Ćwiczenia z taśmą – propozycje wzmacniające mięśnie i modelujące sylwetkę

Dlaczego warto korzystać z taśm w codziennym treningu? Jakie ćwiczenia wykonywać, żeby wzmocnić mięśnie klatki piersiowej, pleców czy bicepsów albo wymodelować pośladki, biodra oraz uda? Zapraszamy do naszego przeglądu łatwych ćwiczeń z taśmą, które może wykonać nawet osoba dopiero zaczynająca przygodę z tym typem treningu.
Spis treści
Zalety ćwiczeń z taśmą
Taśmy do ćwiczeń są jednym z podstawowych akcesoriów, których możemy używać również przy indywidualnym treningu w domowym zaciszu. Co ciekawe – historia taśm do ćwiczeń swój początek ma już w latach 70. XX wieku. Początkowo były one stosowane jedynie w ćwiczeniach rehabilitacyjnych, jednak szybko zdobyły popularność również w dziedzinie fitness. Prawdopodobnie jest to spowodowane szeregiem zalet, które niesie ze sobą stosowanie tego typu akcesoriów w codziennym treningu. Jakich?
Przede wszystkim opór, który stawia taśma, zwiększa intensywność treningu, dzięki czemu nawet ćwiczenia, które powtarzamy już od dawna i do których przyzwyczaił się nasz organizm, nadal mogą przynosić efekty.
Dodatkowo ćwiczenia wykonywane z taśmą sprawiają, że angażują się wszystkie nasze mięśnie. Jednocześnie taki typ ćwiczeń zmniejsza ryzyko kontuzji, spowodowanych niepoprawnym wykonywaniem ćwiczeń.
-
16.00 złTaśma rehabilitacyjna MoVeS FIT Band 1,5 metra
-
26.00 złTaśma rehabilitacyjna MoVes FIT Band 2,5 m (pastelowe kolory)
-
46.00 złTaśma rehabilitacyjna MoVes FIT Band 5,5 m (pastelowe kolory)
Jeżeli nie wiesz, jakie ćwiczenia możesz wykonać przy użyciu taśmy, mamy dla Ciebie kilka propozycji.
Ćwiczenia z taśmą na klatkę piersiową
Jak w każdym ćwiczeniu wykonywanym w postawie stojącej, należy pamiętać tu o jak najbardziej wyprostowanej postawie ciała.
- Stajemy w lekkim rozkroku, prostujemy kręgosłup, napinamy mięśnie brzucha, odciągamy barki w tył i możliwie obniżamy, spinamy pośladki.
- Napiętą taśmę przekładamy w poprzek łopatek i oba wolne końce zawijamy wokół dłoni w taki sposób, żeby nie wyślizgnęła nam się ona z rąk.
- Ćwiczenie polega na przeciągnięciu taśmy do przodu, poprzez przesunięcie rąk przed siebie. Nasze dłonie powinny znaleźć się na wysokości podbródka.
Dokładną demonstrację tego ćwiczenia możesz znaleźć w naszym filmiku:
W drugim, równie łatwym ćwiczeniu, różnica polega na zaczepieniu taśmy pod stopami.
- Wyprostowane ręce trzymamy przed sobą, rozstawione na szerokość ramion.
- Naszym zadaniem jest unoszenie rąk nad głowę.
- Staraj się utrzymać jak najbardziej spięte ciało, tak aby nie zmienić układu kręgosłupa.
Ćwiczenie z taśmą na wzmocnienie mięśni pleców
To ćwiczenie wykonujemy w pozycji siedzącej, jednak również pamiętamy o wyprostowanym kręgosłupie.
- Nogi trzymamy wyprostowane przed sobą i zaczepiamy taśmę na stopach.
- Wolne końce owijamy wokół dłoni, tak aby taśma była napięta.
- Ćwiczenie polega na przyciąganiu dłoni z taśmą do klatki piersiowej, poprzez zginanie łokci na zewnątrz.
Ćwiczenie z taśmą angażujące bicepsy
Wykonując ćwiczenie na biceps, ponownie wracamy do pozycji stojącej.
- Przyjmujemy postawę taką, jak w przypadku drugiego ćwiczenia na klatkę piersiową – napięta taśma pod stopami i na obu dłoniach, jednak tym razem ręce opuszczone.
- Wykonujemy ruch przyciągając dłonie do barków, jednocześnie pamiętając, aby nie podnosić łokci.
Ćwiczenie z taśmą na pośladki i biodra
Ćwiczenie wykonujemy w pozycji leżącej na plecach.
- Nogi uginamy w kolanach, napiętą taśmę owijamy wokół nóg nad kolanami. Kolana i stopy są złączone.
- Naszym zadaniem jest podniesienie bioder do góry, a następnie wykonanie kilku ruchów rozsuwających powoli kolana oraz ich łączących. Pamiętaj, aby nie poruszać przy tym stopami!
Ćwiczenie z taśmą na uda
To ćwiczenie z kolei wykonujemy w pozycji stojącej.
- Stajemy w lekkim rozkroku, tak aby nasze stopy znalazły się na szerokości bioder.
- Taśmę – podobnie, jak w ćwiczeniu na bicepsy – przekładamy pod stopami, a jej wolne końce przekładamy tyłem przez ramiona tak, aby wolne końce móc trzymać przed sobą.
- Następnie wykonujemy półprzysiady, pamiętając o wyprostowanej sylwetce ciała, a także zwracając uwagę na kolana – nie mogą one przekraczać linii stóp, dlatego najlepiej wykonywać to ćwiczenie stojąc bokiem do lustra.
Każde z przedstawionych ćwiczeń warto powtarzać po kilka-kilkanaście razy, można z nich stworzyć też całą serię treningową. Pamiętaj, by ćwiczenia z gumą oporową wykonywać powoli i precyzyjnie.