dobrane ćwiczenia, nieraz uzupełniane terapią zajęciową lub urozmaicane jej elementami. Prawdopodobnie fizjoterapeuta zaleci także ćwiczenia do wykonywania samodzielnie w domu.

Poza tym warto zadbać o profilaktykę: chronienie się przed zimnem i wilgocią, unikanie kofeiny, rzucenie palenia. Szczegółowe zalecenia zależą od sytuacji danego pacjenta. Specjalista na pewno podpowie, na co zwrócić szczególną uwagę.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *