Fonoforeza – wskazania, przeciwwskazania i polecany sprzęt
Fonoforeza to powszechnie stosowany w fizjoterapii zabieg, który przyspiesza leczenie. W jakich przypadkach się go stosuje, a co wyklucza jego użycie? Wszystkie najważniejsze informacje na temat ultrafonoforezy oraz polecane aparaty do tej terapii znajdziesz poniżej.
Spis treści
Fonoforeza – co to jest?
Fonoforeza (też: ultrafonoforeza) to bezbolesny zabieg, który wykorzystuje fale ultradźwiękowe do wprowadzania substancji czynnych przez skórę w głąb tkanek, dzięki czemu leki działają skuteczniej. Fonoforeza działa przeciwzapalnie, wspiera regenerację uszkodzonych struktur i zmniejsza dolegliwości bólowe.
Jak to działa? Ultradźwięki to niesłyszalne dla człowieka fale akustyczne, które są w stanie penetrować ludzkie tkanki. Drgania powodują wahania ciśnienia, dzięki którym lek jest skuteczniej przyswajany. Poza mikromasażem ważny jest efekt cieplny, czyli rozgrzewanie okolicznych struktur, co także pomaga w procesie leczenia.
Fonoforeza a jonoforeza
Pacjenci często pytają także, jaka jest różnica między jonoforezą a fonoforezą. Faktycznie zabiegi mają ten sam cel, jednak do jego realizacji jonoforeza zamiast ultradźwięków wykorzystuje prąd stały. W związku z tym odczucia podczas zabiegu i jego forma mogą być nieco inne.
Jak wygląda zabieg?
Fonoforeza trwa do 15 minut, ale często jest znacznie krótsza (nawet 3 minuty) – wszystko zależy od stopnia urazu, jego lokalizacji i stosowanego leku. Na gołą, oczyszczoną i lekko ogrzaną skórę fizjoterapeuta nakłada żel, krem lub maść z lekiem, po czym przesuwa po okolicy głowicę emitującą fale. Pacjent powinien być ułożony wygodnie, by mięśnie były rozluźnione.
Najczęściej stosuje się częstotliwości 800, 1000, 2400 i 3000 kHz, w zależności od tego, jak głęboko znajduje się uraz (fale o niższej częstotliwości docierają głębiej). Maksymalna dawka leku to 2,0 W/cm2, ale zwykle stosuje się dużo słabsze: 0,05-0,5 W/cm2.
Na koniec specjalista oczyszcza i osusza skórę. Seria zabiegów to zwykle ok. 10 wizyt.
Fonoforeza w fizjoterapii – jakie ma zastosowanie?
Fonoforeza jest stosowana w fizjoterapii bardzo wielu schorzeń. Zaleca się ją:
- po urazach układu ruchu (stłuczeniach, naciągnięciach, skręceniach, zwichnięciach, złamaniach itp.),
- po przeciążeniach stawów i ścięgien,
- przy stanach zapalnych stawów,
- przy przykurczach ścięgien i mięśni,
- w leczeniu chorób reumatycznych (m.in. reumatoidalnego zapalenia stawów) i przy zmianach zwyrodnieniowych stawów (np. halluksach),
- na blizny,
- na zwapnienia tkankowe,
- przy ostrodze piętowej,
- na obrzęki.
Fonoforeza – przeciwwskazania
Wszystkie zabiegi mają jednak swoje przeciwwskazania. Z zastosowania fonoforezy pacjenta wykluczają:
- choroby nowotworowe,
- choroby układu krążenia i naczyń krwionośnych (m.in. niewydolność krążenia, zaburzenia pracy serca, choroba wieńcowa),
- wszczepiony rozrusznik lub inne metalowe elementy niedaleko miejsca zabiegu,
- ciąża,
- osteoporoza,
- choroby urologiczne,
- zmiany skórne lub uszkodzenie skóry w miejscu zabiegu,
- niektóre infekcje,
- ciężki stan pacjenta.
Polecany sprzęt do fonoforezy
W naszej ofercie dostępnych jest kilka aparatów do ultradźwięków, m.in. Bardomed U1 z wieloczęstotliwościowymi i w pełni wodoszczelnymi głowicami (1/3 MHz) o aktywnej powierzchni 1, 3, 5 i 8 cm2. Dzięki temu łatwiej jest dobrać odpowiednie narzędzie do wykonania każdego zabiegu.
Warto też zwrócić uwagę na szeroką ofertę aparatów do ultradźwięków Sonopuls firmy Enraf-Nonius, m.in. modele 190 i 490, które dostępne są z głowicami 0,8 i/lub 5 cm2.
-
4370.00 złAparat do ultradźwięków BARDOMED U1
-
12050.00 złAparat do UD Enraf-Nonius Sonopuls 490 z głowicą 5 cm2 i 0,8 cm2 - 1498903
Jeśli nie wiesz, które urządzenie najlepiej sprawdzi się w Twoim gabinecie, to napisz do nas. Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i zaproponują Ci najlepsze rozwiązanie.