Laseroterapia wysokoenergetyczna i biostymulacyjna – jakie są różnice?

Porady eksperta, Porady sprzętowe

W Polsce jednym z wielu refundowanych zabiegów fizykoterapeutycznych jest laser biostymulacyjny. Może być stosowany zarówno miejscowo, jak i na większe powierzchnie przy użyciu sond punktowych, prysznicowych i skanujących. Czym tak naprawdę jest ten zabieg oraz od czego zależy jego efektywność? Żeby móc odpowiedzieć na to pytanie, postanowiłam zestawić ze sobą dwa rodzaje zabiegów światłem laserowym: laseroterapię biostymulacyjną (inaczej niskoenergetyczną) oraz laseroterapię wysokoenergetyczną.

Główne różnice pomiędzy laserem biostymulacyjnym a laserem wysokoenergetycznym

Powszechnie znana laseroterapia kojarzona jest z zabiegiem fizykoterapeutycznym wykonywanym u pacjenta codziennie przez ok. 10 dni. Niewielu z fizjoterapeutów zastanawia się natomiast nad zastosowaną mocą oraz efektywnością tej terapii.

Wszystkie lasery o mocy do 1 W są to lasery niskoenergetyczne, inaczej nazywane biostymulacyjnymi. Są to właśnie te aparaty, którymi wykonujemy popularne zabiegi na NFZ. Zabiegi te są bezpieczne i nie powinny być odczuwalne dla pacjenta.

Natomiast lasery o mocy powyżej 1 W są to lasery wysokoenergetyczne. Laseroterapia wysokoenergetyczna jest to innowacyjna terapia, która stopniowo rozpowszechniana jest w Polsce i niestety nie jest jeszcze refundowana. Aby móc wykonywać zabiegi laserem wysokoenergetycznym należy przejść odpowiednie szkolenie, ponieważ zastosowane w aparatach moce powodują duży transfer energii do tkanek pacjenta, co przy nieumiejętnym wykonaniu zabiegu może doprowadzić do poparzenia i uszkodzenia komórek.

Wielkość mocy a efektywność zabiegu

Dlaczego zastosowana moc w laserze ma takie znaczenie? W laserach niskoenergetycznych średnia dawka (w zależności od stanu pacjenta) to ok. 6-10 J/cm2, a cały zabieg nie powinien przekraczać 200 J. W laserach wysokoenergetycznych natomiast średnia dawka biostymulacyjna (w zależności od stanu pacjenta) to ok. 100 J/cm2, a całość zabiegu może osiągać nawet 3000 J! Jak widać różnica w dawce pomiędzy tymi terapiami jest ogromna. Nie musimy się obawiać, że stosując większe dawki zrobimy krzywdę pacjentowi, ponieważ im więcej energii przekażemy, tym większa jej ilość zostanie zaabsorbowana przez tkankę. Dlatego efekty zabiegu laserem wysokoenergetycznym widoczne są nawet po pierwszym zabiegu! Aby uzyskać podobny efekt przy użyciu lasera niskoenergetycznego musielibyśmy wykonywać taką terapię znacznie dłużej.

Dodatkowe zalety laseroterapii wysokoenergetycznej

Poza zastosowaniem dużej mocy, lasery wysokoenergetyczne, posiadają jeszcze przewagę nad laserami niskoenergetycznymi w postaci różnych długości fal wiązki laserowej oraz wielu trybów pracy.

Przykładowo lasery wysokoenergetyczne iLUX włoskiej firmy Mectronic Medicale posiadają system Triax, czyli zastosowanie trzech długości fal jednocześnie (810, 980, 1064 nm), dzięki czemu podczas jednego zabiegu działamy na różne tkanki i stymulujemy wiele ważnych procesów prowadzących do usunięcia stanu zapalnego, m.in. natlenienie hemoglobiny, aktywacja „Gate Control” (działanie przeciwbólowe), przyspieszenie metabolizmu i przebudowy na poziomie komórkowym.

Dodatkowo, zastosowanie różnych trybów pracy, np. trybu przeciwbólowego E2C, trybu przeciwzapalnego, trybu przeciwobrzękowego czy trybu biostymulującego umożliwia nam dostosowanie terapii do konkretnego efektu jaki chcemy uzyskać. Przy użyciu trybu stochastycznego E2C możemy uzyskać natychmiastowy efekt przeciwbólowy już po pierwszych 3 minutach zabiegu.

Podsumowując, warto zapoznać się z aktualnie dostępnymi aparatami do laseroterapii. Jak widać nie każdy laser jest taki sam, a świadomość o istnieniu skutecznych laserów wysokoenergetycznych nie jest jeszcze wystarczająco duża. Niestety, w dalszym ciągu niesłusznie mylone są one ze zwykłymi laserami biostymulującymi.

Autor: Aleksandra Olszak

Aleksandra Olszak jest fizjoterapeutką, Doradcą sprzętowym w firmie BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia na kierunku fizjoterapia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jej specjalizacją jest praca z nowoczesnymi i innowacyjnymi urządzeniami do fizykoterapii takimi jak: laser wysokoenergetyczny oraz terapia Tecar.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *