Hydroterapia – wskazania i przeciwwskazania

Hydroterapia - wskazania do terapii

Porady eksperta

Terapia przy użyciu wody obejmuje ponad sto różnych metod zabiegowych. Wykorzystywana jest m.in. przy takich schorzeniach jak: choroby zwyrodnieniowe kostno-stawowe, reumatoidalne zapalenie stawów RZS, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa ZZSK, stany po urazach. Pełną listę wskazań do hydroterapii podajemy w artykule. Piszemy również o najważniejszych przeciwwskazaniach.

Hydroterapia jako zabieg w fizykoterapii

Zabiegi fizykalne wykorzystujące wodę jako nośnik bodźców fizycznych i chemicznych nazywane są hydroterapią. Od rzymskich łaźni po gorące źródła mineralne, niezależnie od kultury, ludzie na całym świecie wykorzystują wodę w lecznictwie.

Hydroterapia - wskazania do terapii

Zastosowanie wody dla celów zdrowotnych jest skuteczne przy dobraniu odpowiednich parametrów zabiegowych, a do najważniejszych należą: temperatura wody i ciśnienie hydrostatyczne.

Właściwości fizyczne wody pozwalają na bardzo subtelne dawkowanie bodźców. Odpowiednio dobrany do rodzaju schorzenia zabieg może okazać się niezwykle skuteczny i przynieść pacjentowi ulgę.

Rodzaje hydroterapii

Główny podział, w którym kryterium stanowi powierzchnia zabiegu, to:

 • zabiegi częściowe, na poszczególne części ciała: kończyny dolne, kończyny górne, kręgosłup;
 • zabiegi całościowe, czyli kąpiele całego ciała.

Kolejnym kryterium podziału jest ciśnienie hydrostatyczne wody.

Zabiegi z wykorzystaniem ciśnienia hydrostatycznego to:

 • kąpiele perełkowe (działanie głównie uspokajające, stosowane podczas chorób układu krążenia, bezsenności),
 • kąpiele tlenowe,
 • kąpiele aromatyczne,
 • kąpiele mineralne,
 • masaż podwodny,
 • hydromasaże (mata ozonowa, masaż wirowy, bicze szkockie),
 • polewania.

Zabiegi bez wykorzystania ciśnienia hydrostatycznego:

 • sauny,
 • łaźnie,
 • kąpiele parowe,
 • okłady, kompresy, nacierania, oklepywanie, szczotkowanie, zwijanie.

Aktualnie terapia przy użyciu wody obejmuje ponad sto różnych metod zabiegowych. Na rynku istnieje coraz więcej nowych technologii i urządzeń, umożliwiających jeszcze skuteczniejsze manewrowanie parametrami podczas terapii, np. różnego rodzaju wirówki do kończyn górnych, dolnych bądź całego ciała, a także wanny wyposażone w specjalne dysze, bicze wodne (również do masażu podwodnego).

Wskazania do hydroterapii

Hydroterapia znajduje swoje zastosowanie niemal w każdej z dziedzin medycyny, m.in.: reumatologii, ortopedii, neurologii, pulmonologii i innych. Najbardziej popularnymi wskazaniami do terapii przy użyciu wody są choroby zwyrodnieniowe kostno-stawowe, reumatoidalne zapalenie stawów RZS, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa ZZSK, stany po urazach.

Do zalet stosowania hydroterapii można zaliczyć: zmniejszenie napięcia i zmęczenia, co w dalszym efekcie prowadzi do złagodzenia bólu oraz poprawia samopoczucie u osób cierpiących m.in. na reumatyzm, fibromialgię czy astmę.
Wanna do hydroterapii - zbliżenie

W przypadku chorób płuc naukowcy wskazują na poprawę samopoczucia u dzieci cierpiących na nawracające i astmatyczne zapalenie oskrzeli. Zastosowano u nich zabiegi natryskowe, kąpiele całkowite oraz miejscowe (kąpiele stóp) a następnie zauważono poprawę drożności oskrzeli po kąpielach kwasowęglowych czy też zmniejszoną ilość infekcji po stymulacji zimną wodą. Z tego powodu wskazaniem okazała się również obturacyjna choroba płuc.

Hydroterapia znajduje swoje zastosowanie również przy zespołach bólowych, migrenie czy bezsenności, a także pozytywnie wpływa na kondycję pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane i chorobę Parkinsona.
Wpływ hydroterapii na układ nerwowy jest uzależniony od zastosowanych parametrów podczas zabiegu, ponieważ krótkie, ciepłe kąpiele pobudzają układ nerwowy, a długie hamują. Dodatkowo, ciepłe kąpiele działają przeciwbólowo, nasennie oraz zmniejszają napięcie mięśniowe. Działanie pobudzające układ nerwowy posiadają również zimne kąpiele, zwiększając chęć do podjęcia wysiłku fizycznego.

Środowisko wodne stanowi idealne odciążenie dla narządu ruchu, w szczególności w stanach pourazowych, stanach chorobowych mięśni, stawów czy układu nerwowego.

Przeciwwskazania do zabiegów hydroterapii

Istnieje kilka powodów, przez które pacjenci mogą zostać wykluczeni z zabiegów hydroterapii. Takimi przeciwwskazaniami są:

 • przepukliny,
 • choroby układu krążenia w stanie nieustabilizowanym (niewydolność krążenia, niskie ciśnienie),
 • niestabilność kręgosłupa,
 • hemofilia,
 • zaburzenia czucia,
 • pękanie naczyń krwionośnych.

Jednak trudno uogólnić przeciwwskazania dla całej hydroterapii, ponieważ niektóre rodzaje terapii mają specyficzne dla siebie wskazania i przeciwwskazania. Po wnikliwym wywiadzie z pacjentem, fizjoterapeuta jest w stanie ocenić sytuację i prawidłowo dobrać odpowiedni zabieg.

Hydroterapia u kobiet w ciąży

W dzisiejszych czasach hydroterapia znalazła zastosowanie również w leczeniu kobiet w ciąży. Postępowanie terapeutyczne zawsze musi być dostosowane do okresu ciąży oraz indywidualnie do potrzeb pacjentki.

Główne cele ćwiczeń w wodzie u kobiet spodziewających się dziecka to: korekcja postawy ciała, wzmocnienie mięśni dna miednicy, poprawa krążenia obwodowego, wzmocnienie lub rozciągnięcie odpowiednich grup mięśniowych, relaksacja oraz poprawa wydolności oddechowej. Popularna stała się prowadzona przez specjalistów w tej dziedzinie gimnastyka wodna.

Hydroterapia u sportowców

Hydroterapia w leczeniu sportowców stanowi formę łagodnego masażu skojarzonego z ciepłem. Powoduje to rozluźnienie tkanek, zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawę ukrwienia oraz złagodzenie bólu. Stosowana jest głównie w przypadkach: po uszkodzeniu ścięgna Achillesa, ostrodze piętowej, po skręceniu stawu skokowego, po złamaniach oraz przy zanikach mięśniowych.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *