Naderwanie mięśnia brzucha – objawy i leczenie

Naderwanie mięśnia brzucha – objawy i leczenie

Porady eksperta

Naderwanie mięśnia brzucha to uraz, który może  wystąpić w wyniku nadmiernego obciążenia mięśni, nagłego ruchu, przeciążenia lub innego rodzaju urazu. Może dotyczyć sportowców amatorów, zawodowców, a nawet osób, które ze sportem nie mają wiele wspólnego. Objawy przypominają stan związany z przepukliną, dlatego konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki lekarskiej w celu ustalenia przyczyny i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Naderwanie mięśnia brzucha

Urazy mięśni są bardzo częstą przypadłością zarówno wśród osób trenujących, jak i nietrenujących. Mogą przybierać postać lekką, gdzie wystarczy odpoczynek, odciążenie i regeneracja, ale mogą również przybierać formę cięższych stanów, wymagających długotrwałej rehabilitacji.

Zgodnie z klasyfikacją wyróżniamy 3 stopnie uszkodzenia mięśnia:

 • Naciągnięcie – uszkodzenie mniej niż 5 % włókien mięśniowych. Objawy w tym przypadku obejmują ból i obrzęk, dyskomfort i ograniczenie zakresu ruchów czynnych.
 • Naderwanie – uszkodzenie częściowe, gdzie zerwaniu ulega więcej niż 5% włókien mięśniowych. Objawami naderwania są głównie ból i obrzęk, dyskomfort i ograniczenie zakresu ruchów czynnych.
 • Zerwanie – uszkodzenie całkowite, gdzie przerwaniu ulega tkanka w całym przekroju mięśnia. Tego typu uszkodzenie charakteryzuje się silnym i narastającym bólem, obrzękiem (często z wysiękiem), utratą siły mięśniowej i niemożnością wykonywania ruchów czynnych.

Czasem trudno jest odróżnić naciągnięcie i naderwanie ze względu na podobne objawy i trudność w dokładności wyznaczenia procentu uszkodzenia włókien. Różnica może występować w intensywności objawów, ale to również będzie zależeć indywidualnie od danej osoby.

Naderwanie mięśnia brzucha – objawy i leczenie

Objawy naderwania mięśnia brzucha

Do najczęstszych objawów naderwania mięśnia brzucha zaliczamy:

 • ból i dyskomfort, który zwiększa się przy czynnościach angażujących uszkodzony mięsień, np. przy siadaniu, kaszlu, kichaniu, wypróżnianiu się, a w niektórych przypadkach nawet podczas oddychania,
 • obrzęk,
 • stan zapalny, któremu może towarzyszyć ocieplenie w miejscu urazu,
 • ograniczenie zakresu ruchów czynnych,
 • upośledzenie funkcji i niemożność wykonywania niektórych czynności.

Przyczyny naderwania mięśnia brzucha

U osób nieaktywnych zawodowo, które na co dzień pracują przy biurku lub są mało aktywne, naderwanie mięśnia brzucha może zostać wywołane przez nagłe podniesienie ciężkiego przedmiotu.

U osób aktywnie uprawiających sport taka kontuzja jest wynikiem:

 • za dużych obciążeń treningowych,
 • nagłej pracy, gdy mięsień nie jest na to przygotowany,
 • sumowania się mikrourazów,
 • niedostatecznego rozgrzania mięśni,
 • zadziałania dużej siły z zewnątrz.

Dodatkowo czynnikami ryzyka są dysbalans mięśniowy (czyli stan, w którym jedna grupa mięśniowa jest znacznie silniejsza niż grupa działająca przeciwnie), zmęczenie mięśni, wady postawy, zaburzone wzorce ruchowe, poprzednie urazy oraz ogólne osłabienie i przemęczenie.

Leczenie i rehabilitacja w przypadku naderwania mięśnia brzucha

Gdy dostrzegasz u siebie niepokojące objawy, przede wszystkim skonsultuj się z lekarzem. Specjalista przeprowadzi wywiad i odpowiednie testy fizykalne, a następnie zazwyczaj wykona badanie USG.

Do czasu wizyty unikaj aktywności fizycznej, która zwiększa ból i może obciążać naderwane mięśnie, powodując pogorszenie stanu. Najczęściej należy zrezygnować z aktywności fizycznej na przynajmniej tydzień.

W pierwszych dniach po urazie można zastosować leki przeciwbólowe (najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe), które złagodzą objawy. Dodatkowo bardzo ważne jest wprowadzenie rehabilitacji, aby jak najszybciej powrócić do pełnej sprawności.

Kinesiotaping brzucha

Fizjoterapia po naderwaniu mięśnia brzucha

Wśród zabiegów, które będą wskazane wymienia się:

 • Krioterapię, czyli leczenie zimnem. Najczęściej stosuje się chłodne kompresy, które obkurczają naczynia krwionośne, pomagając zmniejszyć opuchliznę i ból.
 • Kinesiotaping – na początku w postaci aplikacji przeciwobrzękowych, aby poprawić stan pacjenta i zniwelować zmiany zapalne. Później zaleca się wykorzystanie aplikacji mięśniowych, które zabezpieczają przed wykonaniem submaksymalnego zakresu ruchu, zapobiegają pogłębianiu się urazu i działają profilaktycznie.
 • Laseroterapię, zwłaszcza lasery wysokoenergetyczne. Zastosowanie tego typu zabiegu pozwala skrócić czas leczenia i uzyskać zadowalające efekty terapii. Działa przede wszystkim przeciwbólowo, przeciwzapalnie i regeneracyjnie.
 • Sonoterapię, czyli terapię ultradźwiękami, która przyspiesza wchłanianie się krwiaka, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Dodatkowo bardzo ważne jest wprowadzenie odpowiednich ćwiczeń i terapii manualnej, zgodnych z aktualnym stanem pacjenta. Na początku będą to ćwiczenia izometryczne mięśnia prostego brzucha, mięśni skośnych zewnętrznych i wewnętrznych. Później przechodzi się do ćwiczeń czynnych mięśni brzucha (wzmacniania tzw. „core”) i stabilizacji centralnej. Dodatkowo można wykonać masaż poprzeczny mięśnia prostego brzucha.

Należy pamiętać, że wdrożenie odpowiedniej rehabilitacji jest kluczowe dla powrotu do pełnej pełnej funkcji. Powikłaniami po naderwaniu mięśnia często są ponowne urazy, na skutek zbyt krótkiego okresu leczenia lub zaniechania zaleceń profilaktycznych.

Angelika Sosulska-Zielezińska
Autor: Angelika Sosulska-Zielezińska

Fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej głównym zainteresowaniem jest fizjoterapia pediatryczna, w szczególności praca z niemowlętami. Zajmuje się pracą dydaktyczną i edukacją na żywo i w internecie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *