Łokieć tenisisty – opis schorzenia i leczenia z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego

Łokieć tenisisty - leczenie laserem wysokoenergetycznym

Porady eksperta

Łokieć tenisisty to nazwa entezopatii mięśni prostowników nadgarstka (najczęściej prostownika krótkiego promieniowego). Jest jednym z najczęściej występujących nieurazowych zespołów bólowych okolicy łokcia. W terapii tego schorzenia z powodzeniem stosowany jest laser wysokoenergetyczny. W artykule przedstawiamy przebieg zabiegu i osiągane efekty.

Łokieć tenisisty – etiologia i objawy

Chociaż entezopatię zalicza się do procesów zapalnych, to wielu terapeutów jest zdania, że jest to proces degeneracji. Pogląd ten wynika z faktu, że w obrębie zmian występuje niska liczba komórek zapalnych. Sądzi się, że wskutek powtarzalnych ruchów, dochodzi do mikrouszkodzeń struktury przyczepu początkowego mięśnia prostownika krótkiego promieniowego nadgarstka oraz pozostałych mięśni prostowników.

Choroba dotyczy najczęściej osób w średnim wieku, wykonujących powtarzalne ruchy prostowania, zginania (pronacji i supinacji) nadgarstka – zazwyczaj pracowników fizycznych (mechaników, hydraulików, ślusarzy, kucharzy itd.), pracowników biurowych oraz sportowców (często tenisistów – stąd nazwa tej przypadłości).

Łokieć tenisisty - leczenie laserem wysokoenergetycznym

Głównym objawem jest ból zlokalizowany po bocznej stronie stawu łokciowego i najczęściej promieniujący do nadgarstka wzdłuż mięśni prostowników. Osłabiona zostaje siła chwytu, a zaciskanie dłoni w pięść również może powodować dolegliwości bólowe. Warto podkreślić, że w przypadku łokcia tenisisty ból jest zróżnicowany. Począwszy od sporadycznego i o niewielkim nasileniu aż do bólu ostrego i ciągłego. Najczęściej dolegliwości w znaczący sposób utrudniają lub wręcz uniemożliwiają  aktywność zawodową albo sportową.

Leczenie łokcia tenisisty – przegląd metod

Leczenie łokcia tenisisty często bywa skomplikowane i długotrwałe, nie ma jednoznacznego algorytmu postępowania. Podejmowane są następujące działania terapeutyczne:

  • odpoczynek i unikanie obciążeń powodujących dolegliwości bólowe, modyfikacja aktywności i wzorców ruchowych, poprawa techniki i zmiana sprzętu w przypadku sportowców,
  • terapia manualna – głównie masaż poprzeczny,
  • kinezyterapia,
  • leczenie osoczem bogatopłytkowym PRP, przyspieszającym gojenie ścięgien,
  • w ostrej fazie bólowej – leki przeciwbólowe (NLPZ lub kortykosteroidy) i okłady z lodu,
  • w opornych na leczenie przypadkach – zabieg operacyjny,
  • terapię można przyspieszyć i usprawnić stosując fizykoterapię zarówno klasyczną (diatermia, elektroterapia, ultradźwięki), jak i nowoczesną (fala uderzeniowa, laser wysokoenergetyczny czy przezskórna elektroliza).

Wielu współpracujących z nami terapeutów osiąga dobre wyniki włączając do terapii lasery wysokoenergetyczne serii iLUX włoskiej firmy Mectronic Medicale. Emitują one wiązkę laserową o mocy do 15 W i trzech długościach fal (810 nm, 890 nm i 1064 nm), co daje szerokie możliwości skutecznej terapii.

Laser wysokoenergetyczny w leczeniu łokcia tenisisty

Laser wysokoenergetyczny przydatny jest już na samym początku leczenia, kiedy w  walczymy u pacjenta z ostrym bólem. Dzięki wykorzystaniu opatentowanego przez producenta trybu przeciwbólowego E2C, można skutecznie zredukować dolegliwości bólowe poprzez blokowanie nerwowego przekaźnictwa na zasadzie „bramkowania bólu”.

W trybie E2C działamy specjalnie dobranymi impulsami, aby uzyskać działanie przeciwbólowe przy minimalnym efekcie termicznym. Ważne jest to, że jest to terapia nieposiadająca efektów ubocznych i stanowi znakomitą alternatywę dla leczenia lekami przeciwzapalnymi czy sterydami.

Zabieg E2C wykonuje się w dwóch 3-minutowych fazach pracując na nadkłykciu bocznym kości ramiennej i osiągając natychmiastowych efekt zmniejszenia bólu średnio  o 3-4 stopnie w skali VAS. Tryb przeciwbólowy uzupełniamy terapią w trybie przeciwzapalnym w dawce 80 J na centymetr kwadratowy.

Tryb przeciwbólowy w laserze wysokoenergetycznym
Tryb stochastyczny E2C o działaniu przeciwbólowym

Laser wysokoenergetyczny będzie także świetnym uzupełnieniem terapii manualnej, ponieważ pozwala na szybkie zmniejszenie napięcia przeciążonych mięśni, szybką terapię punktów spustowych i przerwanie błędnego koła: ból – napięcie mięśnia – niedokrwienie – brak regeneracji. Na punktach spustowych przekazujemy energię w dwóch cyklach po 60 J na punkt. Działanie miejscowe lasera na uszkodzoną tkankę stymuluje jej odbudowę.

Praktyczne wskazówki zabiegu przedstawia film umieszczony na naszym kanale w serwisie YouTube:

W entezopatiach (w tym również w przypadku łokcia tenisisty) działanie lasera wysokoenergetycznego doskonale uzupełnia się z zabiegiem fali uderzeniowej. Jednocześnie stymulujemy tkanki do przebudowy i samonaprawy (fala uderzeniowa), jak i przyspieszamy ten proces, dostarczając do tkanek dodatkową energię (laser).

Wysoka moc wiązki laserowej aplikowana podczas zabiegu pozwala na głęboką penetrację do ciała (nawet na głębokość 12 cm). Przekazywana energia przyspiesza metabolizm komórek, ukrwienie i odżywienie  tkanek, przyspiesza syntezę kolagenu. Duża ilość energii przekazywana jest w krótkim czasie, co skraca czas zabiegu i ułatwia pracę terapeucie. Terapia w trybie ciągłym (CW) umożliwia przekazanie wysokich dawek energii (kilka tysięcy J) zaledwie w kilka minut.

O laserach wysokoenergetycznych iLUX i szkoleniach

Lasery iLUX są obecnie jedynymi laserami wysokoenergetycznymi emitującymi 3 długości fal w połączeniu z 7 różnymi rodzajami emisji wiązki. Daje to możliwość pracy z pacjentem na każdym etapie leczenia i umożliwia wnikanie wiązki laserowej do praktycznie każdej ze struktur aparatu ruchowego.

Dla fizjoterapeutów i lekarzy zainteresowanych taką formą terapii proponujemy szkolenia, podczas których uczymy, jak łączyć laser wysokoenergetyczny z innymi formami nowoczesnej fizykoterapii i z holistycznym spojrzeniem na pacjenta. Po szkoleniu oferujemy możliwość przetestowania urządzeń we własnym gabinecie.

Zapraszamy do współpracy i kontaktu z opiekunem regionu.

Na naszym blogu pisaliśmy już o innych terapiach wykorzystywanych do leczenia łokcia tenisisty. Zobacz: Łokieć tenisisty – leczenie falą uderzeniową oraz Przezskórna elektroliza Epte łokcia tenisisty

Autor: Jakub Musik

Jakub Musik to fizjoterapeuta, regionalny opiekun klienta na województwo śląskie oraz łódzkie. Studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada bogate doświadczenie jeżeli chodzi o innowacyjne urządzenia do fizykoterapii m.in. jest specjalistą w zakresie terapii falami uderzeniowymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *