Magnetoterapia dla psa lub kota – zastosowanie i opis zabiegu
Zabiegi fizykalne to duża grupa stymulacji, która jest chętnie wykorzystywana w leczeniu i rehabilitacji większości schorzeń. Liczne badania i próby pozwoliły na przystosowanie do użycia aparatów i zabiegów również w kosmetologii i medycynie estetycznej, a nawet w weterynarii. W tej ostatniej grupie jednym z najpopularniejszych zabiegów fizykalnych jest magnetoterapia. Zabieg ten z powodzeniem można wykonywać u swojego psa lub kota w domowym zaciszu. Kiedy stosować magnetoterapię i jak wykonać zabieg? Wyjaśniamy.
Spis treści
Historia magnetoterapii w skrócie
Magnetoterapia to zabieg fizykalny, wykorzystujący zmienne pole magnetyczne do uzyskania efektów przeciwbólowych, przeciwzapalnych, rozluźniających i regeneracyjnych.
Początki tej metody sięgają starożytności, gdzie wykorzystywano magnesy do leczenia różnych dolegliwości. O zbawiennym wpływie magnesów mówił nawet Hipokrates. Później Paracelsus, szwajcarski lekarz i alchemik, opisał terapeutyczne użycie magnesów w Europie, a dzięki Williamowi Gilbertowi i jego pracy „De Magnete” można było zrozumieć i wytłumaczyć wpływ magnetyzmu na ciało ludzkie.
Kontrowersyjną postacią w historii magnetoterapii okazał się Franz Mesmer, niemiecki lekarz i twórca teorii „mesmeryzmu”. Jego teorie były podważane i krytykowane, jednak przyczyniły się do zainteresowania terapią magnetyczną.
W XIX wieku odkrycia Michaela Faradaya, a później Jamesa Clerka Maxwella dały nowe podstawy naukowe do badań. Ten ostatni wprowadził pojęcie „pola magnetycznego” oraz uzyskał patent na lecznicze wykorzystanie zmiennego pola magnetycznego. Od tamtego czasu powstają liczne badania, udowadniające skuteczność tej metody, oraz nowe technologie, które umożliwiają uzyskiwanie lepszych wyników i precyzyjniejsze działanie. Dzięki nim możliwe jest leczenie nie tylko ludzi, ale również i zwierząt.
Zastosowanie magnetoterapii w leczeniu kotów i psów
Magnetoterapia ma zbawienny wpływ na wiele układów i narządów zwierząt. Przede wszystkim wywołuje efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwobrzękowy. Dodatkowo rozluźnia mięśnie i ma działanie spazmolityczne, a także wazodylatacyjne (rozluźnia mięśnie naczyń krwionośnych). Poprzez zabieg magnetoterapii można również odżywić tkanki organizmu. Dzięki tak licznym korzyściom i efektom działania magnetoterapię u kotów i psów stosuje się w przypadku:
- chorób zwyrodnieniowych stawów,
- zapalenia stawów,
- urazów narządu ruchu tj. złamań kości, skręceń, zwichnięć, uszkodzeń mięśni, torebek stawowych, więzadeł i ścięgien,
- występowania trudno gojących się ran i owrzodzeń,
- zaburzeń krążenia obwodowego,
- krwiaków (w celu przyspieszenia wchłaniania),
- zapalenia nerwów,
- osteoporozy,
- regeneracji po zabiegach ortopedycznych i stomatologicznych.
Przeciwwskazania do magnetoterapii u zwierząt
Przede wszystkim do przeprowadzenia zabiegu potrzebujemy współpracy ze strony zwierzęcia. Magnetoterapię wykonuje się w pozycji leżącej, a zabieg trwa kilkanaście minut. Aby go wykonać, zwierzę musi leżeć nieruchomo przez cały czas jego trwania. Brak posłuszeństwa ze strony pupila będzie przeciwwskazaniem względnym do wykonywania zabiegu.
Przeciwwskazaniami zdrowotnymi są:
- elektroniczne implanty np. rozrusznik serca,
- ciąża,
- nowotwory,
- choroby serca,
- zaburzenia krążenia,
- niewydolność nerek,
- nadczynność tarczycy,
- padaczka,
- ostre infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze,
- krwawienia do przewodu pokarmowego,
- skłonności do krwawień.
Warto zaznaczyć, że przeciwwskazania dotyczą zarówno zwierzęcia, jak i jego opiekuna, który na czas zabiegu będzie siedział blisko niego.
W przypadku, gdy opiekun nie może przebywać blisko urządzenia, ze względu na przeciwwskazania, wówczas należy poprosić kogoś bliskiego o towarzyszenie zwierzakowi. Gdy zabieg wykonywany jest w gabinecie weterynaryjnym, to przeciwwskazania dotyczą również osoby wykonującą zabieg.
Osoba przebywająca blisko urządzenia powinna również odłożyć w bezpiecznej odległości od niego wszystkie przedmioty, które są wrażliwe na pole magnetyczne, np. zegarek, kartę kredytową czy elektroniczny kluczyk do samochodu.
Jak wygląda zabieg magnetoterapii dla psa lub kota?
Zabieg magnetoterapii jest przyjemny i bezbolesny. Nowoczesne aparaty jak np. Kora Basic Kit są kompaktowe, przenośne i proste w obsłudze, dzięki czemu zabieg można wykonywać w warunkach domowych.
Zestaw składa się z wygodnej maty, zasilacza oraz urządzenia do wyboru programów i używany jest najczęściej u mniejszych pupili. W przypadku większych zwierząt należy wykorzystać do zabiegu dwie maty, które łączy się ze sobą bocznym rzepem.
-
3290.00 złPrzenośny, weterynaryjny zestaw do magnetoterapii Kora Basic Kit
-
1190.00 złMata magnetyczna Kora-Mat (64 x 40 cm)
Aby przeprowadzić magnetoterapię, zwierzak musi położyć się na macie i przebywać w pozycji leżącej przez cały czas trwania zabiegu. Stymulacja trwa kilkanaście minut, a efekty można zauważyć już po kilku pierwszych zabiegach, jednak aby efekt utrzymywał się przez dłuższy czas, to należy wykonać serię 10-20 magnetoterapii.
Aparat posiada aż 18 programów terapeutycznych, co umożliwia szerokie działanie. Znaczna część tych programów to konkretne protokoły terapeutyczne, które umożliwiają stymulację w najczęstszych schorzeniach czy problemach. Wśród nich wymienia się programy:
- przeciwbólowy,
- zapalenie stawów,
- choroba zwyrodnieniowa,
- atrofia mięśniowa,
- dyskopatia,
- złamania,
- gojenie,
- urazy więzadeł,
- urazy ścięgien,
- nerw kulszowy,
- neuropatia,
- endoproteza,
- martwica kości,
- osteoporoza.
Podczas wykonywania zabiegu zwierzę może czuć delikatne mrowienie i ciepło, natomiast po zabiegu może być senne. Magnetoterapia jest dobrze tolerowana przez zwierzęta, szczególnie gdy zabieg wykonuje się w warunkach domowych.