Fala uderzeniowa w weterynarii – czy to działa?

Porady eksperta

fala uderzeniowa w rehabilitacji koniFala uderzeniowa to jeden z najbardziej skutecznych zabiegów w fizykoterapii. Z czego to wynika? W aparacie poprzez mechanizm elektromagnetyczny generowana jest fala, która jest transmitowana do obszaru bólowego, trafiając precyzyjnie w zmienione chorobowo miejsce, nie ingerując przy tym w sąsiednie tkanki. Terapia falą uderzeniową najczęściej jest stosowana w leczeniu ludzi. Jednak coraz częściej zabiegi wykonywane są również w stosunku do zwierząt, przede wszystkim kotów, psów oraz koni. Metoda ESWT jest wykorzystywana przede wszystkim w terapii bólu związanego z układem mięśniowo-szkieletowym w rehabilitacji, ortopedii, medycynie sportowej oraz weterynarii. 

Fala uderzeniowa w Fundacji TARA

Jakiś czas temu fala uderzeniowej Rosetta ESWT została użyczona Schronisku TARA gdzie koń Silver w bardzo złym stanie był poddawany terapii. Metoda okazała się bardzo skuteczna a koń doprowadzony do sprawności.

Zachęcamy do przeczytania artykułu pt. Pozaustrojowa terapia skoncentrowaną falą uderzeniową ESWT napisanego przez Panią mgr fizjoterapii Magdalenę Gicalę oraz Panią mgr fizjoterapii Katarzynę Łukaszewicz. Autorki swój artykuł oparły na pracy na fali uderzeniowej Rosetta ESWT.

Przeczytaj artykuł

Oto krótkie streszczenie artykułu:

Obecnie postępuje intensywny rozwój fizjoterapii małych zwierząt, prowadzone są liczne badania naukowe mające na celu potwierdzenie skuteczności stosowanych zabiegów fizykalnych u psów i kotów. Większkość fizjoterapeutów aktualnie podpiera się dawkami przeznaczonymi dla ludzi, odpowiednio zmieniając parametry do potrzeb i rozmiarów pacjentów. Mnogość i różnorodność badań dają jednak nadzieję na szybkie i skuteczne opracowanie protokołów zabiegowych dla małych zwierząt”.

Całość artykułu opublikowanego w Weterynarii w praktyce można przeczytać poniżej.

Autor: Anna Cebeńko

Anna Cebeńko to Ekspert firmy BardoMed w zakresie doradztwa w wyborze najlepszych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Posiada 6-letnie doświadczenie pracy w firmie. Chętnie podpowie również w jaki sposób wypromować swój gabinet przy wykorzystaniu najbardziej innowacyjnych urządzeń oraz możliwości social mediów.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *