Leczenie bólu kręgosłupa lędźwiowego – zabieg aparatem Doctor TECAR

Leczenie bólu kręgosłupa lędźwiowego aparatem TECAR

Porady eksperta

Rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego obejmuje różne zabiegi fizykalne oraz kinezyterapię. Jedną z najnowocześniejszych metod leczenia bólu kręgosłupa lędźwiowego jest terapia TECAR. Z powodzeniem może zastąpić inne formy fizykoterapii, gdyż podczas jednego zabiegu fizjoterapeuta może oddziaływać zarówno na mięśnie, jak i na punkty spustowe, czyli bolesne zgrubienia, guzki lub pasma zlokalizowane głęboko w mięśniach pacjenta. 

Jak działa terapia TECAR?

Terapia TECAR w leczeniu bólu kręgosłupa lędźwiowego skutkuje przede wszystkim złagodzeniem stanu zapalnego oraz obniżeniem napięcia mięśniowego. Dodatkowo, dzięki pobudzeniu przepływu krwi i limfy oraz dotlenieniu tkanek, przyśpieszone zostają także zdolności regeneracyjne mięśni w okolicach poddanych terapii.

Leczenie bólu kręgosłupa lędźwiowego aparatem TECAR

Tryb pojemnościowy w leczeniu bólu kręgosłupa lędźwiowego

W przypadku leczenia bólu w odcinku lędźwiowym, terapię aparatem TECAR rozpoczyna się od pracy w trybie pojemnościowym (kondensacyjnym). Ten tryb pracy oddziałuje przede wszystkim na tkanki bardziej uwodnione, takie jak: tkanka mięśniowa, układ krwionośny, układ limfatyczny.

Do przeprowadzenia zabiegu używamy głowicy ze średnią nakładką, a moc aparatu ustawiamy na 10 AV. Przed rozpoczęciem właściwej części zabiegu należy posmarować płytkę bierną kremem i ułożyć ją w okolicy odcinka lędźwiowego pacjenta.

Następnym krokiem jest wybór wyżej wspomnianego trybu pojemnościowego oraz nałożenie kremu w miejscu wykonywania ruchów głowicą – w tym przypadku będzie to powierzchnia brzucha. Zabieg na tej części ciała wykonujemy przez 3 minuty. Podczas zabiegu pacjent powinien odczuwać lekkie ciepło.

Tryb rezystywny w leczeniu bólu kręgosłupa lędźwiowego

Następnym etapem leczenia jest praca w trybie rezystywnym, zwanym inaczej oporowym. Podczas tej części terapii głowica powinna mieć założoną małą nakładkę.

Na początku prosimy pacjenta o położenie się na plecach. Fizjoterapeuta przykłada głowicę na powierzchni skóry brzucha nad mięśniem lędźwiowym po prawej stronie, a następnie ustawia moc aparatu na 10 AV.

Z pomocą pacjenta fizjoterapeuta lokalizuje punkt spustowy – w tym miejscu zatrzymuje głowicę, a pacjent zgina nogę w biodrze. Opór ma trwać przez około 3 sekundy, po czym pacjent rozluźnia mięśnie. Następnie terapeuta wykonuje szybkie ruchy pocierające, dociskając głowicę w miejscu punktu spustowego. Sekwencję należy powtórzyć trzy razy na punkt. Kolejnym krokiem jest opracowanie punktów spustowych na mięśniu biodrowym po lewej stronie.

Następnie pacjent zmienia pozycję, kładąc się na brzuchu, a płytka zostaje ustawiona pod brzuchem. W tej pozycji terapeuta opracowuje mięsień czworoboczny lędźwi po prawej stronie i prostownik grzbietu po lewej, a także na obu pośladkach. Opór następuje przez podnoszenie nogi pacjenta do góry.

Terapia TECAR na ból kręgosłupa lędźwiowego

Parametry zabiegu

Terapia TECAR charakteryzuje się dużą skutecznością w łagodzeniu stanu zapalnego oraz dolegliwości bólowych. Fale radiowe aparatu do terapii TECAR docierają do mięśni, układu krwionośnego i limfatycznego, a także kości, stawów i więzadeł.

W leczeniu bólu kręgosłupa lędźwiowego aparatem TECAR rekomenduje się następujący dobór parametrów:

  • Tryby pracy: pojemnościowy – 3 minuty, rezystywny – 7 minut,
  • Moc leczenia: 10 AV,
  • Czas zabiegu: 10 minut.

Przebieg zabiegu – krok po kroku – możesz zobaczyć w naszym filmie:

Jeśli masz pytania dotyczące terapii TECAR lub chcesz przetestować aparat w swoim gabinecie, to zapraszamy do kontaktu.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *