Leczenie bólu u fizykoterapeuty – najpopularniejsze metody i ich działanie

Leczenie bólu u fizykoterapeuty – najpopularniejsze metody i ich działanie

Porady eksperta

Ból jest człowiekowi potrzebny – to informacja od organizmu, że dzieje się coś złego. Jednak kiedy już znamy źródło problemu i leczymy je, nie ma powodu dłużej cierpieć. Szczególnie ważne jest leczenie bólu przewlekłego, który długofalowo obniża jakość życia pacjenta. Wtedy z pomocą przychodzą m.in. leki (nie zawsze wskazane lub skuteczne) albo fizjoterapeuci wraz z przeciwbólowymi metodami fizykalnymi. Jak może wyglądać leczenie bólu rehabilitacją? 

Spis treści

Przeciwbólowe działanie fizjoterapii

Fizjoterapia oferuje cały wachlarz zabiegów, które na różne sposoby łagodzą ból, niezależnie od jego pochodzenia, w tym także ten przewlekły. Metoda jest dobierana indywidualnie, z uwzględnieniem innych aspektów choroby, pozostałych schorzeń czy przeciwwskazań. Rzadko też jest jedyną formą walki z problemem – zwykle łączy się ją z innego rodzaju zabiegami, masażami lub terapią manualną. Czasem dla podtrzymania efektów stosuje się również kinesiotaping.

Leczenie bólu u fizykoterapeuty – najpopularniejsze metody i ich działanie

Światło- i ciepłolecznictwo

Rozgrzewanie chorych tkanek to najczęstszy efekt zarówno światłolecznictwa, jak i terapii ciepłem. Dzięki temu zmienia się wrażliwość receptorów, krążenie poprawia się, a mięśnie rozluźniają. Dzięki większemu przepływowi krwi mediatory bólu (związki chemiczne pobudzające receptory) są szybciej usuwane, a większy napływ tlenu do komórek ogranicza dalsze uwalnianie mediatorów.

Do zabiegów światłolecznictwa lub ciepłolecznictwa stosowanych w leczeniu bólu przewlekłego należą m.in. laseroterapia (lasery wysokoenergetyczne lub lasery biostymulacyjne) i naświetlanie promieniowaniem podczerwonym (IR), nazywane też skrótowo sollux od nazwy lampy. To zwykle dość przyjemne dla pacjenta sesje.

Krioterapia

Zabiegi z wykorzystaniem zimna natomiast spowalniają przemianę materii, obkurczając naczynia krwionośne i w ten sposób hamując procesy zapalne i zmniejszając obrzęki. Wpływają także na pobudliwość nerwów, blokują receptory czuciowe i spowalniają przewodnictwo.

Stosuje się zarówno krioterapię z użyciem ciekłego azotu lub dwutlenku węgla, jak i proste, domowe zimne okłady.

Ultradźwięki

Zabieg ultradźwiękami działa na tkanki jak mikromasaż. W leczeniu bólu sprawdza się do rozluźniania mięśni, które napinają się pod wpływem bólu, potęgując problem. Poza tym pobudzają przemianę materii i wykazują działanie biostymulacyjne, które także jest nie bez wpływu na dolegliwości bólowe.

Elektroterapia

Rodzajów elektroterapii jest wiele. Generalnie służą one poprawie ukrwienia i stymulują procesy naprawcze organizmu, ale też zmniejszają przewodnictwo nerwów oraz podnoszą próg ich pobudliwości.

Do najważniejszych zabiegów należą te z wykorzystaniem:

  • prądu stałego,
  • prądów diadynamicznych,
  • prądów TENS, czyli przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów,
  • prądów galwanicznych,
  • prądów interferencyjnych (90–100 Hz dla zmiennych częstotliwości lub 100 Hz dla stałej),
  • prądów Träberta,
  • jonoforezy, dzięki której lek (np. przeciwbólowy) skuteczniej transportowany jest do uszkodzonych komórek.

Leczenie bólu – szczególnie przewlekłego – to trudne zadanie. Na wybór terapii ma wpływ wiele czynników, jednak to diagnoza jest kluczowa, by specjalista mógł świadomie i bezpiecznie podjąć właściwą decyzję co do procesu leczenia. Wymienione wyżej zabiegi powinny być zalecone i prowadzone przez profesjonalistę.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *