Jak leczyć ból kręgosłupa szyjnego aparatem Doctor TECAR?

Leczenie bólu kręgosłupa szyjnego aparatem Doctor TECAR

Porady eksperta

Zastosowanie terapii TECAR w leczeniu bólu kręgosłupa szyjnego staje się coraz bardziej popularne. Ta nowoczesna terapia umożliwia złagodzenie stanu zapalnego, dolegliwości bólowych oraz obniżenie napięcia mięśniowego w okolicach kręgosłupa szyjnego. Efekty są uzyskiwane szybko, a zabieg jest całkowicie nieinwazyjny. Jak przeprowadzić terapię TECAR w okolicy kręgosłupa szyjnego? Szczegółowo wyjaśniamy to w artykule.

Tryb pojemnościowy w leczeniu bólu kręgosłupa szyjnego

Przed właściwym zabiegiem fizjoterapeuta powinien ułożyć płytkę bierną z cienką warstwą kremu na odcinku lędźwiowym pacjenta, a następnie posmarować skórę w okolicach szyi i mięśni czworobocznych.

 Leczenie bólu kręgosłupa szyjnego aparatem Doctor TECAR

W pierwszej części zabiegu należy wybrać tryb pracy pojemnościowy (kondensacyjny) i ustawiamy moc aparatu na 10 AV. Podczas tej części zabiegu terapeuta wykonuje za pomocą głowicy podłużne ruchy wzdłuż mięśni czworobocznych, pochyłych, mostkowo-obojczykowo-sutkowych po 3 minuty na każdą część ciała. W czasie trwania masażu głowicą pacjent powinien odczuwać lekkie ciepło w opracowywanych mięśniach. Celem tego etapu jest przyspieszenie krążenia, wykonanie drenażu limfatycznego i dotlenienie tkanek, co pobudza naturalne procesy regeneracyjne.

Tryb rezystywny w leczeniu bólu kręgosłupa szyjnego

Tryb rezystywny ma na celu obniżenie napięcia mięśniowego, zmniejszenie dolegliwości bólowych i stanu zapalnego, a także zwiększenie ruchomości w okolicach kręgosłupa szyjnego. Ten etap terapii służy do opracowywania punktów spustowych.

Moc aparatu podczas trwania zabiegu powinna być ustawiona na 10 AV. Fizjoterapeuta najpierw opracowuje punkt spustowy na mięśniu czworobocznym. Dociska on głowicę w miejscu punktu i prosi pacjenta o skłon boczny głowy w lewą stronę. Terapeuta stawia opór przez trzy sekundy wobec ruchu głowy pacjenta.

 Terapia TECAR w leczeniu bólu kręgosłupa szyjnego

Następnie mięśnie pacjenta powinny być rozluźnione, a fizjoterapeuta wykonuje szybkie ruchy pocierające z dociskiem na punkt spustowy. Należy powtórzyć całą sekwencję trzy razy na punkt.

W ten sam sposób fizjoterapeuta opracowuje punkt spustowy na mięśniu mostkowo-obojczykowo-sutkowym i mięśniu pochyłym środkowym. W miejscu bólu głowica prowadzona jest podłużnymi ruchami, a pacjent w tym w czasie wykonuje oporowe ruchy szyją. W trakcie wykonywania zabiegu w trybie rezystywnym pacjent powinien odczuwać delikatne ciepło.

Parametry zabiegu

Podczas wykonywania zabiegu leczenia bólu kręgosłupa szyjnego z użyciem urządzenia Doctor TECAR zalecane są następujące parametry:

  • Tryby pracy: pojemnościowy – 6 minut, rezystywny – 6 minut,
  • Moc leczenia: 10 AV,
  • Czas zabiegu: 12 minut

Już po jednym zabiegu pacjent powinien odczuć złagodzenie objawów bólowych.

Przebieg zabiegu – krok po kroku – możesz zobaczyć w naszym filmie:

Jeśli masz pytania dotyczące terapii TECAR lub chcesz przetestować aparat w swoim gabinecie, to zapraszamy do kontaktu.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *