Laser wysokoenergetyczny w leczeniu naderwania mięśnia

Leczenie naderwania mięśnia - laser wysokoenergetyczny

Porady eksperta

Laser wysokoenergetyczny świetnie sprawdza się w leczeniu naderwania mięśnia, ponieważ może być stosowany nawet przy ostrym stanie zapalnym. W artykule szczegółowo przedstawiamy, jak wygląda zabieg i podajemy parametry ustawienia lasera wysokoenergetycznego.

Naderwanie mięśnia

Naderwanie mięśnia to uraz występujący najczęściej u osób aktywnych, uprawiających sport. Do naderwania mięśnia może dojść w wyniku różnych czynników m.in.

  • nieprawidłowej rozgrzewki przed intensywnym treningiem;
  • zastosowania zbyt dużego ciężaru, a tym samym działania sił przekraczających wytrzymałość włókien mięśniowych;
  • nagłych ruchów po uprzednim rozciągnięciu mięśnia;
  • niespodziewanego uderzenia w napięty mięsień.

Leczenie naderwania mięśnia - laser wysokoenergetyczny

O naderwaniu mięśnia mówimy, gdy ilość przerwanych włókien mięśniowych przekracza 5%. Do uszkodzenia włókien dochodzi najczęściej w miejscu przejścia brzuśca mięśnia w ścięgno.

Naderwanie mięśnia jest znacznie poważniejsze niż jego naciągnięcie, ponieważ dochodzi do uszkodzenia i zerwania struktur mięśniowych, ostrego stanu zapalnego, silnego bólu, zasinienia i dużego utrudnienia w wykonywaniu jakichkolwiek ruchów.

Terapia naderwania mięśnia z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego

W przypadku świeżego naderwania mięśnia, fizjoterapeuta niewiele jest w stanie zrobić własnymi rękami w pierwszych kilku dniach. Może jedynie okleić mięsień tejpami i czekać aż stan zapalny się zmniejszy.

Na szczęście w tak nagłych przypadkach z pomocą przychodzi laser wysokoenergetyczny, który można zastosować nawet przy ostrym stanie zapalnym. Laser wysokoenergetyczny umożliwia przekazanie dużej ilości energii do tkanki bez wywołania efektu termicznego. Jest to możliwe, dzięki zastosowaniu nakładek dystansujących oraz specjalnie zmodulowanych impulsowych trybów pracy.

Terapię rozpoczynamy od działania rozluźniającego na przeciążonych mięśniach. Taki zabieg należy wykonać również na mięśniach sąsiadujących, które mogą mieć wpływ na nadmierne napięcie w naderwanym mięśniu, np. w przypadku naderwania mięśnia nadgrzebieniowego opracowujemy również mięsień piersiowy większy, mięśnie obłe oraz głowę długą mięśnia dwugłowego ramienia.

Do przeprowadzenia tej części zabiegu wybieramy tryb ciągły (CW) o mocy 10 W oraz stosujemy dużą nakładkę na sondę, ponieważ nie chcemy wywołać efektu przegrzania. Pole powierzchni wprowadzamy takie, jakie jest pole powierzchni brzuśca mięśnia poddawanego zabiegowi. Na przykładzie mięśni ramienia jest to ok. 10 cm2, co daje nam dawkę 1000 J na każdy mięsień.

Po wykonaniu tej samej procedury na każdym mięśniu (również mięśniu naderwanym), przechodzimy do działania lokalnego.

Na aparacie wybieramy tryb natychmiastowego efektu przeciwbólowego E2C, nakładamy małą nakładkę dystansującą i wykonujemy zabieg precyzyjnie w miejscu naderwania włókien mięśniowych przy zastosowaniu mocy 8 W, dwa razy po trzy minuty. W przerwie – po pierwszych trzech minutach – możemy sprawdzić bolesność mięśnia za pomocą oceny bólu przez pacjenta w skali VAS. Po przeprowadzeniu pełnej terapii stochastycznej, przechodzimy do działania przeciwzapalnego.

Bez zmiany nakładki dystansującej, wybieramy tryb pracy przeciwzapalny Antinf oraz moc 10 W. Stosujemy dawkę 80J/cm2, natomiast miejsce i powierzchnia zabiegowa będzie dokładnie taka sama, jak przy uprzednio wykonanej terapii przeciwbólowej, np. przy powierzchni 3 cm2 przekażemy do tkanki 240 J.

Przykładowo – w leczeniu naderwanego mięśnia nadgrzebieniowego cały zabieg trwa ok. 12 minut, a dostarczona do ciała pacjenta dawka wynosi 6000 J.

Naderwanie mięśnia - parametry leczenia laserem wysokoenergetycznym
Sugerowane parametry terapii laserem wysokoenergetycznym w naderwaniu mięśnia nadgrzebieniowego

Przebieg zabiegu w przypadku naderwania mięśnia nadgrzebieniowego można także zobaczyć na naszym filmie:

W przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu.

Autor: Aleksandra Olszak

Aleksandra Olszak jest fizjoterapeutką, Doradcą sprzętowym w firmie BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia na kierunku fizjoterapia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jej specjalizacją jest praca z nowoczesnymi i innowacyjnymi urządzeniami do fizykoterapii takimi jak: laser wysokoenergetyczny oraz terapia Tecar.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *