Laser wysokoenergetyczny w leczeniu skręconego stawu skokowego

Leczenie laserem wysokoenergetycznym

Porady eksperta

Świeże urazy to zmora wielu fizjoterapeutów i terapeutów manualnych w związku z ograniczonymi możliwościami przeprowadzenia terapii. Uszkodzonej tkance często towarzyszy ostry stan zapalny, ból, obrzęk, krwiak czy ograniczenie ruchomości. W takiej sytuacji terapeuta niewiele jest w stanie zrobić własnymi rękami, może ewentualnie pokusić się o taping czy krioterapię w celu zmniejszenia obrzęku i lokalnego stanu zapalnego.

Na szczęście dzięki rozwojowi technologii, rynek daje nam coraz lepsze rozwiązania, jeżeli chodzi o innowacyjną fizykoterapię. Przykładem tego jest np. laser wysokoenergetyczny, który możemy zastosować tuż po doznaniu kontuzji, bezpośrednio w miejscu urazu.

Skręcenie stawu skokowego

Skręcenie stawu skokowego to jeden z najczęściej występujących urazów zarówno u osób aktywnych fizycznie, jak i tych nieuprawiających sportu. Charakteryzuje się przekroczeniem fizjologicznego zakresu ruchu w stawie, w wyniku czego dochodzi do uszkodzenia torebki stawowej oraz stabilizujących ją więzadeł.

Leczenie laserem wysokoenergetycznym

Większość skręceń następuje wskutek nadmiernego przywiedzenia, zgięcia podeszwowego i odwrócenia stopy z jednoczesnym jej obciążeniem (często całym ciężarem ciała). Niestety wiele osób lekceważy tego typu urazy, co może prowadzić do wydłużenia czasu rehabilitacji, przewlekłej niestabilności stawu oraz ponownych jego uszkodzeń.

Terapia z zastosowaniem lasera wysokoenergetycznego

Laser wysokoenergetyczny umożliwia nam przekazanie dużej ilości energii do tkanki bez wywołania efektu termicznego, dzięki czemu zabieg możemy wykonać nawet przy ostrym stanie zapalnym. Specjalnie zmodulowane w tym celu impulsowe tryby pracy dostarczają wiązkę z milisekundowymi przerwami, jednocześnie nie wywołując efektu przegrzania.

Na poniższej grafice widoczne są efekty terapii laserem wysokoenergetycznym iLUX świeżo skręconego stawu skokowego. Dwa górne zdjęcia wykonane zostały w pierwszym dniu, natomiast dwa dolne w czwartym dniu terapii:

Leczenie skręconego stawu skokowego laserem iLUX - efekty
Fot. Fizjoterapia Kaczmarek

Terapię rozpoczynamy działaniem przeciwobrzękowym w celu udrożnienia naczyń układu limfatycznego oraz zmniejszenia lokalnego obrzęku i krwiaka. W tym celu stosujemy ciągły tryb pracy (CW) o mocy 6 W, przemieszczając sondę z dużą nakładką po wewnętrznej części podudzia (powierzchnia ok. 20 cm2) przez niecałe 3 minuty (1000 J).

Następnie przechodzimy do terapii lokalnej, stosując wyłącznie tryby impulsowe: przeciwbólowy (E2C) i przeciwzapalny (Antinf).

W pierwszej kolejności używamy trybu E2C o mocy 8 W w czasie 2×3 minuty (pomiędzy nimi robimy 30-sekundowe przerwy). Stosując ten tryb pracy staramy się być bardzo precyzyjni i przemieszczamy sondę jedynie w miejscu urazu na powierzchni ok. 3 cm2. Jest to o tyle ważne, że przemieszczając się po większej powierzchni nie dostarczymy odpowiedniej ilości energii do tkanki.

Po terapii przeciwbólowej przechodzimy do terapii przeciwzapalnej z zastosowaniem trybu Antinf o mocy 10 W na powierzchni 5 cm2 i dawce 80 J/cm2. Terapia powinna zająć nam ok. minuty, a ilość dostarczonej energii to 400 J.

Cały zabieg trwa 10 minut, a dostarczona do ciała pacjenta dawka to 2600 J.

Leczenie skręconego stawu skokowego - parametry zabiegu
Sugerowane parametry terapii laserem wysokoenergetycznym w skręceniu stawu skokowego

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wykonywania zabiegów przy użyciu lasera wysokoenergetycznego? Obejrzyj nasz filmik:

Osoby zainteresowane przetestowaniem laserów wysokoenergetycznych iLUX zapraszamy do kontaktu z Regionalnymi Managerami Sprzedaży firmy Bardomed.

Autor: Aleksandra Olszak

Aleksandra Olszak jest fizjoterapeutką, Doradcą sprzętowym w firmie BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia na kierunku fizjoterapia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jej specjalizacją jest praca z nowoczesnymi i innowacyjnymi urządzeniami do fizykoterapii takimi jak: laser wysokoenergetyczny oraz terapia Tecar.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *