Jakie efekty biologiczne daje stosowanie fali uderzeniowej?

Porady eksperta, Porady sprzętowe

Centrum Medyczne Rehclinic fala uderzeniowaZabiegi przy użyciu pozaustrojowej fali uderzeniowej (ESWT) są jedną z najnowocześniejszych i jednocześnie coraz popularniejszą metodą leczenia wielu schorzeń, przede wszystkim tych z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi. I nic dziwnego – to metoda bezpieczna i nieinwazyjna, z widocznymi efektami już po bardzo krótkim czasie jej stosowania. Zabiegi z użyciem fali uderzeniowej ESWT prowadzone są w rehabilitacji, medycynie sportowej, ortopedii, kosmetyce, a nawet w akupunkturze. Jakie działanie na tkanki i komórki ma stosowanie fali uderzeniowej? Skąd tak duża popularność tej metody?

 

Specjaliści podkreślają przede wszystkim przeciwbólowe działanie fali – efekt analgetyczny wynika przede wszystkim ze zmniejszenia stanu zapalnego i lokalnym wzrostem ukrwienia w miejscu działania fali. Gwałtowne zmiany ciśnienia wywołane uderzeniami fali prowadzą do rozbijania i rozpuszczania złogów wapniowych w tkankach, stymulują przekaźnictwo komórkowe, poprawiają krążenie w tkankach i wpływają korzystnie na regenerację naczyń krwionośnych w ścięgnach i mięśniach.

Z tego względu terapia falą uderzeniową daje bardzo szybko zauważalne efekty w leczeniu m.in. takich schorzeń jak: przewlekłe entezopatie, bóle pięty (w tym ostroga piętowa), schorzenia ścięgna Achillesa, kolano skoczka, zapalenie kaletek, bóle bioder, bóle i schorzenia barku (w tym zespół bolesnego barku), przeciążenia ścięgien, wczesne stadia choroby zwyrodnieniowej stawów, punkty spustowe, zwapnienia, zwiększone napięcie i naciągnięcie mięśni, zapalenie przyczepów mięśni, stany pourazowe.

Stosowanie fali uderzeniowej poprawia elastyczność tkanek, stymuluje produkcję kolagenu, a nawet pobudza metabolizm komórek tłuszczowych, ułatwiając w ten sposób efektywną redukcję cellulitu. Dowiedziono, że zabiegi falą uderzeniową ESWT poprawiają wygląd skóry, zwiększają jej elastyczność i jędrność, co zostało już zauważone przez specjalistów z dziedziny kosmetologii i odnowy biologicznej.

Dowiedz się więcej na tematów efektów stosowania, wskazań i przebiegu terapii falą uderzeniową ESWT – tutaj >>

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 1. Ostrogi piętowe |

  Wzięłam dwie serie fali uderzeniowej na ostrogi piętowe i nic mi nie pomogło, boli dalej, trudno się poruszać. Ktoś wie co dalej ???

  1. Dominika Czyrnek |

   Witamy,
   bardzo nam przykro, że ból nadal się utrzymuje. Możliwe, że schorzenie w Pana przypadku jest w takim stopniu zaawansowania, że kwalifikuje się do interwencji chirurgicznej. Zalecamy kontakt z lekarzem.