Leczenie łokcia tenisisty z wykorzystaniem terapii TECAR

Leczenie łokcia tenisisty z wykorzystaniem terapii TECAR

Porady eksperta

Łokieć tenisisty, czyli zapalenie bocznego nadkłykcia kości ramiennej, jest najczęściej spotykanym urazem w obrębie stawu łokciowego. W leczeniu tego schorzenia świetną skutecznością cechuje się terapia TECAR, której działanie opiera się na użyciu fali radiowej wysokiej częstotliwości. Jak dokładnie przebiega proces leczenia przy użyciu aparatu Doctor TECAR i jakie parametry są rekomendowane? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Tryb pojemnościowy w leczeniu łokcia tenisisty

Leczenie łokcia tenisisty za pomocą aparatu Doctor TECAR rozpoczyna się od wyboru pojemnościowego trybu pracy. Przed przystąpieniem do zabiegu należy nałożyć krem na płytkę bierną i umieścić ją w okolicy lędźwiowej pacjenta. Krem należy także zaaplikować na szyję, mięsień piersiowy, przedramię i wewnętrzną stronę ramienia.

Leczenie łokcia tenisisty z wykorzystaniem terapii TECAR

Przystawiamy głowicę z małą nakładką do skóry pacjenta i ustawiamy moc urządzenia na 10 AV. Fizjoterapeuta powinien wykonywać podłużne ruchy wzdłuż mięśnia czworobocznego, mięśni pochyłych, mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego i piersiowego. Następnie wykonywane są ruchy podłużne na mięśniu dwugłowym ramienia i na przedramieniu – podczas pracy na tych częściach ciała można zwiększyć moc do 20-30 AV. Na każdą część należy poświęcić ok. 3 minuty. Podczas tej części zabiegu pacjent powinien odczuwać lekkie ciepło.

Praca w trybie pojemnościowym przynosi efekty w postaci poprawy krążenia, drenażu i dotlenienia tkanek.

Tryb rezystywny w leczeniu łokcia tenisisty

Kolejny etap zabiegu stanowi opracowanie punktów spustowych. W tym celu fizjoterapeuta wybiera na ekranie aparatu tryb rezystywny oraz ustawia moc na 10 AV. Po zlokalizowaniu punktu spustowego, fizjoterapeuta zatrzymuje w tym miejscu głowicę, a następnie przez uniesienie barku pacjent przez 3 sekundy wykonuje opór. Pacjent kolejno powinien rozluźnić mięśnie, a fizjoterapeuta wykonać szybkie ruchy pocierające z dociskiem w miejscu punktu spustowego. Całą sekwencję należy powtórzyć trzy razy na punkt po obu stronach barku.

Podobną sekwencję wykonujemy na punkcie spustowym w mięśniu mostkowo-obojczykowo-sutkowym, podgrzebieniowym, dwugłowym ramienia i prostowniku promieniowym nadgarstka.

Terapia TECAR w leczeniu łokcia tenisisty

W kolejnej części fizjoterapeuta wykonuje ruchy funkcjonalne, a głowica zostaje w miejscu urazu w okolicy łokcia. Następnie głowica jest przykładana do dłoniowej strony ręki, a fizjoterapeuta wykonuje ruchy globalne kończyny górnej. W ostatnim etapie zabiegu terapeuta, przykładając głowicę do swojej dłoni, przyciska palec drugi oraz trzeci do skóry pacjenta i opracowuje włókna i bruzdy mięśniowe na przedramieniu.

Parametry zabiegu

Parametry zalecane podczas zabiegu leczenia łokcia tenisisty aparatem Doctor TECAR:

  • Tryby pracy: pojemnościowy – 9 minut, rezystywny – 10 minut,
  • Moc leczenia: 10-40 AV,
  • Czas zabiegu: 19 minut.

Przebieg zabiegu – krok po kroku – możesz zobaczyć w naszym filmie:

Jeśli masz pytania dotyczące terapii TECAR lub chcesz przetestować aparat w swoim gabinecie, to zapraszamy do kontaktu.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *