Elektroakupunktura a przezskórna elektroliza EPTE

Elektroakupunktura

Porady eksperta

Zarówno w elektroakupunkturze, jak i w przezskórnej elektrolizie EPTE wykorzystywane są igły do akupunktury oraz działanie prądu. Same zabiegi mają jednak zupełnie inne zastosowania. Czym się różnią? Jak działają i w jakich przypadkach się je stosuje? Dziś porównujemy dla Was elektroakupunkturę i przezskórną elektrolizę EPTE.

Elektroakupunktura – co to jest?

Elektroakupunktura, jak można domyślić się po nazwie, łączy tradycyjną technikę leczenia z nowoczesną metodą fizjoterapii. Założenia elektroakupunktury są analogiczne do tych prezentowanych przez klasyczną akupunkturę, nieco zmieniają się natomiast narzędzia.

W przypadku elektroakupunktury urządzenia, które są wykorzystywane do zabiegu, muszą być przystosowane do dodatkowego zadania, jakim jest wygenerowanie i przepływ odpowiedniego prądu. Mówiąc najprościej, poza igłami potrzebny jest do elektroakupunktury aparat, który wzmocni działanie i efekt terapii. Oczywiście nie wszystkie igły do akupunktury będą odpowiednie także do elektroakupunktury, bo te muszą przewodzić prąd, dlatego najlepiej sprawdzają się miedziane.

Elektroakupunktura

Jak działa elektroakupunktura?

Podczas zabiegu elektroakupunktury aparat, wywołując impulsy elektryczne o odpowiedniej częstotliwości oraz natężeniu, wprowadza energię do organizmu, tak jak do tej pory robił to manualnie terapeuta, który podczas tradycyjnego zabiegu porusza igłami.

Różnica polega jednak na tym, że kiedy prąd przepływa pomiędzy dwoma igłami (z tego powodu zawsze musi być ich parzysta liczba!), stymuluje w ten sposób dużo większy obszar niż kiedy stosuje się metodę klasyczną, której energia skupia się w nakłutych punktach.

Czym jest przezskórna elektroliza EPTE?

Przezskórna elektroliza EPTE to jedna z najnowocześniejszych metod fizjoterapeutycznych o udowodnionej skuteczności. Polega ona na umieszczeniu (tylko jednej) igły do akupunktury w miejscu schorzenia i za jej pośrednictwem wprowadzeniu prądu galwanicznego bezpośrednio w uszkodzony obszar. Dzięki temu w tkance zachodzi proces elektrolizy – macierz komórkowa rozpada się, a z wody i soli powstaje między innymi wodorotlenek sodu, który sprawia, że środowisko staje się zasadowe. To natomiast prowokuje organizm do intensywniejszej walki ze sztucznie wytworzonym stanem zapalnym oraz regeneracji prawdziwego, choć „zapomnianego” urazu.

Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie w przypadku trudnych do leczenia tendinopatii, które wymagają mocnej stymulacji, by pobudzić w nich procesy gojenia i produkcji kolagenu, niezbędnego do odbudowy ścięgna. Co ważne, pacjenci już po 48 godzinach odczuwają zmniejszenie bólu, a ich zakres ruchu powiększa się.

Czym różni się elektroakupunktura od przezskórnej elektrolizy EPTE?

Obie te terapie posiadają inne wskazania, a także różny sposób działania. Natomiast przeciwwskazania do nich w dużej mierze pokrywają się.

Wskazania

Jak już wspomnieliśmy, przezskórną elektrolizę stosuje się głównie do leczenia tendinopatii, czyli stanów zapalnych ścięgien i więzadeł. Najczęstsze problemy leczone przezskórną elektrolizą to łokieć tenisisty, kolano skoczka albo zapalenia ścięgna Achillesa, ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego czy rozcięgna podeszwowego.

Elektroakupunktura ma dość szerokie zastosowanie, ale najczęściej używana jest do łagodzenia bólu lub w przypadku dolegliwości neurologicznych. Zwykle wykorzystuje się ją jednak przy leczeniu takich problemów jak nerwobóle (np. neuralgia nerwu trójdzielnego), bóle kręgosłupa, niedowład po udarze, porażenie nerwu czy migrenowe bóle głowy.

Sposób działania

Drugą istotną różnicą jest sposób działania prądu. W przypadku elektroakupunktury aparat przepuszcza prąd pomiędzy dwoma igłami, które umieszcza się z różnych stron urazu – przy czym takich par igieł może być więcej niż jedna. Działanie prądu obejmuje więc większy obszar, ale jest łagodniejsze.

Prąd galwaniczny podczas przezskórnej elektrolizy EPTE nie przepływa przez tkanki, a jest skoncentrowany w jednym miejscu, wywołując silniejszą reakcję organizmu. Wymaga jednak dużej precyzji podczas aplikacji, dlatego specjaliści podczas zabiegu wspierają się obrazem ultrasonograficznym.

Przeciwwskazania do elektroakupunktury i przezskórnej elektrolizy EPTE

Jako że ważnym elementem obu tych terapii jest prąd, to przeciwwskazania w obu przypadkach generalnie pokrywają się. Są to między innymi takie czynniki jak:

  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • posiadanie endoprotez,
  • choroba nowotworowa,
  • choroby serca,
  • padaczka lub epilepsja,
  • udar,
  • problemy i zmiany skórne,
  • zaburzenia czucia.
  • ciąża.

Jak widać, chociaż nie można odmówić tym zabiegom podobieństwa, różnice w kluczowych sferach – sposobie działania, a w związku z tym i zastosowaniu – są znaczące. Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać wasze wątpliwości w tym temacie, ale jeśli macie jeszcze jakieś pytania o przezskórną elektrolizę EPTE, elektroakupunkturę, urządzenia do ich wykonywania lub inne kwestie, to nasi specjaliści chętnie odpowiedzą. Zapraszamy do kontaktu.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *