Masaż relaksacyjny u fizjoterapeuty – rodzaje, wskazania i efekty

Masaż relaksacyjny u fizjoterapeuty – rodzaje, wskazania i efekty

Porady eksperta

Nieodłącznym elementem współczesnego świata jest stres, pośpiech i zmęczenie. Stres w miejscu pracy, stres emocjonalny i fizyczny mogą negatywnie wpłynąć na ogólne samopoczucie. U niektórych osób pojawia się zmęczenie psychiczne, problemy z koncentracją lub kreatywnością, niepokój i wyczerpanie. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tymi negatywnymi skutkami jest masaż relaksacyjny. Wyjaśniamy, jakie są wskazania i przeciwwskazania do masażu relaksacyjnego, jakie daje efekty i jak go wykonać.

Masaż relaksacyjny i jego efekty

Masaż relaksacyjny to jeden z chętniej wybieranych rodzajów masażu. Podczas jego wykonywania następuje zmniejszenie częstości akcji serca i oddechów, zmniejszenie poziomu hormonów stresu (kortyzolu i adrenaliny), zwiększenie poziomu endorfin, dopaminy i serotoniny oraz rozluźnienie mięśni. Jest dobrym odprężeniem zarówno fizycznym, jak i psychicznym (emocjonalnym).

Efekty, jakie można uzyskać stosując masaż relaksacyjny, to:

 • relaksacja i szybsza regeneracja zmęczonych i napiętych mięśni,
 • poprawa metabolizmu komórkowego,
 • zmniejszenie lub usunięcie bólu spowodowanego nadmiernym napięciem mięśni,
 • przyspieszenie odprowadzania szkodliwych produktów przemiany materii,
 • rozluźnienie i zwiększenie elastyczności aparatu więzadłowego,
 • poprawa procesów oczyszczających organizm,
 • poprawa samopoczucia,
 • poprawa odżywienia i wyglądu skóry.

Masaż relaksacyjny u fizjoterapeuty – rodzaje, wskazania i efekty

Masaż klasyczny czy relaksacyjny – który wybrać?

Wybierając rodzaj masażu, kierujemy się przede wszystkim wskazaniami i oczekiwanym efektem. Masaż klasyczny i relaksacyjny różnią się przede wszystkim: techniką wykonania, efektem końcowym i wskazaniami. Przeciwwskazania w obu przypadkach są takie same.

Masaż relaksacyjny opiera się na chwytach z masażu klasycznego. Podczas jego wykonywania stosuje się głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uciski i roztrząsanie, a wszystko kończy się długim podłużnym głaskaniem, które ma działanie uspokajające i wyciszające. Nie stosuje się technik działających pobudzająco na układ nerwowy jak rozcieranie poprzeczne, oklepywanie i wibracja.

Dla masażu relaksacyjnego charakterystyczne są płynne ruchy, techniki wykonywane są powoli i w taki sposób, aby docierać głęboko do tkanek. 

Wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu relaksacyjnego

Masaż relaksacyjny jest szczególnie polecany w dzisiejszych czasach. Wszechobecny pęd, ciągły stres, pośpiech i chroniczne zmęczenie wpływają negatywnie na organizm.

Jakie wskazania do masażu relaksacyjnego są najczęściej podawane? Ta metoda relaksacji sprawdzi się u osób:

 • zapracowanych i zestresowanych,
 • z zaburzeniami snu,
 • a także u tych, którzy sami nie potrafią się zrelaksować i uspokoić.

Przyniesie korzyści zarówno dla osób regularnie trenujących i aktywnych (przyspieszenie regeneracji, relaksacja zmęczonych mięśni), ale również u osób rzadko uprawiających sport, prowadzących siedzący tryb życia i pracujących przy biurku (jako profilaktyka przykurczów i nieprawidłowej postawy ciała).

Przeciwwskazania do masażu relaksacyjnego obejmują:

 • ostre stany zapalne i gorączkę,
 • podrażnienia skóry, otwarte i trudno gojące się rany, owrzodzenia podudzi, stany ropne,
 • choroby nowotworowe,
 • choroby zakaźne,
 • niewydolność krążenia, zaawansowana miażdżyca, żylaki, zakrzepica i zapalenie żył, zaawansowane nadciśnienie, tętniaki,
 • niewydolność nerek i wątroby,
 • niezrośnięte złamania, świeże skręcenia i zwichnięcia, łamliwość kości,
 • I trymestr ciąży.

Jak wykonać masaż relaksacyjny?

Masaż relaksacyjny może być wykonywany na całym ciele lub na poszczególnych częściach.

 • Masaż całościowy obejmuje plecy, pośladki, nogi, klatkę piersiową, ręce i brzuch. Czas trwania takiego masażu wynosi około 60 minut.
 • Masaż relaksacyjny częściowy dotyczy jednej partii ciała, są to np. plecy czy nogi.

Pod nazwą “relaksacyjny” kryje się wiele różnych rodzajów masażu, więc jego przebieg i zastosowane techniki mogą się różnić między sobą. Masaż relaksacyjny w ujęciu klasycznym rozpoczyna się od podłużnego głębokiego głaskania, następnie przechodzi się do rozcierania i ugniatania danej partii ciała i kończy się masaż ponownie podłużnym głaskaniem.

Masaż relaksacyjny przy użyciu gorących kamieni

Wśród masaży relaksacyjnych wymienia się również: masaż gorącymi kamieniami, masaż stemplami ziołowymi, masaż Lomi-Lomi, masaż aromaterapeutyczny czy masaż Shiatsu.

 • Masaż gorącymi kamieniami – polega na umieszczaniu gorących gładkich kamieni w określonych punktach na plecach, podczas gdy masażysta zapewnia relaks za pomocą określonych technik.
 • Masaż aromaterapeutyczny – może być doskonały dla osób borykających się z zaburzeniami trawienia, objawami napięcia przedmiesiączkowego, bólami pleców, głowy czy nawet bezsennością.
 • Masaż stemplami ziołowymi – do jego przeprowadzenia używa się specjalnych sakiewek wypełnionych substancjami leczniczymi, jak zielona herbata czy trawa cytrynowa.
 • Masaż Lomi-Lomi pochodzi z Hawajów. Jest to masaż całego ciała z pominięciem stref intymnych. Do jego wykonania używa się podgrzanego olejku. Masaż trwa od półtorej do dwóch godzin.

Jaka jest alternatywa dla masażu?

Metod i zabiegów działających relaksująco jest mnóstwo. Najprostszymi i najczęściej stosowanymi są gorące kąpiele, aktywność fizyczna, joga, medytacja, trening autogenny Schultza i aromaterapia. Warto wspomnieć również o masażu uciskowym. Aparaty do drenażu limfatycznego CarePump posiadają program przeznaczony do relaksacji.

Mankiety, zakładane na kończyny górne lub dolne, napełniają się sekwencyjnie powietrzem, wywołując wrażenie masażu uciskowego. Ten program ma za zadanie stymulować receptory czucia głębokiego i działać profilaktycznie w przypadku zastoju płynów wewnątrz tkanek.

Angelika Sosulska-Zielezińska
Autor: Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *