Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka? Nowoczesna fizjoterapia

Zespół cieśni nadgarstka

Porady eksperta

Zespół cieśni nadgarstka rozpoznaje się w oparciu o najczęściej towarzyszące objawy, wynikające z przewlekłego ucisku nerwu pośrodkowego. Objawy mogą mieć różne stopnie nasilenia: od drętwienia palców kciuka, wskaziciela i palca środkowego do osłabienia mięśni lub ich zaniku. Najczęściej rozpoznawany jest u osób pracujących w następujących grupach zawodowych: pracownik biurowy, fryzjer, stomatolog. Zespół cieśni nadgarstka może być również wynikiem urazów w obrębie nadgarstka – zwichnięcia i złamania.

Diagnoza zespołu cieśni nadgarstka

Żeby zdiagnozować zespół cieśni nadgarstka, przeprowadza się wywiad z pacjentem i wykonuje testy kliniczne, które mają na celu ustalenie stopnia zaawansowania zmian. Czasem do postawienia pełnej diagnozy konieczne jest wykonanie badań dodatkowych: elektromiografii i ultrasonografii, które pozwalają na dokładne określenie stopnia zmian i umożliwiają właściwe dopasowanie leczenia.

Zespół cieśni nadgarstka

Leczenie operacyjne zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie operacyjne zaleca się pacjentom, u których nie ma widocznej poprawy przy zastosowaniu leczenia zachowawczego. Polega ono na przecięciu struktur, które uciskają nerw pośrodkowy na poziomie nadgarstka. Po zabiegu konieczna jest kilkutygodniowa rekonwalescencja, połączona z rehabilitacją.

Rehabilitacja po zabiegu podzielona jest na etapy:

  • 1-2 tydzień po operacji skupiamy się na zwiększeniu zakresów ruchu, powtarzając proste ćwiczenia. Mają one również na celu zwiększenie elastyczności blizny pooperacyjnej.
  • 3 tydzień i kolejne skupiają się na poprawie ślizgu ścięgien. Przeprowadzane są ćwiczenia wzmacniające i rozciągające z użyciem przyborów. Wykorzystywane są wtedy m.in. następujące przyrządy do treningu dłoni:

Często fizjoterapeuci wykorzystują innowacyjną fizykoterapię, dzięki której można przyspieszyć powrót do pełnej sprawności pacjenta. Używają lasera wysokoenergetycznego, aby wspomagać regenerację i modelować bliznę, by nie zmniejszała ona zakresów ruchu. Dla przyspieszenia odbudowy mięśni stosowana jest elektrostymulacja. Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe, wykorzystywany jest tryb przeciwbólowy.

Leczenie zachowawcze zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie zachowawcze opiera się na zmniejszeniu dolegliwości bólowych, utrzymaniu zakresów ruchu, zmniejszenia obrzęków (jeżeli towarzyszą). Również świetne wyniki ma zastosowanie fali uderzeniowej  ESWT, co opisujemy w  artykule Ból nadgarstka – zabieg falą uderzeniową.

Szczegóły zabiegu przedstawione są również w naszym filmie:

Jeżeli potrzebują Państwo porady dotyczącej sprzętu rehabilitacyjnego, to zapraszamy do kontaktu. Chętnie przedstawimy szczegóły i pomożemy w wyborze.

Autor: Jakub Musik

Jakub Musik to fizjoterapeuta, regionalny opiekun klienta na województwo śląskie oraz łódzkie. Studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada bogate doświadczenie jeżeli chodzi o innowacyjne urządzenia do fizykoterapii m.in. jest specjalistą w zakresie terapii falami uderzeniowymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *