Radiofrekwencja – zalety zabiegu, efekty i polecane urządzenia

Radiofrekwencja - zabieg aparatem Doctor TECAR

Porady eksperta

Radiofrekwencja RF to nowoczesne zabiegi wykorzystywane zarówno przez fizjoterapeutów, jak i przez kosmetologów. Dzięki biostymulacyjnemu działaniu ta metoda znalazła wiele zastosowań. Jakich? Czy radiofrekwencja działa i jakich efektów można się spodziewać? O tym w przeczytasz artykule.

Czym jest radiofrekwencja?

Radiofrekwencja to zabiegi, wykorzystujące fale radiowe wysokiej częstotliwości w połączeniu z elektrodami, nazywane też terapią TECAR (Transfer Energy Capacitive Resistive – transfer elektryczny pojemnościowy i rezystancyjny) lub diatermią długofalową. Duża dawka energii dostarczana do tkanek przyspiesza ich regenerację. Radiofrekwencja ma bardzo szeroki wachlarz zastosowań, zarówno w fizjoterapii, jak i w kosmetyce.

A jak to się dzieje? Energia wprowadzana jest przez fale radiowe o odpowiedniej częstotliwości. W zależności od rodzaju metody:

  • za pomocą jednej elektrody przyklejonej do ciała i drugiej na głowicy urządzenia w przypadku radiofrekwencji monopolarnej lub
  • za pomocą głowicy, na której zamontowane są obie elektrody, w przypadku radiofrekwencji multipolarnej.

Radiofrekwencja - zabieg aparatem Doctor TECAR

Radiofrekwencja RF a mikroigłowa

Warto zwrócić uwagę na rozróżnienie dwóch rodzajów radiofrekwencji: RF, czyli tej klasycznej (mono- lub multipolarnej), oraz mikroigłowej. Pierwsza z nich jest metodą bezinwazyjną. Druga natomiast wymaga mikronakłuć skóry (do około 3,5 mm głębokości). Wtedy prąd płynie na ściśle określonej głębokości, bez ogrzewania naskórka.

Czy radiofrekwencja działa? Efekty zabiegów

Terapia TECAR pobudza produkcję kolagenu i elastyny, odżywia oraz dotlenia skórę, przez co daje udowodnione rezultaty, które widoczne są już po pierwszym zabiegu. By je utrzymać dłużej najlepiej jednak zdecydować się na całą serię.

Ta metoda umożliwia:

  • ujędrnienie skóry oraz poprawę jej wyglądu i kolorytu,
  • lifting,
  • redukcję zmarszczek przez ich wypełnienie,
  • spłycenie blizn,
  • uniesienie opadających powiek i brwi oraz obwisłych policzków,
  • redukcję tzw. motylków (obwisłej skóry na ramionach),
  • zmniejszenie widoczności cellulitu i rozstępów,
  • wyszczuplenie sylwetki (dzięki zjawisku lipolizy).

Najczęściej radiofrekwencję w celach kosmetycznych wykonuje się na brzuch, pośladki, uda, szyję i dekolt, twarz oraz ramiona.

Terapia Tecar - redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu
Redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu. Fot. Kolagen Clinic Dr n. med. Barbara Koleżyńska

Fizjoterapeutom służy natomiast w leczeniu mięśni, kości stawów i ścięgien. Zwraca się uwagę na jej działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne oraz biostymulacyjne.

Radiofrekwencja w twoim gabinecie – polecamy sprzęt

Zabiegi radiofrekwencji musi przeprowadzać odpowiednio przeszkolona do tego osoba. Jednak dla bezpieczeństwa i najlepszych efektów bardzo istotna jest także jakość samego urządzenia. Fale radiowe nieodpowiednio użyte mogą bowiem być niebezpieczne – specjalista musi mieć świadomość wszelkich przeciwwskazań do wykonania zabiegu i dopytać o nie pacjenta.

My do zabiegów RF polecamy aparaty Doctor TECAR, stworzone przez włoską firmę Mectronic Medicale, która specjalizuje się w sprzęcie elektromedycznym. 40-letnie doświadczenie i wysoka jakość produktów budują doskonałą renomę marki na tym trudnym rynku. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat tych urządzeń w naszym sklepie.

Autor: Ekspert BardoMed

Firma BardoMed Sp. z o.o. działa na polskim rynku sprzętu rehabilitacyjnego już od 13 lat. Przez ten czas zdobyliśmy duże doświadczenie na temat nowoczesnych rozwiązań do gabinetu rehabilitacji i fizykoterapii. Jesteśmy czołowym dostawcą takich aparatów jak: fala uderzeniowa, lasery wysokoenergetyczne, terapia Tecar, urządzenia do fizykoterapii: elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia oraz magnetoterapia. Nasz zespół składa się z fizjoterapeutów - praktyków, dlatego chętnie doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszego sprzętu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora

Ciekawi nas Twoja opinia, zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *