Przerost błony maziowej kolana i zapalenie – przyczyny, objawy oraz metody fizjoterapii

Zapalenie i przerost błony maziowej stawu kolanowego - ból w kolanie po jeździe na rowerze

Porady eksperta

Przerost błony maziowej w kolanie, spowodowany stanem zapalnym tkanki, przypomina wiele innych przypadłości pojawiających się w tym obszarze, dlatego jest trudny do zdiagnozowania. Na dodatek początkowo nie powoduje bólu, a jedynie dyskomfort. Odpowiednio szybkie leczenie fałdu maziowego ma jednak duży wpływ na skuteczność terapii oraz czas powrotu do zdrowia. Co powinno zaniepokoić sportowców obciążających kolana i jak leczy się zespół fałdu przyśrodkowego?

Czym jest fałd maziowy?

Fałd błony maziowej przedziału przyśrodkowego kolana (nazywany czasem skrótowo fałdem maziowym) to pozostałość z życia płodowego, kiedy jama stawowa – początkowo podzielona na kilka przedziałów  – scaliła się w trakcie rozwoju, ale przegrody nie zaniknęły całkiem.

Szacuje się, że fałd błony maziowej występuje u mniej więcej połowy populacji. Może to być fałd przyśrodkowy, ale także boczny, nad- lub podrzepkowy – choć to pierwszy z nich jest najbardziej znany, ponieważ to on najczęściej powoduje problemy.

Sama obecność fałdów nie jest szkodliwa ani bolesna. Nieprzyjemne objawy powoduje dopiero przerośnięty fałd błony maziowej, nazywany też między innymi zespołem fałdu przyśrodkowego lub zespołem fałdu błony maziowej kolana, czyli zapalenie błony maziowej. Czego można się spodziewać w przypadku tego schorzenia?

Fałd błony maziowej kolana – objawy przerostu

Zapalenie błony maziowej stawu kolanowego to schorzenie, które rozwija się stopniowo, więc także jego objawy nasilają się z czasem. Początkowo odczuwalny będzie jedynie dyskomfort w przedniej lub przyśrodkowej (wewnętrznej) części kolana po dłuższym siedzeniu, ćwiczeniach lub innej aktywności, która wymusza zginanie kolan, np. wchodzeniu po schodach, jeździe na rowerze. Dopiero wraz z rozwojem choroby przerodzi się on w ból.

Zapalenie i przerost błony maziowej stawu kolanowego - ból w kolanie po jeździe na rowerze

Przerost błony maziowej w kolanie może wiązać się też z jego obrzękiem i uczuciem zablokowania stawu. Rozwijający się zespół fałdu przyśrodkowego może powodować dalszy przerost tkanki i jej klinowanie między kością udową a rzepką, a przez to większy ból i ograniczenie ruchu w stawie.

Przerost błony maziowej kolana – przyczyny

Przyczyną przerostu błony maziowej może być uraz (uderzenie, upadek), przeciążenie stawu i/lub błędy techniczne podczas ćwiczeń, ale także stan zapalny sąsiednich tkanek (najczęściej chondromalacja rzepki, uszkodzenie łąkotki), choroby reumatyczne albo borelioza.

Zespołowi fałdu przyśrodkowego sprzyjają płaskostopie, koślawość kolan, uprawianie sportów mocno obciążających kolana, wymuszających ich wielokrotne zginanie i prostowanie, takich jak bieganie czy jazda na rowerze, brak rozgrzewki i/lub rozciągania oraz praca w pozycji klęcznej czy kucznej.

Ból kolana podczas biegania

Leczenie zapalenia błony maziowej

Leczenie zachowawcze fałdu przyśrodkowego błony maziowej składa się ze standardowych elementów: odpoczynku, zimnych okładów i leków przeciwzapalnych. Długość leczenia będzie zależna od stanu zaawansowania choroby. Jeśli wykryjemy problem wcześnie, czasem nie trzeba nawet rezygnować z aktywności zupełnie, a jedynie wybrać łagodne jej formy.

Bardzo ważne jest odszukanie przyczyny i ewentualnych innych schorzeń (które spowodowały przerost lub pojawiły się w jego wyniku) oraz eliminacja ich. Dlatego nie warto pomijać wizyty u specjalisty, który zdiagnozuje problem oraz podpowie, jak uniknąć problemu w przyszłości, zwłaszcza jeśli wyniknął on z błędów w planie treningowym albo wykonywaniu ćwiczeń.

Zdarza się, że leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych efektów. Wtedy konieczna może okazać się operacja, zwykle artroskopowa.

Fałd błony maziowej a rehabilitacja

Dodatkowo lekarz dla przyspieszenia procesu leczenia i stymulacji organizmu do samonaprawy może zalecić fizjoterapię. Leczenie przerostu błony maziowej może być wspierane terapią laserem wysokoenergetycznym, terapią TECAR (aparaty Doctor Tecar), elektroterapią, krioterapią, ale też terapią manualną, kinezyterapią i ćwiczeniami rozciągającymi.

Służą one zwykle poprawie krążenia, a z nim poprawie odżywienia komórek i pobudzeniu ich do regeneracji. Ćwiczenia poprawią błędne stereotypy ruchowe i odpowiednio wzmocnią sąsiadujące struktury, by uniknąć nawrotu problemu za jakiś czas.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *