Jak pobudzić nerwy do regeneracji? Metody rehabilitacji w przypadku neuropatii obwodowej

Neuropatia obwodowa - ocena neuropatii w kończynie górnej

Porady eksperta

Jakie są przyczyny neuropatii obwodowej i jak rozpoznać to schorzenie? W jaki sposób pobudzić nerwy do regeneracji? Zapraszamy do krótkiego przeglądu metod rehabilitacyjnych, które warto stosować u pacjentów dotkniętych neuropatią obwodową. 

Neuropatia obwodowa – przyczyny i rozpoznanie

Neuropatia obwodowa to innymi słowy uszkodzenie nerwów obwodowych, czyli tych, które znajdują się poza centralnym układem nerwowym.

Uszkodzenie to może być wynikiem chorób układu nerwowego lub chorób układowych (np. cukrzycy), a także powikłaniem po zatruciu (np. po leczeniu przeciwnowotworowym dość często występuje neuropatia obwodowa) lub infekcji. Przyczyną neuropatii mogą też być bodźce mechaniczne, ponieważ niejednokrotnie jest ona wywołana uciskiem lub urazem.

Dlaczego neuropatia jest dla nas groźna? Ponieważ w sytuacji, gdy pozbawiamy nasze mięśnie impulsów nerwowych, zaczynają one powoli zanikać. Z tego też powodu ważne jest, żeby odpowiednio wcześnie wykryć wystąpienie neuropatii.

Neuropatia obwodowa - ocena neuropatii w kończynie górnej

Jak ją rozpoznać? Do najbardziej charakterystycznych objawów neuropatii obwodowej zaliczamy zaburzenie w czuciu, przejawiające się albo całkowitym jego zanikiem, albo różnym stopniem osłabienia odbierania wszelkich bodźców, w tym również temperatury. Często występuje również intensywny, przeszywający ból.

Rehabilitacja, czyli jak pobudzić nerwy do regeneracji?

Najpopularniejszym sposobem leczenia neuropatii obwodowej jest rehabilitacja, masaże, leczenie farmakologiczne oraz w ostateczności zabiegi chirurgiczne. Skupimy się na pierwszej metodzie, jako na najmniej inwazyjnej dla naszego organizmu.

Na wstępie warto zaznaczyć, że rehabilitacja – w przypadku uszkodzonych w jakikolwiek sposób nerwów obwodowych – jest wprost niezbędna i charakter urazu nie gra tutaj większej roli. Wykonywane przez pacjenta ćwiczenia mają na celu przyspieszenie procesu regeneracji nerwów. Dodatkowo wpływają one pozytywnie na zanik obrzęku, który jest wywołany zaburzonym krążeniem organizmu.

Oczywiście każdy przypadek jest nieco inny i plan rehabilitacji należy dobierać indywidualnie, uwzględniając wszelkie dolegliwości pacjenta. Zwykle jednak sugeruje się stosowanie wyżej wspomnianych masaży, aplikacji limfatycznych, jak również drenażu i stosowanie ciepła.

Fizjoterapeuci często sugerują również stosowanie ćwiczeń biernych, obejmujących cały zakres ruchu pacjenta.

Należy również pamiętać, że komórki, które zostały dotknięte neuropatią, mają zaburzoną równowagę bioelektryczną. Warto to uwzględnić w planowaniu rehabilitacji i zastosować elektroterapię bądź biostymulację laserową czy dowolną inną terapię, która pozwoli przywrócić równowagę bioelektryczną w owych komórkach.

Autor: Bartłomiej Żołobowicz

Bartek jest fizjoterapeutą, doradcą sprzętowym firmy BardoMed. Specjalizuje się w innowacyjnych terapiach, takich jak terapia TECAR, laser wysokoenergetyczny, fala uderzeniowa.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *