Neurorehabilitacja przy schorzeniach ośrodkowego układu nerwowego

Neurorehabilitacja przy schorzeniach ośrodkowego układu nerwowego

Porady eksperta

Układ nerwowy “steruje” wszystkimi pozostałymi układami w ciele człowieka. Przyjmuje informacje, przetwarza je oraz wysyła informację zwrotną, powodując odpowiednią reakcję organizmu na bodziec. Poprzez skomplikowaną budowę, nawet niewielkie uszkodzenia układu nerwowego, mają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie jednostki. Rehabilitacja neurologiczna obejmuje nie tylko fizjoterapię, ale także m.in. terapię zajęciową i terapię z psychologiem.

Schorzenia ośrodkowego układu nerwowego

Układ nerwowy składa się z ośrodkowego układu nerwowego (mózgowie, rdzeń kręgowy) oraz obwodowego układu nerwowego (zwoje nerwowe, nerwy czaszkowe, rdzeniowe, nerwy układu autonomicznego, zakończenia nerwowe).

Neurorehabilitacja przy schorzeniach ośrodkowego układu nerwowego

Ośrodkowy układ nerwowy jest najważniejszą częścią układu nerwowego, chronioną przez kości czaszki oraz kręgosłup. Niestety w przypadku uszkodzenia jakiejkolwiek struktury OUN dochodzi do poważnych, często nieodwracalnych zmian i utraty funkcji. Układ nerwowy cechuje się bardzo długą regeneracją, a w skrajnych przypadkach jego pełna regeneracja jest praktycznie niemożliwa.

Oprócz urazów mechanicznych, jak np. uszkodzenie części mózgu w wypadku komunikacyjnym lub przerwanie ciągłości rdzenia po nieudanym skoku „na główkę” (najczęściej u młodych ludzi) oraz uszkodzeń mózgu we wczesnym stadium rozwoju, tj. mózgowe porażenie dziecięce, bardzo częstymi przyczynami dysfunkcji ośrodkowego układu nerwowego są choroby neurodegeneracyjne, np. choroba Alzheimera, Parkinsona, stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne, jak również uszkodzenie mózgu na drodze udaru (niedokrwiennego lub krwotocznego, inaczej nazywanego wylewem).

Neurorehabilitacja

Objawy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego są zależne od lokalizacji i rodzaju uszkodzenia. Mogą one dotyczyć funkcji motorycznych (np. ataksja, zaburzenia równowagi, porażenie lub niedowład mięśni, zaniki mięśniowe, zaburzenia napięcia mięśniowego, zaburzenia reakcji odruchowych, dysfagia), funkcji poznawczych (np. zaburzenia pamięci, zaburzenia widzenia, zaburzenia czucia, agnozja, akalkulia, afazja – czuciowa i ruchowa) i wielu innych.

Rehabilitacja neurologiczna pacjenta jest czasochłonna i bardzo trudna oraz wymaga dużego zaangażowania ze strony terapeuty i przede wszystkim pacjenta. Należy pamiętać, że na rehabilitację neurologiczną oprócz fizjoterapii, składa się również m.in. terapia zajęciowa oraz terapia z psychologiem.

Fizjoterapeuta, pracując z pacjentem neurologicznym, może prowadzić terapię zarówno z zastosowaniem takich metod jak np. PNF czy Bobath, w celu odtwarzania wzorców ruchowych niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu, jak również posługując się dostępnymi na rynku, innowacyjnymi urządzeniami dedykowanymi dla neurorehabilitacji.

Podstawowymi problemami u pacjentów neurologicznych są zaburzenia poruszania i równowagi. Na szczęście z pomocą przychodzą urządzenia do treningu funkcjonalnego z serii NuStep, które dzięki zastosowanym rozwiązaniom w postaci niskiego, szerokiego i obracanego o 360 stopni siedziska, umożliwiają łatwe i bezpieczne przejście pacjenta, np. z wózka inwalidzkiego. Ponadto urządzenie NuStep posiada systemy mocowania rąk i stóp, które zapobiegają patologicznemu ustawieniu kończyn oraz ma możliwość podpięcia pasów stabilizacyjnych, w celu zabezpieczenia pacjenta podczas wykonywanej terapii.

Nowoczesne roboty do rehabilitacji neurologicznej

Coraz większą popularnością cieszą się również inteligentne roboty, jak np. Fourier Intelligence M2, który umożliwia neurorehabilitację zarówno niedowładnej kończyny górnej, jak również ma pośredni wpływ na mięśnie posturalne.

Praca z robotem polega na wykonywaniu odpowiednich ruchów wskazanych w interaktywnej grze, wyświetlanej na monitorze przed pacjentem. Dzięki zastosowaniu gry komputerowej, terapia z robotem jest atrakcyjna zarówno dla osób starszych, jak i dzieci. Ponadto robot posiada wiele możliwości, jeżeli chodzi o parametry przeprowadzanej terapii. Możemy np. decydować o polu, po jakim ma poruszać się pacjent w grze lub zwiększeniu/zmniejszeniu oporu przy wykonywanym ruchu. Mocną zaletą tego urządzenia jest również wykrywanie spazmów u pacjenta podczas terapii.

Szczegółowe informacje o Fourier M2 przedstawiamy w naszym filmie:

Autor: Aleksandra Olszak

Aleksandra Olszak jest fizjoterapeutką, Doradcą sprzętowym w firmie BardoMed. Ukończyła 5-letnie studia na kierunku fizjoterapia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jej specjalizacją jest praca z nowoczesnymi i innowacyjnymi urządzeniami do fizykoterapii takimi jak: laser wysokoenergetyczny oraz terapia Tecar.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *