Fala uderzeniowa na rozstępy i blizny – jak działa?

Rozstępy na biodrze

Porady eksperta

Jednym z najpowszechniejszych problemów estetycznych, na które fizjoterapia może pomóc, są rozstępy. Fala uderzeniowa służy leczeniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by technologię tę wykorzystywać też w kosmetologii – a zastosowanie fali uderzeniowej na blizny, w tym też rozstępy, daje bardzo dobre efekty. W jaki sposób działa fala uderzeniowa na rozstępy i blizny? Wyjaśniamy w artykule.

Rozstępy i blizny – charakterystyka

Żeby dobrze zrozumieć, jaki wpływ ma fala uderzeniowa na rozstępy oraz blizny, musimy najpierw wyjaśnić, czym są te problemy. Choć ich pochodzenie jest różne, to sama terapia wygląda podobnie, dlatego omawiając skuteczność terapii falą uderzeniową, blizny i rozstępy potraktujemy już łącznie.

Rozstępy na biodrze

Czym są rozstępy?

Rozstępy, czyli wrzecionowate pasma na skórze, powstają w efekcie nadmiernego jej rozciągania, co powoduje zrywanie się włókien kolagenowych i elastynowych, budujących strukturę skóry. Najczęściej występują na udach, pośladkach, brzuchu, ale pojawiają się także na piersiach, rękach i plecach. Dlaczego?

Rozstępy kojarzą się głównie z dolną połową tułowia, bo najpowszechniej znaną przyczyną ich powstawania jest szybki przyrost wagi lub ciąża. Ta ostatnia może też przyczyniać się do powstania rozstępów w obrębie piersi, choć mogą one też być spowodowane zabiegiem powiększania biustu. Z kolei za pojawienie się rozstępów na plecach odpowiedzialny jest najczęściej gwałtowny wzrost w okresie dojrzewania, a na ramionach – szybki rozrost mięśni (zwykle bicepsa) u kulturystów.

Rozstępy nie wpływają na stan zdrowia, ale dla wielu osób jest to problem natury estetycznej.

Wyróżnia się dwie fazy powstawania rozstępów:

  • faza zapalna – pasma są czerwone lub sine, włókna kolagenowe zniekształcają się,
  • faza zanikowa – pasma bledną, robią się wklęsłe, a ich struktura jest bardziej wyczuwalna; spada ilość elastyny i kolagenu.

Kiedy zmiany się ukształtują, można usunąć je tylko operacyjnie, dlatego tak ważne jest działanie zapobiegawcze i szybka interwencja podczas pierwszej fazy.

Czym są blizny?

Blizny, podobnie jak rozstępy, również są zaburzeniem tkanki łącznej. Są one efektem procesu gojenia, kiedy nowa tkanka zastępuje tę uszkodzoną. Blizny dzielimy na dwa rodzaje:

  • zanikowe – o cienkiej, zapadniętej powierzchni – zalicza się do nich też rozstępy,
  • przerostowe (inaczej keloidowe lub hipertroficzne) – wypukłe, twardsze, ograniczające elastyczność okolicznych tkanek.

Różnice te spowodowane są małą lub dużą produkcją kolagenu w miejscu rany.

Blizny mogą być usuwane operacyjnie, ale ich wygląd można poprawić również zabiegami nieinwazyjnymi, np. krioterapią czy laseroterapią. Dziś jednak skupimy się na jednej z najskuteczniejszych – terapii falą uderzeniową. Blizny i rozstępy reagują na nią bowiem bardzo dobrze.

Fala uderzeniowa – co to jest?

Fala uderzeniowa – a dokładniej pozaustrojowa terapia falami uderzeniowymi (ang. Extracorporeal Shockwave Therapy, stąd częsty skrót ESWT) – to innowacyjna, nieinwazyjna metoda pracy fizjoterapeutów, ale też lekarzy i kosmetologów. Ta technika wykorzystuje fale mechaniczne, by poruszyć i pobudzić do pracy tkanki.

Fala uderzeniowa na rozstępy i inne blizny

Zabieg wykonuje się z wykorzystaniem profesjonalnego aparatu, który generuje falę uderzeniową, na przykład Rosetta ESWT. Urządzenie wywołuje falę uderzeniową za pomocą gwałtownego skoku ciśnienia w aplikatorze. Sprzęty wykorzystują do tego różne technologie, między innymi bardzo popularną metodę ze sprężonym powietrzem albo, jak Rosetta ESWT, mechanizm elektromagnetyczny (co fizjoterapeuci sobie chwalą, gdyż unikają konieczności wymiany stosowanych w pierwszej metodzie nabojów).

Aplikator, przyłożony do właściwego miejsca na ciele pacjenta, przekazuje powstałą energię pod skórę – wielokrotnie w ciągu jednego zabiegu, przez co tkanki wprowadzane są w specyficzne drgania.

Fala uderzeniowa dobrze wpływa na problemy z mięśniami, stawami, więzadłami, ścięgnami, ale również skórą – i to jej przyjrzymy się teraz bliżej.

Fala uderzeniowa a rozstępy i blizny

Wiemy już, jak działa fala. A jakie daje efekty? W pierwszej kolejności poprawia się mikrokrążenie i zwiększa dopływ krwi do wybranego obszaru. To pozytywnie wpływa na metabolizm oraz przyspiesza regenerację tkanek – co jest szczególnie istotne przy rozstępach w fazie zapalnej i młodych bliznach. Jeżeli naszym problemem są właśnie rozstępy, fala uderzeniowa zmobilizuje skórę do przemodelowania kolagenu. Organizm wytworzy nowe włókna, które uzupełnią brakujące fragmenty sieci i wesprą tkankę w szybszej regeneracji.

Fala uderzeniowa na blizny działa też jak mikromasaż, który skórze zapewniają drgania. Poprawia on jej elastyczność i napięcie oraz zmniejsza ewentualne spięcie mięśni w okolicy. Taka poprawa sprężystości dotyczy również przerośniętej tkanki, dzięki czemu blizna mięknie i zaczyna lepiej pracować. Co ważne, dla pełnego efektu zabieg należy przeprowadzać w obrębie całej blizny, nie tylko tej części, która jest widoczna.

Fala uderzeniowa pobudza również układ limfatyczny, a więc przyspiesza usuwanie złogów i niepożądanych produktów przemiany materii oraz zmniejsza obrzęki.

Należy oczywiście liczyć się z tym, że leczenie rozstępów czy blizn to niemal zawsze proces długotrwały, ale im wcześniej zadziałamy, tym łatwiejsza będzie redukcja tych “niedoskonałości”.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *