Laser wysokoenergetyczny w leczeniu zapalenia ścięgna Achillesa

Ból ścięgna Achillesa

Porady eksperta

Ścięgno Achillesa jest najsilniejszym i największym ścięgnem w ciele człowieka. Jest przedłużeniem mięśnia brzuchatego i płaszczkowatego łydki, a jego koniec przyczepia się na guzie piętowym. Ścięgno Achillesa umożliwia m.in. chodzenie, bieganie, wchodzenie po stopniach i schodzenie z nich. Pomimo tak wielu ważnych funkcji oraz grubości samego ścięgna, niestety ulega ono częstym uszkodzeniom, powodując lokalny stan zapalny, ból i dyskomfort podczas zwykłego przemieszczania się.

Zapalenie ścięgna Achillesa

Do zapalenia ścięgna Achillesa dochodzi najczęściej na podłożu powtarzających się przeciążeń. Jest to schorzenie występujące bardzo często u osób uprawiających sport, zwłaszcza u biegaczy. Niewłaściwe obuwie, nierówne podłoże czy niepoprawna technika biegu zwiększa ryzyko uszkodzenia ścięgna Achillesa. Oprócz czynników mechanicznych, do uszkodzenia ścięgna Achillesa może dojść również w następstwie chorób metabolicznych, np. dny moczanowej, bakteryjnych, np. paciorkowca czy chorób reumatycznych.

Leczenie laserem wysokoenergetycznym

Zapalenie ścięgna Achillesa charakteryzuje się przede wszystkim silnie odczuwanym bólem w dolnej części łydki, któremu często towarzyszy lokalny obrzęk, sztywność oraz wrażliwość na dotyk.

W związku z tym, że ścięgno Achillesa jest słabo unaczynione jego leczenie jest bardzo trudne i długotrwałe. Okres rehabilitacji może trwać nawet kilka miesięcy.

Leczenie ścięgna Achillesa z zastosowaniem lasera wysokoenergetycznego

Zabieg można wykonać nawet przy ostrym stanie zapalnym, ponieważ laser wysokoenergetyczny umożliwia przekazanie dużej ilości energii do tkanki bez wywołania efektu termicznego. Impulsowe tryby pracy dostarczają wiązkę z milisekundowymi przerwami, dzięki czemu nie wywołują efektu przegrzania.

Przebieg zabiegu można zobaczyć w naszym filmie:


Terapię rozpoczynamy od opracowania punktów spustowych na mięśniu trójgłowym łydki. W tym celu stosujemy ciągły tryb pracy (CW) o mocy 10 W w trybie punktów spustowych (dawka 60 J na jeden punkt). Zabieg wykonujemy bez użycia nakładki, ponieważ zależy nam na przekazaniu dużej ilości energii w bardzo krótkim czasie. Po odnalezieniu punktów bolesnych na głowie bocznej, przyśrodkowej oraz przejściu mięśnia w ścięgno, wykonujemy zabieg przemieszczając (bardzo szybko!) sondę w obrębie każdego punktu spustowego. Na koniec sprawdzamy, czy bolesność punktów uległa jakiejkolwiek zmianie.

Następnie przechodzimy do terapii lokalnej, stosując wyłącznie tryby impulsowe: przeciwbólowy (E2C) i przeciwzapalny (AntInf) z użyciem małej nakładki dystansowej.

W pierwszej kolejności używamy trybu E2C o mocy 8 W w czasie 2×3 minuty (pomiędzy robimy 30 s przerwy). Stosując ten tryb pracy staramy się być bardzo precyzyjni i przemieszczamy sondę wzdłuż ścięgna Achillesa na powierzchni ok. 3-4 cm2. Jest to o tyle ważne, że przemieszczając się po większej powierzchni nie dostarczymy odpowiedniej ilości energii do tkanki.

Po terapii przeciwbólowej przechodzimy do terapii przeciwzapalnej z zastosowaniem trybu AntInf o mocy 10 W na powierzchni ok. 4 cm2 i dawce 80 J/cm2. Terapia powinna zająć nam ok. minuty, a ilość dostarczonej energii to 320 J.

Cały zabieg trwa 9 minut, a dostarczona do ciała pacjenta dawka to 2000 J.

Leczenie ścięgna Achillesa laserem wysokoenergetycznym - parametry zabiebu

Lasery wysokoenergetyczne iLUX dostępne w naszym sklepie:

Autor: Aleksandra Olszak

Aleksandra Olszak jest fizjoterapeutką, Doradcą sprzętowym w firmie BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia na kierunku fizjoterapia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jej specjalizacją jest praca z nowoczesnymi i innowacyjnymi urządzeniami do fizykoterapii takimi jak: laser wysokoenergetyczny oraz terapia Tecar.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *