Ergonomia pracy fizjoterapeuty – przydatne wskazówki i nowoczesne rozwiązania

Ergonomia pracy fizjoterapeuty

Porady eksperta

Fizjoterapeuci to grupa zawodowa, która w sposób szczególny podczas pracy z pacjentem jest narażona na szereg obciążeń. Czynności zawodowe terapeuty związane są z przemieszczeniem pacjentów, a także wykonywaniem ćwiczeń i zabiegów w różnych pozycjach ciała. Jak zadbać o ergonomię pracy? Podajemy wskazówki i polecamy nowoczesny sprzęt. 

Spis treści

Ergonomia pracy fizjoterapeuty

Wielokrotne powtarzanie tych samych ruchów powoduje wytworzenie i utrwalenie się określonych nawyków ruchowych, a utrwalenie złych nawyków i dalsze powtarzanie czynności zawodowych w niewłaściwy sposób prowadzi do występowania bólu, a w późniejszym czasie do choroby przeciążeniowej kręgosłupa.

Dlatego, aby zapobiec występowaniu dolegliwości bólowych, ważne jest przestrzeganie zasad ergonomii pracy – nauki, której zadaniem jest dostosowanie środowiska pracy do indywidualnych potrzeb pracownika i tym samym chronić go przed negatywnymi konsekwencjami, np. przeciążeniami, kontuzjami, dolegliwościami bólowymi.

Bez względu na to, czy jesteś fizjoterapeutą z wieloletnim stażem czy dopiero zaczynasz swoją zawodową ścieżkę, warto stosować się na co dzień zasady ergonomii w praktyce zawodowej.

Ergonomia pracy fizjoterapeuty

Ból kręgosłupa u fizjoterapeutów i przeciążenia – jak im zapobiec?

Ból kręgosłupa jest jedną z najczęstszych przyczyn niesprawności wśród ludzi czynnych zawodowo. W większości dolegliwości bólowe związane są z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa, który obciążany jest zarówno w pracy typowo siedzącej-statycznej, jak i w pracy stojącej-dynamicznej, gdzie musimy podnosić ciężkie przedmioty.

Nie inaczej jest w przypadku fizjoterapeuty. Do sytuacji, w których najczęściej dochodzi do przeciążeń, powodujących bóle należą:

  • dźwiganie ciężaru pacjenta podczas ćwiczeń (całej sylwetki lub kończyny),
  • długie przebywanie w pozycji wymuszonej lub stojącej,
  • przenoszenie pacjenta z łóżka na wózek i odwrotnie,
  • zmiana pozycji pacjenta w łóżku lub sadzanie go.

Wykonywanie powyższych czynności wymaga od fizjoterapeuty zastosowania prawidłowej postawy, ale również prawidłowego chwytu i prawidłowej pracy ciała. Dzięki temu siły działające na stawy będą mniejsze. Niezmiernie istotna jest tu dynamika pracy terapeuty, podczas której należy pamiętać o:

  • jak najbliższym staniu przy pacjencie podczas ćwiczeń (środek ciężkości pacjenta powinien być jak najbliżej terapeuty),
  • sposobie, w jaki chcemy wykonać daną czynność, aby nie obciążać zbytnio kręgosłupa (warto zaplanować czynności po kolei i od początku odpowiednio ułożyć pacjenta)
  • wykorzystywaniu dodatkowych punktów podparcia (im większa płaszczyzna podparcia tym łatwiej zachować stabilną pozycję, np. podparcie o łóżko)
  •  pracy na ugiętych kończynach dolnych i o prostym kręgosłupie (zaangażować większe grupy mięśniowe),
  •  przemieszczaniu się za kończyną pacjenta podczas ćwiczeń biernych (stosowanie wykroków).

Sprzęt, dzięki któremu łatwiej zadbać o ergonomię pracy w zawodzie fizjoterapeuty

Problemy z ergonomią w pracy fizjoterapeuty wynikają zarówno z nieprawidłowego wykonywania pozycji podczas pracy z pacjentem, ale także z powodu niedostosowania warunków do pracy i mamy tutaj na myśli np. pracę z leżanką, która nie posiada regulowanej wysokości.

Jeśli chodzi o sprzęt, to jednym z najważniejszych elementów wyposażenia gabinetu fizjoterapeuty jest stół rehabilitacyjny. W naszym sklepie polecamy przede wszystkim stoły rehabilitacyjne z serii Master i Master Pro.

To, co wyróżnia stoły Master na tle innych, to fakt, iż posiadają one stabilną, metalową konstrukcję oraz wygodny zagłówek regulowany (kąt nachylenia to: – 60° do 60° stopni). Dodatkowo zagłówek posiada wygodne wycięcie na twarz, które pozwala na swobodne oddychanie, zapewniając pacjentowi duży komfort podczas zabiegu. Zagłówek jest także niezwykle wytrzymały, o czym świadczy fakt, iż można na nim siadać lub klękać.

Nowoczesność stołów opiera się między innymi na zastosowaniu funkcji Pivot (ręczny lub elektryczny), polegającej na łamaniu leża (maksymalny kąt załamania to 45°). Stoły mogą posiadać funkcję fotela, polegającą na możliwości podniesienia tylnej części stołu.

W kolekcji Master zastosowano ergonomiczne, prostokątne leże, pokryte odporną na zniszczenia tapicerką w bogatej i nowoczesnej wersji kolorystycznej. Jest możliwość wyboru stołu 2-, 3-, 4-,5- oraz 7-sekcyjnego.

Seria stołów Master słynie z tego, iż posiada dodatkowe, opcjonalne funkcje, m.in. możliwość regulacji wysokości stołu przy pomocy ramy umiejscowionej w dolnej części stołu (system Master Round). Opcja ta pozwala terapeucie na swobodne przemieszczanie się wokół stołu i możliwość jego regulacji z każdej strony.

W celu ułatwienia wykonania masażu lub terapii manualnej, a przede wszystkim, by pacjent czuł się jak najlepiej podczas zabiegu, można zastosować specjalne kształtki rehabilitacyjne, wykonane w różnych kształtach w zależności od ich przeznaczenia. Są to m.in. kliny pod barki, klin do masażu kończyny dolnej, klin do masażu kończyny dolnej w trakcie masażu brzucha, klin do masażu kończyny górnej bądź dolnej w czasie występujących obrzęków, półwałek do masażu pod kolana.

Powyższe kształtki pozwolą pacjentowi na wygodne przybranie odpowiedniej, bezpiecznej i zarazem optymalnej dla fizjoterapeuty pozycji przy wykonywaniu poszczególnych zabiegów.

Dodatkowy sprzęt rehabilitacyjny – nowoczesna terapia TECAR

Po wyborze stołu i klinów warto rozważyć (biorąc pod uwagę profil pacjenta) zakup dodatkowego sprzętu rehabilitacyjnego do gabinetu fizjoterapii. Nowoczesny sprzęt może ułatwić nam pracę, ale również spotęgować efekty terapeutyczne, które planujemy uzyskać u pacjenta.

Szczególnie wartym polecenia jest aparat do terapii TECAR, który będzie odpowiedni dla gabinetów o profilu głównie sportowym, jak również do placówek połączonych ze strefą  Beauty & Spa, a także do uzdrowisk, których pacjentami są przede wszystkim osoby starsze.

Terapia TECAR oparta jest na transferze bezpiecznej energii do ciała pacjenta, dzięki której stymulowane są mechanizmy naprawcze komórek, przez co szybciej dochodzi do regeneracji, poprawy kondycji, a proces rehabilitacji ulega skróceniu. Ponadto jest to terapia bardzo przyjemna w odbiorze (odczuwalne ciepło), rozluźniająca i lubiana przez pacjentów. Terapia TECAR doskonale sprawdza się jako wsparcie w terapii manualnej.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *