Magnetostymulacja a terapia polem magnetycznym – czym różnią się te metody?

Magnetostymulacja a terapia polem magnetycznym - czym różnią się te metody?

Porady eksperta

Pole elektromagnetyczne to energia otaczająca człowieka cały czas, element naszej rzeczywistości. Pole magnetyczne Ziemi oddziałuje na człowieka przez całe jego życie, a organizm jest przystosowany do funkcjonowania w danych warunkach. W medycynie i fizjoterapii nauczono się wykorzystywać tę energię do leczenia na różne sposoby. Czym różni się magnetostymulacja od magnetoterapii? Kiedy się je wykorzystuje? Wyjaśniamy w artykule.

W tych metodach wykorzystuje się fakt, że pole magnetyczne może zmieniać stan energetyczny niektórych struktur w ludzkim ciele. Choć jego działanie jest udowodnione, to mechanizmy, które je wywołują wciąż nie są do końca znane.

Czym jest magnetostymulacja?

Magnetostymulacja to zabieg wykorzystujący fale niskiej częstotliwości (2000–3000 Hz) o indukcji w zakresie 30–70 μT (mikrotesli). Jej celem jest utrzymanie lub przywrócenie homeostazy w organizmie. Działa biostymulacyjnie, przeciwbólowo, przeciwzapalnie, relaksacyjnie, wzmacnia układ odpornościowy, poprawia krążenie i stymuluje budowę naczyń krwionośnych, dotlenia komórki, rozluźnia mięśnie.

Magnetostymulacja a terapia polem magnetycznym - czym różnią się te metody?

Czym jest magnetoterapia?

Terapia polem magnetycznym to bardzo podobny zabieg, korzysta jednak z innych parametrów: wyższej indukcji – na poziomie od 0,1 mT do 30 mT (w porównaniu do 0,03–0,07 mT magnetostymulacji) – oraz niższej częstotliwości, wynoszącej  poniżej 100 Hz. W przypadku tej metody pole magnetyczne nie musi być falą, może mieć różne kształty: trójkąta, sinusoidy, prostokąta, stosuje się też tzw. przebiegi połówkowe.

Magnetoterapia i magnetostymulacja – wskazania

Obie metody mają bardzo podobne zastosowania – różni je moc działania. Najczęściej wykorzystuje się je:

  • podczas leczenia układu nerwowego, m.in. po udarach mózgu, przy chorobie Parkinsona, stwardnieniu rozsianym, reumatyzmie, bólach kręgosłupa i stawów różnego pochodzenia, migrenach, zaburzeniach snu, długotrwałym stresie,
  • przy terapii układu ruchu, np. po złamaniach, operacjach układu kostnego, w leczeniu choroby Sudecka,
  • ale także w przypadku niektórych problemów dermatologicznych (w tym przy oparzeniach i odleżynach), oddechowych, okulistycznych oraz stomatologicznych (stany zapalne).

Magnetostymulacja i terapia polem magnetycznym – przeciwwskazania

Magnetostymulacja nie jest wskazana, jeśli pacjent ma wszczepiony rozrusznik serca lub inny elektroniczny implant, cierpi na nowotwór, ciężką infekcję, problemy z tarczycą albo gruźlicę. Przeciwwskazaniem jest również ciąża.

Czasem pacjent może podjąć terapię magnetostymulacją, podczas gdy terapia polem magnetycznym mogłaby już nieść ze sobą pewne ryzyka.

Magnetostymulacja a magnetoterapia – skutki uboczne

Na koniec warto dodać, że te rodzaje terapii mogą w pierwszych dniach powodować uczucie mrowienia i drętwienia, czasem zdarza się też rozdrażnienie, trudności z koncentracją oraz snem. Problemy te może rozwiązać modyfikacja parametrów – dobrze więc zgłaszać takie dolegliwości specjaliście prowadzącemu zabiegi.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *