Diatermia krótkofalowa a inne zabiegi ciepłolecznicze w fizykoterapii – porównanie

Diatermia krótkofalowa - zabieg ciepłoleczniczy

Porady eksperta

Zabiegi ciepłolecznictwa w fizykoterapii są rodzajem termoterapii polegającej na dostarczeniu do organizmu energii cieplnej. Sposób wprowadzania energii odbywa się głównie na drodze przewodzenia, przenoszenia i promieniowania. W zależności od zastosowanej dawki oraz rodzaju zabiegu, ciepło oddziałuje na organizm powierzchownie. Przykładem są: zabiegi parafinowe, gorące okłady lub zabieg diatermii krótkofalowej.

Działanie biologiczne zabiegów ciepłolecznictwa, w tym diatermii krótkofalowej

Działanie ciepła znajduje wytłumaczenie u podstaw fizjologii człowieka. Przepływ krwi przez skórę jest kontrolowany przez dwie gałęzie współczulnego układu nerwowego: noradrenergiczny układ zwężający naczynia i cholinergiczny, aktywny środek rozszerzający naczynia krwionośne. Mechanizmy te wpływają na główne aspekty odpowiedzi termoregulacyjnych organizmu. Energia cieplna wykorzystana jako bodziec w fizjoterapii zwiększa temperaturę skóry i stawów, stymuluje termoreceptory skórne, co powoduje uwalnianie bradykininy, która rozluźnia ściany mięśni gładkich i wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Diatermia krótkofalowa - zabieg ciepłoleczniczy

W przypadku zabiegów mających na celu głębszą penetrację w tkanki, zauważono jak zmniejsza się wrażliwość nerwów czy zwiększa metabolizm tkanek. Zmniejsza się również wrażliwość wrzeciona na rozciąganie mięśni, powodując zwiększenie ich elastyczności.
W efekcie uzyskujemy zmniejszenie napięcia mięśniowego, przyspieszenie mechanizmów obronnych organizmu, wzrost wydzielania hormonów tkankowych. Zmiany jakie możemy zauważyć na zewnątrz organizmu uwidaczniają się w postaci: zwiększonego zakresu ruchomości w stawach, wchłanianiu obrzęków i krwiaków, uelastycznieniu blizn.

Diatermia krótkofalowa w porównaniu do innych metod termoterapii

Diatermia krótkofalowa w swoim zastosowaniu wykorzystuje elektromagnetyczne fale radiowe do przekształcania energii w ciepło przenikające głęboko do organizmu. Podobnie jak w przypadku ultradźwięków, uważa się, że diatermia krótkofalowa wywiera działanie terapeutyczne zarówno za pomocą mechanizmów termicznych, jak i nietermicznych. Diatermię krótkofalową na tle innych zabiegów ciepłolecznictwa z zakresu fizykoterapii, wyróżnia to, że ciepło działające leczniczo ma charakter endogenny (jest wytwarzane w tkankach).

Tryb ciągły i pulsacyjny oraz ich efekty

Podobnie jak inne metody nakładania energii na ciało, diatermia krótkofalowa może być stosowana w dwóch trybach: ciągłym lub pulsacyjnym. Gdy używany jest tryb ciągły, docelowa tkanka jest nieustannie ogrzewana przez docierające do niej fale elektromagnetyczne.
Diatermia krótkofalowa - urządzenie Enraf-Nonius Curapuls 670

Natomiast impulsowa diatermia krótkofalowa (PSWD) lub impulsowa energia elektromagnetyczna (PEME) jest przerywanym, oscylującym polem wysokiej częstotliwości (27,12 MHz). Średnia moc zależy od mocy szczytowej (impulsu), czasu trwania i częstotliwości impulsu. Efekt cieplny jest wytwarzany tylko przy wydajności powyżej 7W. Wykazano, iż nietermiczne efekty fizjologiczne PSWD występują z powodu pobudzenia jonów, cząsteczek, błon i być może komórek, które przyspieszają transport błon, aktywność fagocytarną i enzymatyczną. Tryb pulsacyjny jest używany, gdy potrzebna jest mniejsza ilość ciepła dla chorej tkanki.

Jednym z najbardziej obiecujących zastosowań trybu pulsacyjnego jest możliwość zwiększenia elastyczności i mobilizacji stawów w celu przywrócenia wspólnego zakresu ruchu. Diatermia krótkofalowa obejmuje również korzyści nietermiczne, w tym:

  • przyspieszenie wzrostu komórek,
  • włączanie uszkodzonych komórek do procesu regeneracji,
  • przyspieszone gojenie się ran.

Efekty termiczne, które wystąpią w tkankach, zależą od oporu właściwego tkanek, przewodzenia oraz stałej dielektrycznej, a także zawartości wody w tkankach. Dzięki zastosowaniu indukcyjnego aplikatora (metoda indukcyjna), który wytwarza indukowane magnetyczne wiry prądów fal radiowych w tkankach (tzw. prądy Eddiego), można uzyskać selektywne ogrzewanie tkanek bogatych w wodę, tj. mięśni.

Natomiast stosując aplikator sprzężony z pojemnością (metoda kondensatorowa), który generuje ciepło poprzez pole elektryczne, osiągane jest selektywne ogrzewanie tkanek ubogich w wodę, czyli: podskórny tłuszcz i sąsiednie tkanki miękkie.

Metodyka zabiegu wymaga zwrócenia uwagi na obecność metalowych przedmiotów. Pacjent musi usunąć całą biżuterię, a stół do terapii musi być wykonany z materiału nieprzewodzącego, np. drewna.

Przeciwskazaniem do zabiegu diatermii krótkofalowej są: obecność rozrusznika serca, stymulatory w rdzeniu kręgowym, implanty chirurgiczne i wkładki wewnątrzmaciczne.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *