Najczęstsze pytania naszych klientów o laseroterapię wysokoenergetyczną

Laser wysokoenergetyczny iLUX - tryby pracy

Porady eksperta

Laseroterapia wysokoenergetyczna (terapia promieniowaniem laserowym wysokiej mocy, biostymulacja laserowa) to metoda polegająca na naświetlaniu skóry (punktowym lub większego obszaru), która ma spowodować skutki terapeutyczne właściwe dla danej tkanki oraz biostymulację komórek. Laserami wysokoenergetycznymi określa się wszystkie aparaty do laseroterapii, które dysponują mocą powyżej jednego Wata.

W polskiej rehabilitacji najbardziej rozpowszechnioną formą laseroterapii jest laseroterapia niskoenergetyczna (LLLT). Sondy punktowe, wykorzystane podczas tej terapii, pracują z mocą do 400 mW, prysznicowe do 1000 mW, natomiast wykorzystywane długości fal, które mają bezpośredni wpływ na głębokość wnikania do tkanek są z zakresu światła nadfioletowego (do 400 nm), pasma widzialnego (400-780 nm) oraz podczerwieni (powyżej 780 nm).

Poniżej prezentujemy najczęściej zadawane pytania dotyczące laseroterapii wysokoenergetycznej oraz udzielamy na nie możliwie jak najbardziej wyczerpujących odpowiedzi. Naszym klientom rekomendujemy wybór laserów wysokoenergetycznych iLUX, włoskiego producenta Mectronic Medicale.

Dlaczego laser wysokoenergetyczny podczas terapii wywołuje efekt termiczny i czy da się go ograniczyć?

Terapeuta decyduje, z jaką mocą wyrażoną w Watach pracuje laser, wybiera tryb ciągły lub impulsowy oraz dobiera czas zabiegu. Niektórzy producenci aparatów do laseroterapii wysokoenergetycznej pozwalają również decydować o wykorzystywanej w danym momencie długości fali. Dobierając moc podczas zabiegu terapeuta musi uważać, by pracując z dużą mocą w trybie ciągłym oraz poruszając głowicą z małą częstotliwością nie spowodować silnego przegrzania tkanki.

Jakie są dostępne moce i długości fal w laserach wysokoenergetycznych wykorzystywanych w rehabilitacji?

Lasery wysokoenergetyczne dostępne do rynku dysponują mocą od 1 W do 30 W (w zależności od wybranego modelu) oraz określonymi długościami fal w zakresie od 700 nm do 1200 nm.

Czym są długości fal terapeutycznych?

Niektórzy producenci laserów wysokoenergetycznych w swoich materiałach promocyjnych podają wszystkie długości wykorzystanych fal bez zaznaczenia, czy zaliczają się one do terapeutycznych (czyli takich, których moc pozwala na wywołanie efektu terapeutycznego) czy też nie. Najczęściej stosowaną praktyką jest podanie długości fali z zakresu światła czerwonego – widzialnego (do 700 nm), które służy jako dioda kontrolna (bezpieczeństwa) informująca o pracy lasera, zwana inaczej znacznikiem.

Laser wysokoenergetyczny iLUX - wybór obszaru zabiegu

Co oznacza sformułowanie „moc szczytowa” lasera?

Moc szczytowa lasera pokazuje, jakim obciążeniom producent poddał laser podczas testów i ma się nijak do dostępnej mocy podczas zabiegu.

Czy karnacja pacjenta ma wpływ efekty terapii?

Odcień skóry ma wpływ na przekazywanie energii za pomocą światła laserowego, ponieważ podczas docierania do tkanek położonych głębiej napotyka na naturalne bariery, takie jak naskórek i melanina w skórze. Wpływ na terapię jest następujący: im więcej barwnika w skórze, tym więcej promieniowania udaje się tam zatrzymać i uzyskujemy większy efekt termiczny. Dlatego podczas terapii z osobami o ciemniejszej karnacji wykorzystujemy tryb impulsowy, który pozwala na częściowe rozproszenie ciepła przez układ krwionośny.

Co odróżnia tryb E2C od innych trybów pracy?

Tryb E2C jest trybem opatentowanym przez firmę Mectronic Medicale, który zakłada pracę impulsową i długość fali, umożliwiającą uzyskanie efektu stochastycznego (przeciwbólowego) na mechanizmie bramki bólowej.

Czym jest system TRIAX?

To wykorzystanie w aparacie do laseroterapii wysokoenergetycznej trzech długości fal: 810 nm, 980 nm i 1064 nm. Ekspozycja tkanki na trzy długości fal w jednym momencie umożliwia głębszą penetrację i zmaksymalizowanie efektów terapeutycznych. System TRIAX został opatentowany przez włoską firmę Mectronic Medicale.

System TRIAX - 3 długości fal w laserze wysokoenergetycznym

Czy moc lasera ma wpływ na głębokość penetracji?

Na głębokość penetracji ma wpływ przede wszystkim długość fali wykorzystana w laserze. Moc użyta podczas zabiegu ma wpływ na ilość dostarczonych na daną głębokość kwantów światła, więc ma wpływ pośredni na efekty terapeutyczne na danej głębokości w tkance.

Szczegółową prezentację laserów wysokoenergetycznych przedstawiliśmy w filmie:

W przypadku pytań dotyczących urządzeń prosimy o kontakt. Fizjoterapeutom i rehabilitantom dajemy możliwość przetestowania aparatów w gabinecie.

Autor: Jakub Musik

Jakub Musik to fizjoterapeuta, regionalny opiekun klienta na województwo śląskie oraz łódzkie. Studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada bogate doświadczenie jeżeli chodzi o innowacyjne urządzenia do fizykoterapii m.in. jest specjalistą w zakresie terapii falami uderzeniowymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *