Kolano biegacza – fizjoterapia i kinezyterapia

Kolano biegacza - przyczyny i leczenie

Porady eksperta

Kolano biegacza to jedna z najczęstszych kontuzji u osób regularnie uprawiających bieganie. Schorzenie pojawia się nagle, nie dając wcześniej żadnych objawów, które mogłyby alarmować o rozwoju kontuzji. Jakie są przyczyny urazu i jak go rozpoznać? Jak leczyć kolano biegacza za pomocą fizjoterapii i kinezyterapii? Wyjaśniamy w artykule.

Kolano biegacza – przyczyny powstawania urazu

Jak wspomniano – najczęstszą przyczyną powstania kontuzji, potocznie nazywanej „kolano biegacza”, jest przeciążenie stawu kolanowego. Dzieje się tak na skutek regularnej aktywności fizycznej, związanej z obciążeniem stawu. Dochodzi do niej u osób uprawiających takie dyscypliny sportu, jak: bieganie, kolarstwo, narciarstwo, łyżwiarstwo, piłka nożna, fitness z podskokami itp.

Kolano biegacza - przyczyny i leczenie

Istnieje jednak kilka innych czynników, które mogą powodować nadmierne obciążenie stawu kolanowego. Do powstania urazu często doprowadza zaburzenie produkcji mazi stawowej, wypełniającej staw kolanowy, która odpowiada za zmniejszanie tarcia. Nierzadko możemy spotkać się również z rozmiękczeniem chrząstki rzepki, przykurczem mięśniowym czy też wystąpieniem patologii morfologicznych rzepki.

Uwaga! Kolano biegacza może zostać spowodowane regularnym poruszaniem się na wysokich obcasach lub długotrwałym siedzeniem w jednej pozycji ze zgiętym kolanem. Pośrednią przyczyną urazu może być również nadwaga i siedzący tryb życia.

Jak rozpoznać kolano biegacza? Najczęstsze objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem, z którym możemy spotkać się w przypadku przeciążenia stawu kolanowego, jest intensywny ból. Objawy bólowe najczęściej pojawiają się nagle i obejmują przednią lub boczną część kolana.

Dolegliwości mogą nasilać się podczas aktywności lub w trakcie przebywania w jednej pozycji, kiedy staw w kolanie jest zgięty. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu wykonania diagnostyki. Jeśli zaniedbamy tę kwestię, kontuzja może osiągnąć stan zaawansowany z nasilającym się bólem i obrzękiem.

Diagnostyka kolana biegacza

Gdy zaobserwujemy długo utrzymujący się ból w obrębie stawu kolanowego, niezbędne jest wykonanie badań diagnostycznych. Aby zweryfikować, czy doskwiera nam kolano biegacza, przeprowadza się:

 • Rezonans magnetyczny – jedno z najczęściej stosowanych bezinwazyjnych badań obrazowych. Rezonans umożliwia ocenę stanu wszystkich części stawu kolanowego;
 • Artroskopię – badanie, podczas którego do wnętrza stawu kolanowego zostaje wprowadzona kamera. Dzięki temu lekarz posiada możliwość szczegółowej oceny budowy stawu oraz występowania potencjalnych schorzeń.

Leczenie kolana biegacza

Jeśli doskwiera nam kolano biegacza, niezbędne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Jest to uraz stawu, który można wyleczyć całkowicie i powrócić do pełnej aktywności. Jednak w przypadku zaawansowanego stadium, często zdarza się, iż konieczna jest rezygnacja z intensywnego uprawiania sportów obciążających staw. Powrót do aktywności powinien przebiegać stopniowo i niezbędna jest w tym przypadku kontrola lekarska. Dzięki temu kontuzjowany będzie mógł uniknąć powikłań oraz późniejszych przeciążeń stawu kolanowego. Jak leczyć kolano biegacza?

Fizjoterapia a kolano biegacza

W przypadku kolana biegacza nie bez znaczenia pozostają zabiegi fizjoterapeutyczne, które najczęściej przyjmują formę fizykoterapii. Lekarz może skierować pacjenta na zabiegi:

 • leczenia ultradźwiękami,
 • laseroterapii wysokoenergetycznej,
 • elektroterapii,
 • magnetoterapii,
 • krioterapii,
 • jonoforezy.

Tego typu leczenie ma na celu przede wszystkim złagodzenie dolegliwości bólowych oraz przebudowę struktur stawu kolanowego, wzmocnienie ich, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnych kontuzji.

W leczeniu kolana biegacza bardzo dobre efekty przynosi fala uderzeniowa. To zabieg mający szerokie zastosowanie w leczeniu kontuzji sportowych. Szczegółowo opisaliśmy go przy okazji omawiania innego popularnego urazu kolana, czyli tzw. kolana skoczka: Zastosowanie fali uderzeniowej – kolano skoczka.

Pacjenci po zakończeniu sesji fizjoterapeutycznej często decydują się na przeprowadzanie zabiegów samodzielnie w domu. Jest to możliwe dzięki przenośnym aparatom do fizykoterapii. Aby zabezpieczyć się przed późniejszym urazem, poleca się stosowanie aparatów typu:

 • aparat do laseroterapii;
 • urządzenie do elektroterapii – generator fali TENS, MEMS;
 • aparat medyczny do terapii ultradźwiękowej.

Takie działania profilaktyczne przynoszą bardzo dobre rezultaty i są niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku osób, które nie rezygnują ze sportów obciążających staw. Warto pamiętać, że odbyta kontuzja zawsze zwiększa ryzyko występowania urazów. Z tego powodu istotną rolę odgrywa regularna profilaktyka.

Kinezyterapia a kolano biegacza

Leczenie kolana biegacza obejmuje również kinezyterapię, która polega na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń rehabilitacyjnych. W pierwszym etapie terapeuta kładzie nacisk na ćwiczenia bez obciążania stawu kolanowego, zwłaszcza rozciąganie oraz aktywność, której celem jest wzmocnienie mięśni. Mogą to być ćwiczenia rozciągające mięsień czworogłowy uda, izometryczne, czy też ćwiczenia stymulujące nerwy i mięśnie w obrębie stawu.

Następnie przechodzi się do stopniowego wprowadzenia ćwiczeń na kolano biegacza, czego celem jest poprawa stabilizacji stawu, zwiększenie elastyczności tkanek miękkich oraz czucia stawu w przestrzeni.

Ostatni etap kinezyterapii polega na wykonywaniu  ćwiczeń całej kończyny dolnej, dzięki którym możliwe jest zwiększenie siły i poprawa kontroli ruchu oraz pracy. Dzięki tego typu ćwiczeniom poprawia się zakres ruchów oraz dynamika. Często stosuje się również trening funkcjonalny, który obejmuje ćwiczenia intensywne i dynamiczne o pełnym obciążeniu. Może to być pływanie, bieganie, przysiady.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *