Fizjoterapia sportowa – sprzęt i szkolenia

Fizjoterapia sportowa - nowoczesne terapie

Porady eksperta

Zarówno w sporcie profesjonalnym, jak i amatorskim często mamy do czynienia z kontuzjami. Fizjoterapeuta sportowy – poprzez wybór najbardziej precyzyjnego, efektywnego i indywidualnie dobranego sposobu terapii – pomaga wrócić zawodnikowi do pełnego zdrowia i rywalizacji sportowej. Jaki sprzęt i szkolenia można polecić fizjoterapeutom sportowym?

Nowoczesny sprzęt dla fizjoterapeutów sportowych

Najbardziej skuteczne oraz innowacyjne metody rehabilitacji sportowców (i nie tylko) to fala uderzeniowa, terapia Tecar oraz laser wysokoenergetyczny. Każde z tych urządzeń posiada inne zastosowanie.

Fizjoterapia sportowa - nowoczesne terapie

Fala uderzeniowa najczęściej stosowana jest w takich schorzeniach jak: łokieć tenisisty, zapalenie ścięgna Achillesa, bóle nadgarstka, kolano skoczka. Dzięki niej można rozbijać głębokie zwapnienia i wykonywać głęboki masaż. Jednym z najpopularniejszych aparatów do terapii falą uderzeniową jest Rosetta ESWT.

Z kolei laser wysokoenergetyczny w ciągu jednego zabiegu pozwala na uzyskanie trzech efektów terapeutycznych: przeciwbólowego, przeciwzapalnego oraz biostymulacyjnego. Może być wykorzystywany do leczenia kontuzji i urazów zarówno w stanie ostrym, jak i przewlekłym. Laser wysokoenergetyczny przyspiesza gojenie tkanek, dzięki czemu czas potrzebny na rehabilitację zostaje znacznie skrócony.

Terapia TECAR wykorzystywana jest przede wszystkim do drenażu, opracowywania punktów spustowych oraz aktywacji mięśni. Podczas zabiegu wytwarzane jest ciepło głęboko docierające do tkanek, dzięki czemu terapia działa nie tylko powierzchownie, ale także na poziomie komórkowym.

Zobacz prezentację innowacyjnych aparatów do fizjoterapii sportowej w wykonaniu Michała Kaczmarka, fizjoterapeuty pracującego z polską kadrą lekkoatletów i tenisistek:

Przenośne aparaty dla fizjoterapeutów sportowych

Z uwagi na mobilny charakter fizykoterapii sportowej często używane są urządzenia przenośne, które pozwalają na przeprowadzenie działań przy urazie w terenie czy też w warunkach domowych. Z tego powodu największą popularność wśród fizjoterapeutów zyskały aparaty przenośne do leczenia kontuzji m.in. urządzenia do elektroterapii, magnetoterapii, ultradźwięków, laseroterapii. Dzięki staraniom producentów niejednokrotnie modele przenośne posiadają takie same parametry jak aparaty stacjonarne, a czasem nawet przewyższają je pod względem mocy.

Handy Laser – przenośny aparat do laseroterapii

Przenośny aparat Handy Laser jest jednym z najczęściej kupowanych urządzeń przez fizjoterapeutów sportowych. Posiada on szerokie spektrum zastosowania, a na dodatek jest bardzo wygodny w przenoszeniu. Wysoka moc aparatu w połączeniu z 14 diodami laserowymi daje duże możliwości w zabiegach fizykoterapeutycznych.

Aparat do laseroterapii stosowany jest w leczeniu stanów zapalnych (np. w stawie kolanowym) oraz kontuzji – zwichnięć, skręceń czy nadwyrężeń. Wykorzystywany jest także w terapii przeciwzapalnej stawów czy terapii urazów tkanki miękkiej.

Przenośny aparat do magnetoterapii MAG 700

MAG 700 to nowoczesne, specjalistyczne urządzenie do magnetoterapii. Zapewnia profesjonalne, efektywne działanie w leczeniu dysfunkcji, pojawiających się podczas regularnej aktywności fizycznej. Idealnie sprawdza się u fizykoterapeutów, którzy wyjeżdżają ze sportowcami na zawody. Aparat przenośny do magnetoterapii umożliwia szybkie wykonanie zabiegu właściwie w dowolnym miejscu.

Fizjoterapia sportowa – szkolenia

Dla fizjoterapeutów sportowych bardzo istotną kwestią jest odbycie specjalistycznego szkolenia. Umożliwia ono dokładne poznanie technik fizykoterapii, metod przeprowadzania zabiegów i zapoznanie się z podstawowym sprzętem. Doskonałym rozwiązaniem dla początkujących fizjoterapeutów będzie wzięcie udziału w szkoleniu “Nowoczesna fizykoterapia w rehabilitacji sportowej”.

Kurs prowadzi znany fizjoterapeuta Michał Kaczmarek, który prezentuje najbardziej skuteczne metody pracy ze sportowcami. Szkolenie ma w dużej mierze charakter warsztatowy, więc uczestnicy mają możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy podczas zajęć praktycznych. W trakcie kursu dużą uwagę przywiązuje się do całościowego podejścia w rehabilitacji sportowców.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *