Jak leczyć ostrogę piętową? Porady fizjoterapeuty

Ostroga piętowa

Porady eksperta

W leczeniu ostrogi piętowej stosowanych jest kilka zabiegów fizjoterapeutycznych, w tym fala uderzeniowa, ultradźwięki, jonoforeza, magnetoterapia oraz krioterapia. O tym, w jaki sposób oddziałują na schorzenie i jakie przynoszą efekty, piszemy w artykule.

Ostroga piętowa – co to za schorzenie?

Ostroga piętowa (łac. Calcar calcanei) to zwyrodnienie w okolicy guza piętowego kości piętowej, polegające na powstaniu kilkumilimetrowych wyrostków kostnych. Tworzą się one w wyniku przewlekłego stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego.

To właśnie zapalenie rozcięgna powoduje silny ból, który pacjent odczuwa w trakcie chodzenia. Początkowo jest to ból po większym przeciążeniu, potem ból pojawia się podczas chodu, ostatnim etapem jest już ból spoczynkowy. Ostroga piętowa bardzo obniża jakość życia, utrudniając wykonywanie czynności dnia codziennego.

Ostroga piętowa

Jak powstaje ostroga piętowa?

Przyczyną powstawania ostrogi piętowej są mikrourazy w strukturach rozcięgna podeszwowego na skutek:

 • jego przeciążeń, podczas np. dużego wysiłku fizycznego (szczególnie bez odpowiedniego przygotowania, rozgrzewki),
 • chodzenia lub biegania w nieodpowiednim, niewygodnym obuwiu, po twardych nawierzchniach (beton, asfalt, płytki),
 • ale też nadwaga, płaskostopie, koślawość/szpotawość stóp.

Jak leczyć ostrogę piętową?

Ostatecznym sposobem leczenia ostrogi piętowej jest zabieg operacyjny, polegający na usunięciu narośli kostnej lub częściowym nacięciu rozcięgna podeszwowego. Jest to jednak zabieg niosący za sobą duże ryzyko powikłań, więc wykonywany już jest bardzo rzadko, w nielicznych uzasadnionych przypadkach, opornych na inne terapie. Żeby uniknąć takiej konieczności, trzeba szybko zareagować na objawy, zdiagnozować problem i rozpocząć profilaktykę i leczenie.

Pierwszym etapem jest dopasowanie odpowiedniego obuwia i wkładek. Następnie pacjent powinien rozpocząć ćwiczenia polegające na rozciąganiu rozcięgna podeszwowego, co często może być połączone z zastosowaniem leków niesteroidowych przeciwzapalnych lub/i tapów (oklejenia podeszwowej części stopy specjalnymi taśmami). Tu już wkraczamy w obszar rehabilitacji, która w całym swoim szerokim spektrum ma najlepszy efekt terapeutyczny w leczeniu ostrogi piętowej.

Poza ćwiczeniami (kinezyterapią), duże znaczenie mają zabiegi fizykoterapeutyczne. Oczywiście proces leczenia tego schorzenia jest długotrwały i wymaga dużo cierpliwości od pacjenta. Część zabiegów będzie miała działanie tymczasowe, przemijające, ale są też terapie, które przy odpowiednim zastosowaniu mogą mieć efekt długotrwały.

Ostroga piętowa - leczenie falą uderzeniową

Leczenie ostrogi piętowej przy pomocy fali uderzeniowej

Najbardziej efektywną terapią w leczeniu ostrogi piętowej jest zabieg falą uderzeniową (ang. Extracorporeal Shock Wave Therapy – ESWT). Aparat wytwarza falę, która generuje wysokie ciśnienie i przenika do tkanek na głębokość od kilku do kilkunastu centymetrów, w zależności od ustawionych parametrów.

Rekomendowane parametry i przebieg zabiegu można zobaczyć w naszym filmie:

Fala uderzeniowa transmitowana jest do obszaru bólowego, trafia precyzyjnie w miejsce chorobowo zmienione, nie ingerując w sąsiadujące zdrowe tkanki. Terapia ESWT oddziałuje na ekstero- i proprioreceptory, czego następstwem jest powstanie mikrouszkodzeń w błonach komórkowych i nieinwazyjne drażnienie zakończeń nerwowych, co prowadzi do ograniczonego przekazywania sygnałów bólowych. Terapia falą uderzeniową powoduje też zmniejszenie nadmiernego napięcia mięśniowego, co jest jednym z elementów działania przeciwbólowego.

Dużym atutem fali uderzeniowej jest szybki efekt. Działanie przeciwbólowe może wystąpić już po kilku zabiegach i utrzymywać się przez długi czas. Należy jednak pamiętać, że dla niektórych pacjentów może być to terapia bolesna.

Inne zabiegi fizykoterapeutyczne do leczenia ostrogi piętowej

Do innych zabiegów często wykorzystywanych przez fizjoterapeutów w leczeniu ostrogi piętowej należą:

 • ultradźwięki, które przy zastosowaniu dużych, odpowiednich dawek przy dłuższym działaniu będą miały również dobre efekty,
 • jonoforeza, czyli elektroterapia z wykorzystaniem specjalnego leku, który wprowadzany jest do miejsca bólowego przy pomocy prądu stałego,
 • magnetoterapia, czyli terapia wykorzystująca zmienne pole magnetyczne,
 • krioterapia, czyli leczenie zimnem.

Wszystkie te zabiegi będą dla pacjenta bardziej komfortowe niż fala uderzeniowa, w większości przypadków pacjent nie będzie odczuwał bólu, jednak na efekt terapeutyczny trzeba będzie poczekać dłużej.

Leczenie ostrogi piętowej jest procesem złożonym. Rodzaj terapii powinien być przede wszystkim dostosowany do pacjenta, ale najlepsze efekty zawsze przynoszą  terapie łączone.

Autor: Monika Berdowska

Monika Berdowska to konsultant ds. sprzętu do rehabilitacji z kilkunastoletnim doświadczeniem w pracy z klientem. Monika z wykształcenia jest fizjoterapeutką a jej specjalnością jest praca ze sprzętem przeznaczonym do leczenia kontuzji sportowych.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 1. Kazik |

  Może to i wszystko prawda, ale ja stosuję ciepłe skarpety wełniane, nawet w nocy i po bólu, mam spokój już od pół roku.

  1. Dominika Czyrnek |

   Panie Kazimierzu,
   cieszymy się, że ten prosty sposób sprawdził się u Pana, w końcu zdrowie i dobre samopoczucie są najważniejsze. 🙂
   Serdecznie pozdrawiamy!

 2. Małgorzata |

  Miałam już 5 zabiegów falą uderzeniową i jak bolało tak boli. Fizykoterapeuta stwierdził, że powinnam przerwać zabiegi, bo są w moim przypadku nieskuteczne. Nie wiem co teraz robić. Ostrogi mam na dwóch nogach i mam spory problem z chodzeniem.

  1. Dominika Czyrnek |

   Pani Małgorzato,
   skoro w Pani przypadku zabiegi falą uderzeniową w tym momencie nie przynoszą oczekiwanych efektów to Pani fizjoterapeuta ma rację zalecając przerwę w terapii. Proponujemy skonsultować się również innym specjalistą, jeśli ma Pani zastrzeżenia co do skuteczności zaleceń fizjoterapeuty, z którego usług Pani korzysta. Życzymy dużo zdrowia i pozdrawiamy!

 3. Iska |

  Od 8 dni zażywan lek na ostrogę apo-napro 500 mg. Piętą w dalszym ciągu boli nawet więcej niż na początku leczenia. Ból mam od połowy lutego 2020. Co robić?

  1. Dominika Czyrnek |

   Dzień dobry,
   jeśli chodzi o leczenie ostrogi piętowej w warunkach domowych to możemy Pani zaproponować terapię ultradźwiękami. W tym celu sprawdzi się aparat MIO-SONIC, który parametrom, a co za tym idzie skutecznością dorównuje większym aparatom stosowanych w gabinetach fizjoterapeutycznych. Dzięki łatwości w obsłudze doskonale sprawdza się do wykonywania zabiegów samodzielnie w domu. Więcej na informacji na temat aparatu może Pani znaleźć na naszej stronie. Jeśli będzie miała Pani jakiekolwiek pytania lub wątpliwości to zapraszamy również do kontaktu z naszymi fizjoterapeutami z Biura Obsługi Klienta pod numerem 721 121 314, którzy udzielą Pani większej ilości informacji. Pozdrawiamy serdecznie!

 4. Halszka |

  Witam ,miała ostrogę piętową na lewej nodze ,brałam 150 różnych zabiegów w tym fale uderzeniową,5 razy i w końcu po 3 latach walki z bólem pomogły mi 2 blokady ,które zalecił zrobił mi ortopeda.Teraz od pół roku walczę z ostrogą na prawej nodze ,jestem na etapie brania zabiegów ale to dopiero początek ,oby jak najszybciej ustąpiło bo ból straszny ,zwłaszcza z rano jak stawiasz pierwszy krok ,uuufffff czasem trudno ale się nie poddaje .Pozdrawiam

  1. Dominika Czyrnek |

   Najważniejsze to się nie poddawać! 🙂 Jeśli chciałaby Pani porozmawiać z naszymi fizjoterapeutami o zabiegach łagodzących objawy ostrogi piętowej, które można wykonywać w domu to zapraszamy do kontaktu: 12 444 12 97. Pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia!

 5. Ona |

  Witam. Jakie są domowe sposoby by rozluźnić rozcięgno podeszwowe i mięśnie?jak masować łydki?

  1. Dominika Czyrnek |

   Dzień dobry! Do masażu w warunkach domowych polecamy aparaty do presoterapii (masażu uciskowego), które może Pani znaleźć tutaj: https://www.bardomed.pl/39-aparaty-do-drenazu-limfatycznego-masaz-uciskowy. Z tańszych opcji możemy natomiast polecić przyrządy do masażu: https://www.bardomed.pl/155-przyrzady-do-masazu. Jeśli potrzebuje Pani pomocy w doborze odpowiedniego produktu to zapraszamy do kontaktu z naszym biurem obsługi klienta pod numerem: 12 444 12 97 . Pozdrawiamy serdecznie!

 6. sYLA |

  Dzien dobry a czy takie rolki (rolowanie stóp) pomagaja na ostrogę??

  1. Dominika Czyrnek |

   Dzień dobry,
   pomagają rozluźnić mięśnie odpowiadające za pogłębianie ostrogi piętowej więc sprawdzą się pod kątem profilaktyki i zmniejszenia bolesności, natomiast nie spowodują przebudowy patologicznej tkanki.

 7. Ostroga |

  Witam
  Mam pytanko. Zaczynam zabiegi (ultradzwięki, laser, krioterapia)na ostrogi piętowe w obydwóch nogach. Proszę powiedzieć czy powinnam chodzić na zabiegi skoro nie odczuwam bólu już od jakiegoś roku. Boję się że jak zacznę zabiegi to może wywołam ból, który jeszcze rok temu był nie do zniesienia.
  Renata

  1. Dominika Czyrnek |

   Dzień dobry,
   w tym przypadku najlepiej będzie się skontaktować ze specjalistą, u którego wykonywała Pani zabiegi.
   Pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia!

 8. Marek |

  Witam. Walczę z ostrogą prawej nogi prawie od pół roku. Po konsultacji u ortopedy i zabiegach ultradźwięków i krioterapii była nieznaczna ulga niestety ból i pieczenie powróciło. W ostatnich tygodniach na domiar złego zacząłem odczuwać podobne objawy w lewej nodze. Na chwilę obecną próbuję radzić sobie przy pomocy specjalnych wkładek do obuwia. W trakcie wizyty lekarz wspominał coś o zastrzykach z osocza. Proszę o podpowiedź czy tego rodzaju zabieg przyniesie pożądany efekt. Pozdrawiam.

  1. Dominika Czyrnek |

   Dzień dobry Panie Marku,
   jeśli chodzi o zastrzyki z osocza to niestety nie czujemy się kompetentni, by wypowiadać się w tym temacie. Pozdrawiamy serdecznie i życzymy dużo zdrowia.

 9. Anna |

  Ja z tym schorzeniem chodzę do podologa (Instytut Podologiczny w Rzeszowie) tam dobrali mi wkładki do butów oraz pokazali odpowiedni zestaw ćwiczeń, jest dużo lepiej.

  1. Dominika Czyrnek |

   Pani Anno,
   bardzo się cieszymy, że leczenie przyniosło rezultaty. Życzymy dużo zdrowia i pozdrwiamy!

 10. Łukasz |

  Witam walczę z ostrogą od 2018 roku od jesieni jeden lękarz zaproponował najpierw jeden zastrzyk potem drugi potem zbiegi z fali uderzeniowej wykonałem ich 15 w odstępach po 5 co ok miesiąc, zmieniłem lekarza który dał mi jakieś leki zwolnienie z pracy żeby odciążyć po ok 2 miesiącach zwolnienia nic się nie zmieniło więc dał kolejny zastrzyk po którym też nic się nie zmieniło i zaproponował zabieg termo lezji polegający na wprowadzeniu igły do pięty i podgrzaniu nerwu do takiego stopnia że będzie jakiś dłuższy czas nieaktywny i powiedziałem że się zastanowię. Kolejnym krokiem był wizyta u fizjoterapełty który dobrał wkłagki kazał zrobić zabiegi radioterapii i niby trochę lżej ale nie do końca odczówam po przeciążeńiu taki ból jakby taki jak to nieraz uderzyć się w tył łokcia o krzesło, a chodzi mi oto że chciałem wrócić do biegania bo kg. idą w góre pozdrawiam i proszę o poradę.

  1. Dominika Czyrnek |

   Dzień dobry Panie Łukaszu,
   nie udzielamy tego typu porad na odległość. Jeśli dotychczas stosowane metody leczenia przyniosły umiarkowaną poprawę to sugerujemy udanie się do innego fizjoterapeuty, który pomoże wrócić Panu do aktywności fizycznej. Trzymamy kciuki za powrót do zdrowia.