Medical fitness – co kryje się za tym pojęciem i jakie wykorzystujemy w nim urządzenia?

Urządzenie do medical fitness

Porady eksperta

”Ruch może zastąpić większość lekarstw – żaden lek nie zastąpi ruchu.” (lek. Wojciech Oczko). Współczesne społeczeństwo zdaje się być coraz bardziej świadome prawdziwości powyższego stwierdzenia. Stąd też z większym oblężeniem spotykają się siłownie i kluby fitness. Te ostatnie nie zawsze są w stanie sprostać wymaganiom nie do końca sprawnych i zdrowych klientów. Taki klient/pacjent potrzebuje zarówno indywidualnego, jak i medycznego podejścia do swoich treningów. Na te potrzeby odpowiada nowatorskie podejście do kultury fizycznej – medical fitness.

Medical fitness

To metoda podejmowania wysiłku fizycznego wykorzystująca wiedzę medyczną, fizjoterapeutyczną oraz z zakresu kultury fizycznej (fitnessu). Jej celem jest poprawa kondycji fizycznej, zdolności motorycznych oraz podnoszenia wyników w sporcie z uwzględnieniem postępowania fizjoterapeutycznego i medycznego.

Założeniem działalności w medical fitness jest zapobieganie kontuzjom i deficytom ruchowym lub eliminacja (leczenie) już zaistniałych, przy jednoczesnym kontynuowaniu treningu fizycznego.

Kto prowadzi takie zajęcia?

W praktyce prowadzeniem tego specyficznego rodzaju fitnessu zajmują się trenerzy personalni, będący jednocześnie fizjoterapeutami. Konsultacje lekarskie (szczególnie ortopedy czy kardiologa) przed rozpoczęciem ćwiczeń mogą okazać się konieczne, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do treningów czy wyznaczyć ich ograniczenia.

Trening ekscentryczny na EPTE Inertial System

Jak wygląda trening medical fitness?

Na pierwszy rzut oka nie musi różnić się niczym od “zwykłego” treningu personalnego. Uczestnik pod okiem instruktora wykonuje serię ćwiczeń, nieodbiegającą od zwyczajowych zestawów treningowych. Zauważalną różnicą mogą być np. nieco inne pozycje przyjmowane w czasie ćwiczeń (służące ochronie kontuzjowanych stawów) czy też kontrola parametrów życiowych, takich jak tętno czy ciśnienie tętnicze (w przypadku stanów po incydentach kardiologicznych).

Inną ważną różnicą w czasie treningów medical fitness jest odpowiednie dopasowanie sprzętu treningowego i obciążeń w czasie ćwiczeń.

Trening ekscentryczny

Poza standardowym treningiem w pracy z pacjentem kontuzjowanym ważnym uzupełnieniem jest trening ekscentryczny mięśni. Dzięki niemu pacjent ma większą kontrolę ruchu, przez co jest mniej podatny na urazy.

Medical fitness jest świetną alternatywą zwykłego treningu dla osób, które po ciężkiej kontuzji albo z towarzyszącą chorobą przewlekłą, chcą wrócić do sprawności fizycznej. Stwarza on możliwość uprawiania ulubionego sportu pod okiem zespołu medycznego, bez ryzyka ponownej kontuzji i zaostrzenia objawów.

Jednym z najbardziej efektywnych urządzeń do treningu ekscentrycznego jest EPTE® Inertial System – profesjonalne narzędzie do rehabilitacji, prewencji urazów i treningu.

Autor: Jakub Musik

Jakub Musik to fizjoterapeuta, regionalny opiekun klienta na województwo śląskie oraz łódzkie. Studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada bogate doświadczenie jeżeli chodzi o innowacyjne urządzenia do fizykoterapii m.in. jest specjalistą w zakresie terapii falami uderzeniowymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *