Kolano skoczka – przyczyny, objawy i leczenie z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego

Kolano skoczka - leczenie laserem

Porady eksperta

Kolano skoczka to potoczna nazwa entezopatii więzadła rzepki. Powstaje w wyniku przewlekłych zmian przeciążeniowych oraz degeneracji w obrębie jej wierzchołka. Do najczęstszych przyczyn należą przeciążenia kolana, nadmiar aktywności fizycznej lub zaburzenia ustawienia i anatomii rzepki. Objawy zwyrodnienia rzepki to między innymi kłujący ból nasilający się przy chodzeniu po schodach i podskokach.

Kolano skoczka – przyczyny zmian chorobowych

Chociaż entezopatię zalicza się do procesów zapalnych, wielu terapeutów jest zdania, że – z racji niskiej ilości komórek zapalnych w obrębie zmian – jest to proces degeneracji. Sądzi się, że wskutek powtarzalnych ruchów, dochodzi do mikrouszkodzeń struktury przyczepu więzadła rzepki. Pojawia się również nieprawidłowy przerost naczyń krwionośnych w obrębie przyczepów ścięgien oraz zaburzenie liniowego układu włókien kolagenowych. Może dojść również do powstania entezofitów (wyrośli kostnych) wskutek kalcyfikacji okolicy przyczepu ścięgien mięśni do guzowatości piszczelowej. Wszystkie te mechanizmy prowadzą do osłabienia połączenia ścięgno-kość.

Nie do końca wyjaśniono, co jest przyczyną kolana skoczka i związanych z nim dolegliwości bólowych. Podejrzewa się, że entezopatia więzadła rzepki ma związek z toczącym się procesem zwyrodnieniowym w obrębie tkanki ścięgnistej więzadła właściwego.

Kolano skoczka - leczenie laserem

Do występowania zmian zwyrodnieniowych w obrębie więzadła mogą przyczyniać się zaburzenia ustawienia i anatomii rzepki, zaburzenia osiowego ustawienia kończyny dolnej, niewłaściwie dobrana aktywność fizyczna lub jej nadmiar, przeciążenia kolana (przeciążenia stawu kolanowego), złe techniki uprawiania dyscypliny sportowej (np. lądowanie po skoku).

Cztery stopnie zaawansowania zmian chorobowych

Zaawansowanie zmian chorobowych można podzielić na poniższe cztery stopnie:

 1. Ból okolicy rzepki występuje tylko po aktywności fizycznej.
 2. Dolegliwości bólowe pojawiają się podczas rozgrzewki, w trakcie znikają i pojawiają się ponownie po wysiłku fizycznym, ale zawodnik jest w stanie efektywnie trenować i grać.
 3. Ból kolana odczuwany jest w czasie aktywności fizycznej, co utrudnia efektywność gry.
 4. Dochodzi do urazów lub naderwania więzadła oraz osłabienia aparatu wyprostnego kolana, a z czasem do całkowitego zerwania więzadła rzepki.

Objawy kolana skoczka

Objawy kolana skoczka obejmują dolegliwości bólowe dolnej części rzepki. Pojawia się kłujący ból w kolanie, nasilający się podczas: schodzenia po schodach, podskakiwania czy wykonywania przysiadów. Pojawia się również obrzęk stawu kolanowego, a zarys więzadła ulega poszerzeniu.

Pacjenci z entezopatią kolana zgłaszają uczucie sztywności w stawie oraz skarżą się na utykanie. Wspominają również o uczuciu „niepewności” i „uciekania” stawu kolanowego. Innym objawem zwyrodnienia rzepki są zaniki mięśniowe (zwłaszcza głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego uda). Dochodzi do osłabienia siły mięśni łydki, a także pośladka. Ponadto występuje tkliwość dotykowa ścięgna rzepki w miejscu przyczepu.

Leczenie kolana skoczka

Leczenie kolana skoczka często bywa skomplikowane i długotrwałe, nie ma jednoznacznego algorytmu postępowania. Podejmowane są następujące działania terapeutyczne:

 • Odpoczynek i unikanie obciążeń powodujących dolegliwości bólowe, modyfikacja aktywności i wzorców ruchowych, poprawa techniki i zmiana sprzętu w przypadku sportowców.
 • Okłady z lodu i leki przeciwbólowe (NLPZ lub kortykosterydy) w ostrej fazie bólowej.
 • Kinezyterapia polegająca na wzmacnianiu i rozciąganiu mięśni.
 • Terapia manualna na powięziach i tkankach głębokich, masaż poprzeczny.
 • Leczenie  osoczem bogatopłytkowym PRP, przyspieszającym gojenie ścięgien.
 • W opornych na leczenie przypadkach – zabieg operacyjny.
 • Terapię można przyspieszyć i usprawnić stosując fizykoterapię zarówno klasyczną (diatermia, elektroterapia, ultradźwięki), jak i nowoczesną (fala uderzeniowa, laser wysokoenergetyczny czy przezskórna elektroliza)

Wielu współpracujących z nami terapeutów osiąga dobre wyniki włączając  do terapii lasery wysokoenergetyczne serii iLux włoskiej firmy Mectronic Medicale. Emitują one wiązkę laserową o mocy do 15W i trzech długościach fal (810 nm, 890 nm i 1064 nm) co daje szerokie możliwości skutecznej terapii.

Leczenie kolana skoczka laserem wysokoenergetycznym

Laser wysokoenergetyczny iLUX przydatny jest już na samym początku leczenia, kiedy w pierwszej kolejności walczymy u pacjenta z ostrym bólem. Dzięki wykorzystaniu opatentowanego przez producenta trybu przeciwbólowego E2C można skutecznie zredukować dolegliwości bólowe poprzez blokowanie nerwowego przekaźnictwa na zasadzie „bramkowania bólu”.

W trybie E2C działamy specjalnie dobranymi impulsami, aby uzyskać działanie przeciwbólowe przy minimalnym efekcie termicznym. Ważne jest to, że jest to terapia nieposiadająca efektów ubocznych i stanowi znakomitą alternatywę dla leczenia lekami przeciwzapalnymi czy sterydami.

Zabieg E2C wykonuje się w dwóch trzyminutowych fazach pracując na więzadle rzepki i osiągając natychmiastowych efekt zmniejszenia bólu średnio o 3-4 stopnie w skali VAS. Tryb przeciwbólowy uzupełniamy terapią w trybie przeciwzapalnym w dawce 80 J na centymetr kwadratowy.

Laser wysokoenergetyczny będzie także świetnym uzupełnieniem terapii manualnej, pozwala na szybkie zmniejszenie napięcia przeciążonych mięśni, szybką terapię punktów spustowych i przerwanie błędnego koła: ból – napięcie mięśnia – niedokrwienie – brak regeneracji. Na punktach spustowych przekazujemy energię w  dwóch cyklach po 60 J na punkt.

Działanie lasera wysokoenergetycznego

Działanie miejscowe lasera na uszkodzoną tkankę stymuluje jej odbudowę. W entezopatiach  (w tym również w przypadku łokcia tenisisty) działanie lasera wysokoenergetycznego doskonale uzupełnia się z zabiegiem fali uderzeniowej. Jednocześnie stymulujemy tkanki do przebudowy i samonaprawy (fala uderzeniowa), jak i przyspieszamy ten proces dostarczając do tkanek dodatkową energię (laser).

Wysoka moc wiązki laserowej aplikowana podczas zabiegu pozwala na głęboką penetrację do ciała nawet na głębokość 12 cm. Przekazywana energia przyspiesza metabolizm komórek, ukrwienie i odżywienie tkanek, przyspiesza syntezę kolagenu. Duża ilość energii przekazywana jest w krótkim czasie, co skraca czas zabiegu i ułatwia pracę terapeucie. Terapia w trybie ciągłym (CW) umożliwia przekazanie wysokich dawek energii (kilka tysięcy J) w zaledwie kilka minut.

Lasery iLUX są obecnie jedynymi laserami wysokoenergetycznymi zapewniającymi 3 długości fal w połączeniu z 7 różnymi rodzajami emisji wiązki. Daje to możliwość pracy z pacjentem na każdym etapie leczenia i wnikania wiązki laserowej do praktycznie każdej ze struktur aparatu ruchowego. Praktyczne wskazówki zabiegu przedstawia film umieszczony na naszym kanale w serwisie YouTube:

Dla fizjoterapeutów zainteresowanych taką formą terapii, proponujemy szkolenia, podczas których uczymy, jak łączyć laser wysokoenergetyczny z innymi formami nowoczesnej fizykoterapii i z holistycznym spojrzeniem na pacjenta.

Po szkoleniu oferujemy możliwość przetestowania urządzeń we własnym gabinecie.

Zapraszamy do współpracy!

Autor: Jakub Musik

Jakub Musik to fizjoterapeuta, regionalny opiekun klienta na województwo śląskie oraz łódzkie. Studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada bogate doświadczenie jeżeli chodzi o innowacyjne urządzenia do fizykoterapii m.in. jest specjalistą w zakresie terapii falami uderzeniowymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *